Radio Opole » Gospodarka
2022-09-05, 09:15 Autor: Tomasz Cichoń

Duże zainteresowanie konkursem "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom"

dr Sabina Kubiciel-Lodzińska [fot. Marcin Skomudek]
dr Sabina Kubiciel-Lodzińska [fot. Marcin Skomudek]
26 firm z różnych branż zgłosiło się do tegorocznej edycji konkursu "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom". Te firmy zatrudniają przede wszystkim osoby pochodzące z Ukrainy, ale także z Kolumbii, Egiptu, Wenezueli a nawet z Iraku.
- Ta przyjazność polega na dostrzeganiu potrzeb pracownika. Pracownik cudzoziemski ma specyficzne potrzeby. Trochę inne niż polski pracownik. Na przykład trzeba mu pomóc w znalezieniu mieszkania, trzeba mu takie mieszkanie zapewnić. Trzeba mu pomóc w kontaktach z urzędami, bo sam ze względu na barierę językową, na brak wiedzy, nie zawsze może sobie wszystko załatwić. Trzeba mu nawet pomóc w kontaktach ze służbą zdrowia - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, która odpowiada za II edycję konkursu.

- Te firmy dbają zarówno o cudzoziemców, jak i polskich pracowników. Ten tytuł "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" może być trochę mylący. Te firmy, które biorą udział w konkursie to są po prostu dobrzy pracodawcy, którzy zarówno dbają o swoich polskich, jak i zagranicznych pracowników, bo tutaj trudno jest różnicować i bardziej dbać o jedną grupę, zapominając o tych polskich pracownikach - dodaje gość Radia Opole.

Konkurs jest organizowany przez wydział ekonomii i zarządzania Politechniki Opolskiej przy współpracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki i opolskiej loży BCC.
dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej
dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej

Gospodarka

2022-12-02, godz. 21:45 Remontów na DW 454 z Opola do Namysłowa ciąg dalszy. Oddano dwa odcinki Dwa ważne odcinki drogi wojewódzkiej 454 oddano oficjalnie do użytku po remontach wartych w sumie przeszło 3,5 miliona złotych. » więcej 2022-12-02, godz. 21:00 Liderzy biznesowi znów dzielili się wiedzą z początkującymi przedsiębiorcami Dziewięciu doświadczonych liderów biznesowych i dziewięciu przedsiębiorców chcących rozwijać się. Tak wyglądała szósta edycja Opolskiego Programu Mentoringu… » więcej 2022-12-02, godz. 18:00 Kędzierzyn-Koźle: rozpoczyna się remont mostu w Blachowni Most w Blachowni w końcu będzie remontowany. Władze Kędzierzyna-Koźla podpisały umowę na renowację przeprawy przy ul. Szkolnej. To bardzo dobra wiadomość… » więcej 2022-12-02, godz. 15:00 Mieszkańcy Skarbimierza już nie chcą dopłat do fotowoltaiki. Bo zmieniły się zasady? W gminie Skarbimierz spada zainteresowanie dopłatami do montażu paneli fotowoltaicznych. Samorząd prognozuje, że w tym roku pula pieniędzy przeznaczonych… » więcej 2022-12-02, godz. 12:30 Znamy wstępny budżet ZDW na 2023. W planie m.in. poprawa warunków na "zebrach" Wydatki na poziomie ponad 300 milionów złotych w przyszłym roku na trasach województwa zapowiada wicemarszałek Szymon Ogłaza. » więcej 2022-12-02, godz. 10:10 Jak częściowe odmrożenie VAT-u wpłynie na inflację? Ekonomista dr Artur Żurakowski w Radiu Opole - Nie widziałbym jeszcze trendu spadkowego i obawiam się, że jest to chwilowa sytuacja - tak ostatni szacunek Głównego Urzędu Statystycznego, odnośnie nieznacznie… » więcej 2022-12-01, godz. 19:04 Bez unijnych dotacji nie założyliby własnej firmy. Podsumowano projekt PO WER w regionie Ponad 2200 osób mieszkańców Opolszczyzny założyło działalność gospodarczą dzięki unijnym dotacjom. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu podsumował Program… » więcej 2022-12-01, godz. 18:45 Kędzierzyn-Koźle: wyremontowana Mostowa oddana do użytku Ulica Mostowa w Kędzierzynie-Koźlu już po odbiorach technicznych i oddana do użytku. Remont kolejnego fragmentu drogi powiatowej kosztował 400 tys. zł, z… » więcej 2022-12-01, godz. 15:26 Kędzierzyński Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej obchodzi jubileusz 70-lecia Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej ''Blachownia'' w Kędzierzynie-Koźlu obchodzi jubileusz 70-lecia działalności. Z tej okazji… » więcej 2022-12-01, godz. 14:23 Rozpoczęła się dystrybucja węgla w Kluczborku Do Kluczborka wczoraj (30.11) trafiła pierwsza partia węgla przeznaczona do sprzedaży po preferencyjnych cenach. Na razie to 475 ton ekogroszku i 'orzecha'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »