Radio Opole » Gospodarka
2022-09-05, 09:15 Autor: Tomasz Cichoń

Duże zainteresowanie konkursem "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom"

dr Sabina Kubiciel-Lodzińska [fot. Marcin Skomudek]
dr Sabina Kubiciel-Lodzińska [fot. Marcin Skomudek]
26 firm z różnych branż zgłosiło się do tegorocznej edycji konkursu "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom". Te firmy zatrudniają przede wszystkim osoby pochodzące z Ukrainy, ale także z Kolumbii, Egiptu, Wenezueli a nawet z Iraku.
- Ta przyjazność polega na dostrzeganiu potrzeb pracownika. Pracownik cudzoziemski ma specyficzne potrzeby. Trochę inne niż polski pracownik. Na przykład trzeba mu pomóc w znalezieniu mieszkania, trzeba mu takie mieszkanie zapewnić. Trzeba mu pomóc w kontaktach z urzędami, bo sam ze względu na barierę językową, na brak wiedzy, nie zawsze może sobie wszystko załatwić. Trzeba mu nawet pomóc w kontaktach ze służbą zdrowia - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, która odpowiada za II edycję konkursu.

- Te firmy dbają zarówno o cudzoziemców, jak i polskich pracowników. Ten tytuł "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" może być trochę mylący. Te firmy, które biorą udział w konkursie to są po prostu dobrzy pracodawcy, którzy zarówno dbają o swoich polskich, jak i zagranicznych pracowników, bo tutaj trudno jest różnicować i bardziej dbać o jedną grupę, zapominając o tych polskich pracownikach - dodaje gość Radia Opole.

Konkurs jest organizowany przez wydział ekonomii i zarządzania Politechniki Opolskiej przy współpracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki i opolskiej loży BCC.
dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej
dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej

Gospodarka

2024-02-23, godz. 17:00 Będzie remont, ale części. Jest umowa na przebudowę wiaduktu na Piłsudskiego w Nysie Rozpoczyna się częściowy remont wiaduktu przy ulicy Piłsudskiego w Nysie. Po podpisaniu umowy, wartej niemal 11 milionów złotych, wykonawca, firma Strabag… » więcej 2024-02-23, godz. 08:01 W co inwestować, jak obniżyć rachunki. Cenne rady dla przedsiębiorców Energia z wielu perspektyw była tematem konferencji w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu. Uczestnicy, głównie przedsiębiorcy, szukali odpowiedzi między… » więcej 2024-02-22, godz. 08:00 Spółka SIM Opolskie Południe wybuduje nowy blok w Głogówku Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Opolskie Południe, do której należy Głogówek, wybuduje w tym mieście wielorodzinny budynek mieszkalny. Gmina pozyskała… » więcej 2024-02-21, godz. 20:00 Most w Suchej do przebudowy. Będzie szerzej i bezpieczniej Wąski most na ul. Kościelnej w Suchej (gmina Strzelce Opolskie) niebawem zostanie przebudowany. Obiekt znajduje się w pobliżu DK 94 i codziennie przechodzą… » więcej 2024-02-21, godz. 11:35 Znamy wyniki przetargu na rozbudowę dróg w opolskich Wrzoskach Trzy przetargi na rozbudowę dróg w Opolu Wrzoskach rozstrzygnął Miejski Zarząd Dróg. Chodzi o rozwój terenów inwestycyjnych, na łączną kwotę prawie… » więcej 2024-02-20, godz. 12:34 Kluczbork: trzy ulice w ścisłym centrum miasta do remontu Będzie nowa nawierzchnia, chodniki oraz oznakowanie. Rozpoczął się remont ul. Mickiewicza, Ściegiennego i Sybiraków w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej 2024-02-18, godz. 11:51 Plany na termomodernizację budynków w Brzegu. Miasto będzie starać się o dofinansowanie Czy kolejne budynki użyteczności publicznej w Brzegu będą poddane termomodernizacji? Plany są, a miasto liczy w tym temacie na dofinansowanie z pieniędzy… » więcej 2024-02-15, godz. 18:45 Inwestycje drogowe w Brzegu. Część jest już rozpoczęta, kolejne są w planach Trwa remont ulicy Bohaterów Monte Cassino w Brzegu. W tym roku ruszy też przebudowa ulicy Poprzecznej. To nie koniec inwestycji w infrastrukturę drogową w… » więcej 2024-02-15, godz. 16:00 Mieszkania komunalne w Strzelcach Opolskich przejdą remont. Gmina dostała dofinansowanie Blisko 600 tys. zł przeznaczy gmina Strzelce Opolskie na remonty mieszkań komunalnych. Samorząd otrzymał dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego, które… » więcej 2024-02-15, godz. 15:20 "Powoli budzimy się z zimowego snu inwestycyjnego". Remonty w szkołach gminy Branice Gmina Branice rozpoczyna kolejne prace remontowe w swoich placówkach oświatowych. W szkole podstawowej w Branicach zaplanowano wymianę sieci centralnego ogrzewania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »