Radio Opole » Gospodarka
2022-11-21, 18:24 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Kolejne gminy podpisały umowy z PPG i PGE na sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach

Węgiel [fot. Maciej Marciński]
Węgiel [fot. Maciej Marciński]
Podpisanie umów w OUW [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Podpisanie umów w OUW [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
30 opolskich gmin podpisało dotąd elektroniczne umowy z Polską Grupą Górniczą i Polską Grupą Energetyczną w sprawie sprzedaży węgla w preferencyjnej cenie. Samorządy, które dotąd tego nie zrobiły, mogły podpisać umowę dziś (21.11) w siedzibie opolskiego urzędu wojewódzkiego. To oznacza, że jeszcze w tym tygodniu węgiel trafi do składów opału w poszczególnych gminach.
- W tym tygodniu chcemy zakończyć temat podpisywania umów - mówi Marcin Kaczmarczyk, pełnomocnik wojewody opolskiego ds. dystrybucji węgla na Opolszczyznę. - Jestem przekonany, że do końca tygodnia wszystkie gminy, które samodzielnie realizują zadanie, są zgłoszone w Biuletynie Informacji Publicznej i takie umowy zawrą. Z deklaracji składanych przez władze spółek węgiel w ciągu dwóch, trzech dni po podpisaniu umowy powinien być na składach wskazanych przez gminy. A tych składów w całym województwie mamy już 79.

- Firma, z którą wchodzimy we współpracę stoi w gotowości - mówi Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt gminy Dąbrowa. - Dostaliśmy umowę w czwartek, w piątek analizował ją wydział prawny, dzisiaj podpisujemy umowę i w ślad za tym dostaniemy informację o terminie dostawy węgla. Prawdopodobnie będzie to miejsce elektrowni, a stamtąd będziemy musieli ten węgiel przewieźć siebie.

Wcześniej taką umowę zawarła już gmina Popielów, która od soboty (19.11) rozwozi węgiel do swoich mieszkańców.

- U nas tona węgla jest w cenie 1780 złotych. To już jest kwota łącznie z transportem, więc jedynie za workowanie są dodatkowe koszty. Myślę, że do dziś (21.11) wpłynęło do nas tysiąc wniosków od mieszkańców zainteresowanych kupnem takiego węgla. Sprawdziliśmy, jak się węgiel pali. Węgiel, który dotarł do naszej gminy, pali się dobrze, jest mało popiołu, a to też jest ważne dla mieszkańców - mówi Sybilla Stelmach, wójt gminy Popielów.

Dodajmy, w całej Polsce umowy lub harmonogramy na dostawy węgla podpisano z około tysiącem gmin. Dotychczas mniej więcej 2300 gmin z około 2600 w Polsce zgłosiło chęć uczestniczenia w dystrybucji węgla i zarejestrowało się poprzez portal cieplo.gov.pl.
Marcin Kaczmarczyk
Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Sybilla Stelmach

Gospodarka

2023-02-07, godz. 07:15 Obwodnica Sidziny. Jest wniosek o wydanie decyzji środowiskowej Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Sidziny trafił do wójt gminy Skoroszyce. » więcej 2023-02-06, godz. 18:00 Zapobiegnie suszy i powodziom. Jest porozumienie ws. budowy zbiornika Kotlarnia Przygotowywana od dłuższego czasu budowa zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia w gminie Bierawa nabiera realnych kształtów. Dzisiaj (06.02) w Kuźni Raciborskiej… » więcej 2023-02-06, godz. 16:00 Radosław Nosidlak nowym dyrektorem urzędu pracy w Prudniku Radosław Nosidlak został dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku. Stanowisko zajął po Grażynie Klimko, która odeszła na emeryturę po 12 latach… » więcej 2023-02-06, godz. 13:44 W Pokoju chcą rozwiązać problemy z ciśnieniem wody Mieszkańcy gminy Pokój wkrótce pożegnają problemy z dostawami wody. Namysłowskie wodociągi, we współpracy z tamtejszym samorządem, wybudują nową stację… » więcej 2023-02-06, godz. 06:17 Opolszczyzna siódma w kraju pod względem wysokości średnich wynagrodzeń Inflacja się utrzymuje, a co z poziomem wynagrodzeń? Czy trzeba wyjechać z województwa opolskiego, żeby lepiej zarabiać? - o to między innymi w Porannej… » więcej 2023-02-06, godz. 06:00 Masz pierwszy rachunek? Złóż wniosek o refundację VAT-u za gaz Można już składać wnioski o refundację VAT-u za gaz. To kolejny, po dodatku węglowym czy osłonowym, sposób wsparcia polskich rodzin proponowany przez … » więcej 2023-02-05, godz. 16:00 Głogówek: gmina wraca do gry o modernizację stadionu Drugą szansę na przebudowę stadionu miejskiego ma gmina Głogówek. Na ten cel jesienią 2021 roku uzyskała z Polskiego Ładu blisko 5 mln zł. Jednak w ubiegłym… » więcej 2023-02-05, godz. 14:00 KOWR szuka dodatkowych pracowników do pomocy przy przetargach dla rolników Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Opolu planuje zwiększenie zatrudnienia, aby usprawnić obsługę rolników indywidualnych zainteresowanych dzierżawą gruntów… » więcej 2023-02-05, godz. 00:00 PIT odbierz osobiście - PUP Opole zachęca Powiatowy Urząd Pracy w Opolu ruszył z akcją wydawania informacji o pobranych zaliczkach za 2022 rok. » więcej 2023-02-04, godz. 10:30 Brakuje kierowców, lekarzy, ale też fryzjerów i kelnerów. Dyrektor WUP w Radiu Opole Będą zwolnienia w firmach - wynika z raportu 'Barometr ManpowerGroup Perspektywy Zatrudnienia dla I kwartału 2023 roku'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »