Radio Opole » Gospodarka
2022-11-30, 06:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Pomysł na starcie kluczem do biznesu". 300 osób założyło firmy

Podsumowanie projektu "Pomysł na starcie kluczem do biznesu" [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie projektu "Pomysł na starcie kluczem do biznesu" [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie projektu "Pomysł na starcie kluczem do biznesu" [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie projektu "Pomysł na starcie kluczem do biznesu" [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie projektu "Pomysł na starcie kluczem do biznesu" [fot.M.Matuszkiewicz]
Podsumowanie projektu "Pomysł na starcie kluczem do biznesu" [fot.M.Matuszkiewicz]
Blisko 300 mieszkańców Opolszczyzny skorzystało z unijnej dotacji i założyło własną działalność. Skorzystali z projektu "Pomysł na starcie kluczem do biznesu", który realizował Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu. Wczoraj (29.11) podpisano umowę z jednym z uczestników właśnie zakończonego naboru.
W ramach projektu zainteresowani mogli wnioskować o 27 tysięcy złotych dotacji oraz 2100 złotych miesięcznie podstawowego wsparcia pomostowego, które będzie wypłacane przez pół roku. Jednym z warunków było prowadzenie działalności przez rok.

Z takiego rozwiązania skorzystał Tomasz Krawczyk, który dzięki dotacji otworzył firmę stolarską w Opolu.

- Okazało się, że tutaj w Wojewódzkim Urzędzie Pracy są środki i jest to ostatni nabór, więc spiąłem się i napisałem projekt. Został on dość wysoko oceniony i wydaje mi się, że pomysł był trafiony. Stąd też to wsparcie. Stolarstwo było mi branżą obcą do ubiegłego roku. Dwa lata temu wykonałam dla siebie pierwsze meble, spodobało mi się to i postanowiłem, że może to będzie moja droga na rozwój osobisty i pomysł na życie.

- Ten nasz projekt bardzo mocno przyczynił się do tego, że wiele młodych osób, ale nie tylko zdecydowało się zmienić swoje dotychczasowe życie i postawiło na swój biznes - dodaje Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

- Jak pokazują zewnętrzne badania, województwo opolskie charakteryzuje się tym, że ta przeżywalność firm jest jedną z najwyższych w kraju. Jaka działalność? Przede wszystkim budownictwo, handel, usługi finansowe, ale również kwestie związane z edukacją i zdrowiem.

Do tej pory zawarto 284 umowy. W ramach dotacji wypłacono ponad 6 milionów 410 tysięcy złotych na rozpoczęcie działalności oraz blisko 4 miliony złotych w ramach wsparcia pomostowego.
Tomasz Krawczyk
Maciej Kalski

Gospodarka

2023-02-04, godz. 09:00 Prudnik: szpital powiatowy wykaraskał się z finansowych turbulencji Zwolniona została główna księgowa Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka ta zarządza szpitalem powiatowym. W połowie minionego roku zmieniono jej prezesa… » więcej 2023-02-03, godz. 22:00 Gmina Kolonowskie: jak dostaniemy pieniądze, to będziemy remontować drogi Na blisko 6,5 miliona złotych szacowane są prace, jakie w tym roku chce na swoich drogach zrealizować gmina Kolonowskie. Samorząd złożył cztery wnioski… » więcej 2023-02-03, godz. 17:30 Na początek 32 lokale. W Strzelcach Opolskich coraz bliżej budowy bloku w ramach SIM Prawie 200 mieszkań powstanie w Strzelcach Opolskich w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Nowe lokale będą mieścić się w rejonie ul. Kazimierza… » więcej 2023-02-03, godz. 15:21 Zakończył się pierwszy nabór wniosków o wynajem mieszkania OTBS w Opolu-Winowie 118 wniosków o najem mieszkania na nowym osiedlu Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Opolu - Winowie wpłynęło do końca stycznia. » więcej 2023-02-03, godz. 12:00 Ponad 260 milionów euro dla pięciu subregionów. Pieniądze unijne do 2027 podzielone [ZDJĘCIA] Najwięcej dla Aglomeracji Opolskiej skupiającej 22 podmioty, najmniej dla części brzeskiej - w urzędzie marszałkowskim podzielono unijne pieniądze, które… » więcej 2023-02-03, godz. 09:53 Działanie na pół mocy. PUP w Opolu czeka na unijne pieniądze Są bony na zatrudnienie, prace interwencyjne i społecznie użyteczne oraz roboty publiczne - takie działania skierowane do bezrobotnych ma obecnie w pakiecie… » więcej 2023-02-02, godz. 19:30 Biała: rządowy program pomoże w gminnych inwestycjach Pozyskanie zewnętrznych pieniędzy umożliwi gminie Biała realizację kilku inwestycji. Tegoroczne wydatki majątkowe zaplanowano na poziomie 33 milionów złotych… » więcej 2023-02-02, godz. 16:00 Duże zainteresowanie nowymi mieszkaniami Przy ulicy Kramarskiej w Nysie powstaje 61 nowych mieszkań. Zainteresowanie inwestycją jest duże, a do Urzędu Miejskiego w Nysie wpływają pierwsze wnios… » więcej 2023-02-02, godz. 14:00 Potrzeby ogromne, możliwości ograniczone. Nabór na dokształcanie z rekordowym wynikiem Aż 303 wnioski na ponad 5 milionów 200 tys. złotych wpłynęły do Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu na dokształcanie pracowników czy pracodawców. Tymczasem… » więcej 2023-02-02, godz. 11:30 Dwa przetargi bez rozstrzygnięcia, plany trzeba było okroić. Dobrzeń Wielki szuka budowniczego stołówki Jest ponad 5 milionów do wydania, ale chętnych nie ma. Trzecie podejście do wyłonienia wykonawcy stołówki gminnej rozpoczyna Dobrzeń Wielki. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »