Radio Opole » Gospodarka
2022-11-21, 18:24 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Kolejne gminy podpisały umowy z PPG i PGE na sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach

Węgiel [fot. Maciej Marciński]
Węgiel [fot. Maciej Marciński]
Podpisanie umów w OUW [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Podpisanie umów w OUW [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
30 opolskich gmin podpisało dotąd elektroniczne umowy z Polską Grupą Górniczą i Polską Grupą Energetyczną w sprawie sprzedaży węgla w preferencyjnej cenie. Samorządy, które dotąd tego nie zrobiły, mogły podpisać umowę dziś (21.11) w siedzibie opolskiego urzędu wojewódzkiego. To oznacza, że jeszcze w tym tygodniu węgiel trafi do składów opału w poszczególnych gminach.
- W tym tygodniu chcemy zakończyć temat podpisywania umów - mówi Marcin Kaczmarczyk, pełnomocnik wojewody opolskiego ds. dystrybucji węgla na Opolszczyznę. - Jestem przekonany, że do końca tygodnia wszystkie gminy, które samodzielnie realizują zadanie, są zgłoszone w Biuletynie Informacji Publicznej i takie umowy zawrą. Z deklaracji składanych przez władze spółek węgiel w ciągu dwóch, trzech dni po podpisaniu umowy powinien być na składach wskazanych przez gminy. A tych składów w całym województwie mamy już 79.

- Firma, z którą wchodzimy we współpracę stoi w gotowości - mówi Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt gminy Dąbrowa. - Dostaliśmy umowę w czwartek, w piątek analizował ją wydział prawny, dzisiaj podpisujemy umowę i w ślad za tym dostaniemy informację o terminie dostawy węgla. Prawdopodobnie będzie to miejsce elektrowni, a stamtąd będziemy musieli ten węgiel przewieźć siebie.

Wcześniej taką umowę zawarła już gmina Popielów, która od soboty (19.11) rozwozi węgiel do swoich mieszkańców.

- U nas tona węgla jest w cenie 1780 złotych. To już jest kwota łącznie z transportem, więc jedynie za workowanie są dodatkowe koszty. Myślę, że do dziś (21.11) wpłynęło do nas tysiąc wniosków od mieszkańców zainteresowanych kupnem takiego węgla. Sprawdziliśmy, jak się węgiel pali. Węgiel, który dotarł do naszej gminy, pali się dobrze, jest mało popiołu, a to też jest ważne dla mieszkańców - mówi Sybilla Stelmach, wójt gminy Popielów.

Dodajmy, w całej Polsce umowy lub harmonogramy na dostawy węgla podpisano z około tysiącem gmin. Dotychczas mniej więcej 2300 gmin z około 2600 w Polsce zgłosiło chęć uczestniczenia w dystrybucji węgla i zarejestrowało się poprzez portal cieplo.gov.pl.
Marcin Kaczmarczyk
Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Sybilla Stelmach

Gospodarka

2024-07-23, godz. 17:41 Będzie "nowa" droga ze ścieżką rowerową do Pokrzywnej Zmodernizowana będzie powiatowa droga z Moszczanki do Pokrzywnej, a obok niej powstanie ścieżka rowerowa. Jest to kolejny etap inwestycji w przygranicznej gminie… » więcej 2024-07-22, godz. 09:39 NIK o pobieraniu opłat związanych z nieruchomościami W czterech opolskich urzędach gmin: w Chrząstowicach, Dobrzeniu Wielkim, Komprachcicach i Turawie, kontrolerzy NIK ujawnili nieprawidłowości związane z pobieraniem… » więcej 2024-07-20, godz. 17:07 Bony zasiedleniowe i zatrudnieniowe coraz bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi bez pracy Zainteresowanie bonami zatrudnieniowymi widać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu. Na koniec czerwca takich świadczeń wypłacano 113. » więcej 2024-07-19, godz. 18:00 Cała załoga Walcowni Rur Andrzej z wypowiedzeniami. Czy znajdzie się dla nich praca? Wszyscy pracownicy Walcowni Rur 'Andrzej' w Zawadzkiem otrzymali już wypowiedzenia. Przypomnijmy, po tym jak zarząd spółki Alchemia z Grupy Boryszew podjął… » więcej 2024-07-19, godz. 15:01 Czy będzie rządowa dotacja na budowę nowego mostu w Opolu? Było spotkanie z ministrem Władze Opola lobbują za budową nowego mostu przez Odrę. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski spotkał się w tej sprawie z Dariuszem Klimczakiem, ministrem infrastruktury… » więcej 2024-07-18, godz. 08:00 Coraz mniej ofert pracy trafia do publicznych pośredników. "Portale są szybsze i łatwiejsze" O zgłaszanie ofert pracy apeluje do przedsiębiorców Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy i Powiatowy Urząd Pracy w Opolu. » więcej 2024-07-17, godz. 11:45 Brakuje ofert wakacyjnej pracy dla uczniów. "To większa odpowiedzialność pracodawców" Niewiele jest ofert pracy w te wakacje dla uczniów. Tak wynika z danych Opolskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy i Powiatowego Urzędu Pracy… » więcej 2024-07-17, godz. 11:15 Prezes SIM Opolskie w Radiu Opole: Czy plan spółki jest zagrożony? 12 opolskich gmin oraz Krajowy Zasób Nieruchomości są udziałowcami powołanej w listopadzie 2021 roku spółki SIM Opolskie, która zapowiadała wybudowanie… » więcej 2024-07-16, godz. 21:09 Jest pomysł na pompownię ze zlewnią. Jasiona w gminie Lubrza ma być podłączona do kanalizacji Prudnika Władze Lubrzy zapowiadają przyśpieszenie w kanalizowaniu gminy. Większość wiosek nie ma zbiorczego odbioru przydomowych ścieków, które przewożone są… » więcej 2024-07-15, godz. 14:22 Najpierw wypiękniał rynek. Teraz drogi dojazdowe Na rynek główny w Koźlu dostaniemy się kolejną odrestaurowaną przecznicą. Właśnie zakończyła się gruntowna przebudowa ulicy Sienkiewicza. Brukowa nawierzchnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »