Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-23, 17:42 Autor: Jakub Biel

Prudnik wciąż bez umowy na dostawę węgla. Głogówek podpisał ją późnym popołudniem

Węgiel - [fot: Monika Matuszkiewicz]
Węgiel - [fot: Monika Matuszkiewicz]
Gmina Prudnik nadal bez umowy na dostawę węgla. Do późnego popołudnia sytuacja podobnie wyglądała w Głogówku. Problemem nie jest brak chęci dystrybucji surowca, a kwestia umowy z dostawcami węgla, która zdaniem samorządowców nie mogła zostać przez nich podpisana, bo łamałaby - w ich ocenie - obowiązujące prawo. Początkowo do gmin Głogówek i Prudnik węgiel miał być dostarczany przez Polską Grupę Górniczą, ostatecznie ma się zająć tym Polska Grupa Energetyczna. To również kwestia problematyczna, bo może wpłynąć na wzrost kosztów odbioru węgla.
- Jest już 23 listopada, a my wciąż czekamy na podpisanie umowy – mówi Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika.

- Podstawowym błędem, który był przedstawiony w umowie, którą mieliśmy podpisać w poniedziałek było to, że termin obowiązywania umowy miał być do kwietnia przyszłego roku, a to się wiąże z obowiązującym prawem, które wymaga od samorządowców zgody rady i wpisania tego wydatku, tego zadania w tzw. „wieloleciu” (red. Wieloletnia Prognoza Finansowa gminy). Więc nie mogliśmy podpisać tej umowy w poniedziałek, bo złamalibyśmy prawo.

Burmistrz nie rozumie też, dlaczego akurat ten samorząd, w którym jest odpowiedni skład nie mógłby być obsługiwany przez Polską Grupę Górniczą, co pozwoliłoby na zredukowanie kosztów zakupu surowca.

- Moje słowa, które wypowiedziałem publicznie, że mam wrażenie, że żyję w rzeczywistości Barei mają poparcie, bo jeżeli skład węglowy znajduje się na terenie gminy Prudnik, a po węgiel musimy jeździć do Opola, to coś jest tutaj nie tak.

Późnym popołudniem umowę na dostawę węgla udało się natomiast podpisać gminie Głogówek, choć jeszcze do południa takiej umowy nie było.

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Dziś rano jeszcze nie mieliśmy żadnych dokumentów z PGE, a więc od firmy, która ma dostarczać nam węgiel. Po kilku dniach naszych apeli i monitów, na moje biurko w końcu dotarła oferta i propozycja umowy. Tutaj w trybie ekspresowym zaopiniowaliśmy umowę i została już przeze mnie jednostronnie podpisana. W tej chwili jest odesłana do PGE i czekamy na zwrot tej umowy - mówi Piotr Bujak, burmistrz Głogówka.

Poprosiliśmy o komentarz przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź. Do sprawy będziemy wracać.
Grzegorz Zawiślak
Grzegorz Zawiślak
Piotr Bujak

Wiadomości z regionu

2023-02-04, godz. 20:00 Lodowisko "Toropol" będzie jak nowe. Rusza remont obiektu Opolskie lodowisko 'Toropol' już niedługo zmieni wygląd. Ma być nie tylko ładniej, ale przede wszystkim energooszczędnie. Na budynku zamontowane zostaną… » więcej 2023-02-04, godz. 19:45 Młode pokolenie dba o tradycje. Mieszkańcy Raszowej wodzili niedźwiedzia ze słomy [ZDJĘCIA] Mieszkańcy wsi Raszowa w powiecie opolskim dbają o kontynuowanie tradycji związanej z wodzeniem niedźwiedzia. Strój popularnego bera, który odwiedzał dziś… » więcej 2023-02-04, godz. 18:00 Anna Dymna w Opolu. Fundacja L'Arche zaprasza na debatę społeczną Fundacja L'Arche z Opola chce rozmawiać o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną. W tym celu organizacja zaprasza na debatę społeczną do… » więcej 2023-02-04, godz. 17:20 Trenuj z wojskiem w ferie. Tłumy chętnych w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczą strzelać, rzucać granatem i jak walczyć wręcz. Ponad stu ochotników wzięło udział w zimowym szkoleniu… » więcej 2023-02-04, godz. 16:20 "Kraina Zdrowia Dzieci". Toyota Park stał się na chwilę największą przychodnią dziecięcą Budynek Toyota Park w Opolu na kilka godzin stał się największą przychodnią dla dzieci w regionie. Trwa akcja NFZ organizowana pod hasłem 'Kraina Zdrowia… » więcej 2023-02-04, godz. 13:49 Pożar mieszkania na osiedlu AK w Opolu. Jest komunikat spółdzielni Jedna osoba ucierpiała w pożarze mieszkania na czwartym piętrze bloku przy ulicy Grota Roweckiego w Opolu. Do zdarzenia doszło dzisiaj (04.02) przed godziną… » więcej 2023-02-04, godz. 13:30 Startuje kolejna edycja "Inicjatyw Społecznych Miasta Gogolina". W puli 150 tys. złotych 150 tys. złotych zaplanował gogoliński samorząd na inwestycje w ramach tegorocznej edycji 'Inicjatyw Społecznych Miasta Gogolina'. To projekt wzorowany na… » więcej 2023-02-04, godz. 13:15 Wodzenie niedźwiedzia w Kadłubie. "Niesiemy pomyślność" W Kadłubie w powiecie strzeleckim od rana trwa wodzenie niedźwiedzia. Grupa przebierańców przemierza wioskę i rozwesela mieszkańców. Najważniejszym bohaterem… » więcej 2023-02-04, godz. 11:55 Trwa modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Opolu Będzie nie tylko ładniej, ale też cieplej. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Wodociągowej w Opolu zmienia się nie do poznania. Trwa wielka modernizacja… » więcej 2023-02-04, godz. 11:00 Studniówka z Radiem Opole. Dzisiaj bawią się maturzyści opolskiego Elektryczniaka Kolejny weekend zabaw studniówkowych z Radiem Opole. Dzisiaj (04.02) na bal wybierają się maturzyści z Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »