Radio Opole » Gospodarka
2022-09-06, 17:20 Autor: Witold Wośtak

Opolskie firmy przyjazne dla cudzoziemców. "Robimy to, co w naszym odczuciu powinno być normą"

Podsumowanie drugiej edycji konkursu "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie drugiej edycji konkursu "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie drugiej edycji konkursu "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie drugiej edycji konkursu "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie drugiej edycji konkursu "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" [fot. Witold Wośtak]
Podsumowanie drugiej edycji konkursu "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" [fot. Witold Wośtak]
Przedstawiciele 26 opolskich firm odebrali dziś (06.09) nagrody, wyróżnienia oraz podziękowania za udział w konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom".
Od lat największą część pracowników zagranicznych stanowią obywatele Ukrainy, a ta liczba wzrosła jeszcze po ataku Rosji 24 lutego. Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, mówi, że na Wydziale Ekonomii i Zarządzania prowadzony jest monitoring sytuacji migracyjnej w regionie.

- Zauważamy oczywiście wzrost tej migracji po wybuchu wojny w Ukrainie. Na Opolszczyznę przyjechało około 1500 nowych osób. To daje łącznie ponad 26 tysięcy osób z zagranicy, które pracują tutaj i są obecnie zarejestrowane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Doceniono między innymi firmę Baumar. - Robimy wszystko, co w naszym odczuciu powinno być normą - komentuje prezes Marcin Szemainda.

- Organizujemy miejsca noclegowe lub mieszkania i transport ludzi do tych mieszkań. Do tego umowy o pracę czy opieka osób wyznaczonych do zajmowania się cudzoziemcami. Oczywiście przydzielamy też obowiązki adekwatnie do umiejętności i kwalifikacji.

Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, dodaje, że jeszcze przed wybuchem wojny pracodawcy byli bardzo zainteresowani zatrudnieniem cudzoziemców.

- Konkurując na rynku, przedsiębiorca musi pomyśleć o dobrym wynagrodzeniu, ale również o sprzyjającej atmosferze w miejscu pracy. Musi zadbać, aby zwłaszcza osoby z zagranicy nie były dyskryminowane, ale czuły się dobrze i przede wszystkim sprawnie oraz gładko, jak to się mówi, weszły w zespół i umiały współpracować z załogą polską.

Z kolei Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, uważa, że dzisiaj przedsiębiorcy muszą posiłkować się cudzoziemcami.

- Sytuacja na rynku pracy jest taka a nie inna. Od wielu lat widać zapotrzebowanie na pracowników. Nawet obecnie, pomimo coraz gorszych wskaźników gospodarczych, sytuacja na rynku pracy jest w dalszym ciągu bardzo dobra. Jak na razie wiemy i widzimy, że nowi pracownicy są potrzebni firmom.

Głównym organizatorem drugiej edycji konkursu był Wydział Ekonomii i Zarządzania PO.
Marcin Lorenc
Marcin Szemainda
Maciej Kalski
Tomasz Hanzel

Gospodarka

2022-12-02, godz. 21:45 Remontów na DW 454 z Opola do Namysłowa ciąg dalszy. Oddano dwa odcinki Dwa ważne odcinki drogi wojewódzkiej 454 oddano oficjalnie do użytku po remontach wartych w sumie przeszło 3,5 miliona złotych. » więcej 2022-12-02, godz. 21:00 Liderzy biznesowi znów dzielili się wiedzą z początkującymi przedsiębiorcami Dziewięciu doświadczonych liderów biznesowych i dziewięciu przedsiębiorców chcących rozwijać się. Tak wyglądała szósta edycja Opolskiego Programu Mentoringu… » więcej 2022-12-02, godz. 18:00 Kędzierzyn-Koźle: rozpoczyna się remont mostu w Blachowni Most w Blachowni w końcu będzie remontowany. Władze Kędzierzyna-Koźla podpisały umowę na renowację przeprawy przy ul. Szkolnej. To bardzo dobra wiadomość… » więcej 2022-12-02, godz. 15:00 Mieszkańcy Skarbimierza już nie chcą dopłat do fotowoltaiki. Bo zmieniły się zasady? W gminie Skarbimierz spada zainteresowanie dopłatami do montażu paneli fotowoltaicznych. Samorząd prognozuje, że w tym roku pula pieniędzy przeznaczonych… » więcej 2022-12-02, godz. 12:30 Znamy wstępny budżet ZDW na 2023. W planie m.in. poprawa warunków na "zebrach" Wydatki na poziomie ponad 300 milionów złotych w przyszłym roku na trasach województwa zapowiada wicemarszałek Szymon Ogłaza. » więcej 2022-12-02, godz. 10:10 Jak częściowe odmrożenie VAT-u wpłynie na inflację? Ekonomista dr Artur Żurakowski w Radiu Opole - Nie widziałbym jeszcze trendu spadkowego i obawiam się, że jest to chwilowa sytuacja - tak ostatni szacunek Głównego Urzędu Statystycznego, odnośnie nieznacznie… » więcej 2022-12-01, godz. 19:04 Bez unijnych dotacji nie założyliby własnej firmy. Podsumowano projekt PO WER w regionie Ponad 2200 osób mieszkańców Opolszczyzny założyło działalność gospodarczą dzięki unijnym dotacjom. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu podsumował Program… » więcej 2022-12-01, godz. 18:45 Kędzierzyn-Koźle: wyremontowana Mostowa oddana do użytku Ulica Mostowa w Kędzierzynie-Koźlu już po odbiorach technicznych i oddana do użytku. Remont kolejnego fragmentu drogi powiatowej kosztował 400 tys. zł, z… » więcej 2022-12-01, godz. 15:26 Kędzierzyński Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej obchodzi jubileusz 70-lecia Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ''Blachownia'' w Kędzierzynie-Koźlu obchodzi jubileusz 70-lecia działalności. Z tej okazji… » więcej 2022-12-01, godz. 14:23 Rozpoczęła się dystrybucja węgla w Kluczborku Do Kluczborka wczoraj (30.11) trafiła pierwsza partia węgla przeznaczona do sprzedaży po preferencyjnych cenach. Na razie to 475 ton ekogroszku i 'orzecha'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »