Radio Opole » Gospodarka
2022-11-21, 10:31 Autor: Roman Juranek

Inspekcja Handlowa sprawdza składy węgla w całym kraju. To pytanie o zmowy cenowe i koszty zakupów

Hałda węgla [fot. Maciej Marciński]
Hałda węgla [fot. Maciej Marciński]
Paweł Nakonieczny [fot. Marcin Skomudek]
Paweł Nakonieczny [fot. Marcin Skomudek]
Na Opolszczyźnie ponad 110 składów węgla. Jak zapowiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Opolski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej Paweł Nakonieczny, realizowane kontrole prowadzone są po to, by dać obraz rynku.
- To nie są kontrole wymierzone w przedsiębiorców, to nie są kontrole, które mają doprowadzić do ukarania kogokolwiek. To są kontrole, które mają dać obraz, w jaki sposób jest kształtowane zaopatrzenie składów opału w surowiec, czyli paliwo stałe. Mają dać obraz jak kształtuje się cena, czy nie dochodzi do zmów, do jakiejś ograniczonej dostępności dla przedsiębiorców, a tym samym do sztucznego zwiększenia cen dla konsumentów.

Jak przekazał gość Radia Opole kontrole już się rozpoczęły. Trwają od około tygodnia. Codziennie inspektorzy odwiedzają inny skład działający w regionie.

- Codziennie jesteśmy na jakimś składzie opału. Tych składów jest ponad 110, a wszystkie musimy skontrolować, więc to jest rozciągnięte w czasie. Te dane będą spływały do nas w odstępach tygodniowych, bo przedsiębiorcy będą takie ankiety przekazywać. Więcej będzie wiadomo za tydzień po przeanalizowaniu danych, ale to, co jest na stronie internetowej na cieplo.gov.pl to widać, że cena jest poniżej 2 tys. jest oferowana.

Wszystkie zebrane przez inspektorów materiały zostaną przekazane do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten, jeśli uzna, że naruszono zbiorowe interesy konsumentów, będzie mógł podjąć działania zaradcze.

Zgłosić podejrzenie nieprawidłowości może każdy. Na stronie internetowej UOKiK znajduje się odpowiednia zakładka.
Paweł Nakonieczny
Paweł Nakonieczny

Gospodarka

2023-02-06, godz. 06:00 Masz pierwszy rachunek? Złóż wniosek o refundację VAT-u za gaz Można już składać wnioski o refundację VAT-u za gaz. To kolejny, po dodatku węglowym czy osłonowym, sposób wsparcia polskich rodzin proponowany przez … » więcej 2023-02-05, godz. 16:00 Głogówek: gmina wraca do gry o modernizację stadionu Drugą szansę na przebudowę stadionu miejskiego ma gmina Głogówek. Na ten cel jesienią 2021 roku uzyskała z Polskiego Ładu blisko 5 mln zł. Jednak w ubiegłym… » więcej 2023-02-05, godz. 14:00 KOWR szuka dodatkowych pracowników do pomocy przy przetargach dla rolników Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Opolu planuje zwiększenie zatrudnienia, aby usprawnić obsługę rolników indywidualnych zainteresowanych dzierżawą gruntów… » więcej 2023-02-05, godz. 00:00 PIT odbierz osobiście - PUP Opole zachęca Powiatowy Urząd Pracy w Opolu ruszył z akcją wydawania informacji o pobranych zaliczkach za 2022 rok. » więcej 2023-02-04, godz. 10:30 Brakuje kierowców, lekarzy, ale też fryzjerów i kelnerów. Dyrektor WUP w Radiu Opole Będą zwolnienia w firmach - wynika z raportu 'Barometr ManpowerGroup Perspektywy Zatrudnienia dla I kwartału 2023 roku'. » więcej 2023-02-04, godz. 09:00 Prudnik: szpital powiatowy wykaraskał się z finansowych turbulencji Zwolniona została główna księgowa Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka ta zarządza szpitalem powiatowym. W połowie minionego roku zmieniono jej prezesa… » więcej 2023-02-03, godz. 22:00 Gmina Kolonowskie: jak dostaniemy pieniądze, to będziemy remontować drogi Na blisko 6,5 miliona złotych szacowane są prace, jakie w tym roku chce na swoich drogach zrealizować gmina Kolonowskie. Samorząd złożył cztery wnioski… » więcej 2023-02-03, godz. 17:30 Na początek 32 lokale. W Strzelcach Opolskich coraz bliżej budowy bloku w ramach SIM Prawie 200 mieszkań powstanie w Strzelcach Opolskich w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Nowe lokale będą mieścić się w rejonie ul. Kazimierza… » więcej 2023-02-03, godz. 15:21 Zakończył się pierwszy nabór wniosków o wynajem mieszkania OTBS w Opolu-Winowie 118 wniosków o najem mieszkania na nowym osiedlu Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Opolu - Winowie wpłynęło do końca stycznia. » więcej 2023-02-03, godz. 12:00 Ponad 260 milionów euro dla pięciu subregionów. Pieniądze unijne do 2027 podzielone [ZDJĘCIA] Najwięcej dla Aglomeracji Opolskiej skupiającej 22 podmioty, najmniej dla części brzeskiej - w urzędzie marszałkowskim podzielono unijne pieniądze, które… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »