Radio Opole » Gospodarka
2022-08-02, 10:30 Autor: Jacek Rudnik

Opolscy pracodawcy analizują sytuację gospodarczą. Ceny energii mogą skutkować mniejszą liczbą ofert pracy

Maciej Kalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maciej Kalski [fot. Justyna Krzyżanowska]
- 5,6 procent na koniec czerwca w Opolskiem, czyli niewiele ponad 20 tysięcy bezrobotnych to jeszcze nie rekord, jeśli chodzi o niskie bezrobocie, ale zbliżamy się to takiego wyniku - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Maciej Kalski odnosząc się do sytuacji na opolskim rynku pracy.
Czerwcowy odczyt Głównego Urzędu Statystycznego na poziomie 4,9 procent był o 0,2 punktu procentowego niższy niż w maju, co stanowi najlepszy wynik od prawie 30 lat. Na Opolszczyźnie stopa bezrobocia na koniec czerwca wyniosła 5,6 procent, a rekordowo korzystny wynik odnotowano w regionie na kilka miesięcy przed pandemią w październiku 2019 roku.

Czy województwo ma szanse na kontynuowanie trendu spadkowego i zbliżenie się do wyniku sprzed prawie 3 lat? - Wszystko de facto jest możliwe, mamy ogromną lukę zatrudnieniową i wiele miejsc pracy nadal jest nieobsadzonych, a pracodawcy mówią, że czekają na pracowników chętnych do pracy, do przyuczenia, przy czym specjalistów z wyuczonym zawodem, wiedzą, doświadczeniem przyjmą od razu - stwierdził dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

W ocenie Macieja Kalskiego wiele osób jest zarejestrowanych w opolskich pośredniakach tylko dla składek zdrowotnych, są wykazywane w statystykach, ale faktycznie nie są zainteresowani podjęciem pracy.

W urzędach pracy ofert zatrudnienia jest ostatnio mniej, co może wynikać z pewnej ostrożności pracodawców obserwujących sytuację w gospodarce. - Pracodawca, który myśli przyszłościowo, czy będzie uruchamiał nową inwestycję i zatrudniał pracowników, czy jego produkty albo usługi będą się sprzedawać w takiej skali, jak to się odbywa obecnie zaczynają mierzyć to ryzyko, szacować je trochę wyżej niż jeszcze wiosną i być może to zatrudnienie nie będzie tak szybko rosło, a może też bezrobocie będzie też trochę rosło w najbliższym czasie właśnie z tego tytułu.

Wśród obaw pracodawców są m.in. ceny energii, a co za tym idzie koszt utrzymania działalności gospodarczej.

Jeśli chodzi o uchodźców z Ukrainy w naszym regionie zarejestrowało się około 1500 osób, a od przyjęcia specustawy zatrudnienie o różnym stopniu wykwalifikowania podjęło około 17 tysięcy osób, głównie kobiet.

Najlepsza sytuacja, jeśli chodzi o rynek zatrudnienia w województwie opolskim występuje w powiatach strzeleckim, nyski i brzeskim, najtrudniej o pracę jest w powiatach namysłowskim, głubczyckim i prudnickim.
Maciej Kalski 01
Maciej Kalski 02

Gospodarka

2022-08-09, godz. 09:22 Kolejna dotacja z Polskiego Ładu dla kluczborskiego starostwa. Pieniądze zostaną wydane na remont drogi w Komorznie Starostwo Powiatowe w Kluczborku wyremontuje drogę w Komorznie dzięki dotacji z Polskiego Ładu dla terenów popegeerowskich. » więcej 2022-08-07, godz. 12:45 Najpierw zburzą, później zbudują. W Chróścicach powstaje gminne centrum seniora Przy ulicy św. Jana w Chróścicach w gminie Dobrzeń Wielki rozpoczęły się prace przy budowie centrum seniora. Nim jednak coś powstanie, to najpierw trzeba… » więcej 2022-08-06, godz. 13:00 Prudnik chce rozwijać strefę inwestycyjną. Pomóc ma remont dróg Gmina Prudnik chce uatrakcyjnić swoją strefę inwestycyjną. Lokalne władze chciałyby wybudować drogi, które poprawiłyby skomunikowanie terenu, a tym samym… » więcej 2022-08-05, godz. 17:00 Gorzowski magistrat musi zacisnąć pasa ze względu na rosnące utrzymanie jednostek podległych Rosnące ceny energii, gazu i ogrzewania wpływają na zmianę tegorocznych planów gminy Gorzów Śląski. » więcej 2022-08-03, godz. 17:35 Cztery inwestycje zakończone, trzy rozpoczęte. Dzieje się na drogach w gminie Dąbrowa Rozpoczęły się prace na drodze Sokolnickiej. To trasa łącząca Sokolniki z Dąbrową. Przebudowywany jest kilometrowy odcinek, wzdłuż którego powstanie… » więcej 2022-08-03, godz. 14:00 "Ceny nadal przekraczają nasze możliwości". Unieważniony trzeci przetarg na ścieżkę pieszo-rowerową z Ozimka do… Wysokie ceny na rynku budowlanym i zbyt wysokie oczekiwania wykonawców stawiają pod znakiem zapytania budowę ścieżki pieszo-rowerowej łączącej Nową Schodnią… » więcej 2022-08-02, godz. 20:00 Do domu po asfalcie, zamiast drogą polną. Gmina Dobrodzień będzie budować ulice dojazdowe do nowych zabudowań Niemal 10 milionów złotych dofinansowania pozyskała gmina Dobrodzień w dwóch naborach Polskiego Ładu na budowę dróg dla terenów popegeerowskich. » więcej 2022-08-02, godz. 19:00 Firma chciała uniknąć opodatkowania. Teraz musiała zapłacić ponad 31 milionów złotych Ponad 31 milionów złotych odzyskała Opolska Krajowa Administracja Skarbowa. To efekt działań funkcjonariuszy, którzy wykryli nieprawidłowości w rozliczeniach… » więcej 2022-08-02, godz. 15:31 Kolejne boisko przy kluczborskiej szkole zmieni się nie do poznania. Cztery nowe obiekty do końca roku Kolejna szkoła podlegająca kluczborskiemu starostwu będzie mieć do dyspozycji odnowione boisko. Dzisiaj (02.08) udało się rozstrzygnąć przetarg na modernizację… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »