Radio Opole » Gospodarka
2021-11-12, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Gmina Kluczbork dołącza do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej z siedzibą w... Nysie. "Musimy wsiąść do tego pociągu"

Budowa mieszkań [fot. UM Gniezno]
Budowa mieszkań [fot. UM Gniezno]
Na sesji nadzwyczajnej Rada Miejska w Kluczborku podjęła uchwałę o dołączeniu do spółki SIM Opolskie.
Rządowy program Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej zakłada budowę mieszkań na wynajem o przystępnym czynszu, choć będzie możliwość dojścia do własności. Problem Kluczborka polega na tym, że siedziba spółki zostanie najpewniej zlokalizowana w Nysie, co daje sto kilometrów jazdy.

- Samorządy mają korzystać z gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości i w tym tkwi przyczyna - mówi Dariusz Morawiec, wiceburmistrz Kluczborka.

- Według ich zapewnień, jeśli chcemy utworzyć spółkę przed końcem roku, jedyną możliwością jest siedziba w Nysie. Tam Krajowy Zasób Nieruchomości ma odpowiednie działki odpowiednio już przygotowane pod całą inwestycję. Grunty położone w Kluczborku wymagają natomiast jeszcze działań czysto formalnych.

Morawiec nie kryje rozczarowania z takiego rozwoju sytuacji, bo wcześniej była mowa o utworzeniu Odrzańsko-Stobrawskiej Inicjatywy Mieszkaniowej z siedzibą w Kluczborku.

- Ucinamy niesnaski czy nieporozumienia, a większa spółka da większe możliwości - dodaje zastępca burmistrza.

- Utworzenie spółki jeszcze w tym roku jest dla nas priorytetem. Czekanie na rozwój wydarzeń w przyszłym roku mogłoby doprowadzić do sytuacji, że w ogóle nie wsiądziemy do tego "pociągu" SIM. Dla naszych mieszkańców i całej gminy najważniejsza jest przecież budowa mieszkań w Kluczborku. Mniejsze znaczenie, czy spółka będzie mieć siedzibę w naszym mieście, czy w Nysie.

Do tej pory w regionie zawiązano jedną SIM z siedzibą w Prudniku.
Dariusz Morawiec 1
Dariusz Morawiec 2

Gospodarka

2022-08-14, godz. 09:26 Gmina Jemielnica z największym dofinansowaniem do przebudowy dróg rolnych Włodarze sześciu opolskich gmin podpisali w urzędzie marszałkowskim umowy na dotacje do przebudowy dróg dojazdowych do pól. Samorządy pozyskały na ten… » więcej 2022-08-13, godz. 14:22 "Elektryki" w ogniu, czyli co zrobić na wypadek pożaru? Opolscy strażacy szkolą się w tym zakresie Jak gasić pożary samochodów elektrycznych? Szkolenia dla strażaków z tego zakresu prowadzone są w salonach samochodowych w Opolu. Jeszcze kilka lat temu… » więcej 2022-08-12, godz. 18:00 ZAK Grupa Azoty zaprzecza, jakoby miała związek ze śnięciem ryb w Odrze Nie ma żadnych podstaw, aby katastrofa ekologiczna na Odrze była łączona z działalnością ZAK. W Kanale Kędzierzyńskim nie stwierdzono podwyższonych zawartości… » więcej 2022-08-12, godz. 13:33 Kombinat w Kietrzu zakończył żniwa. ''Mamy jedne z najlepszych plonów w ostatnich latach'' Kombinat w Kietrzu po blisko trzech tygodniach pracy zakończył tegoroczne żniwa. Zebrano właśnie ostatnie plony. W tym roku w strukturze zasiewów było ponad… » więcej 2022-08-11, godz. 18:30 Kominiarze ostrzegają: tej zimy z powodu cen węgla do pieców mogą trafić stare meble, wersalki i plastik Kominiarze z 17 krajów z różnych stron świata debatują w Prószkowie koło Opola nad wyzwaniami dla ich branży w sytuacji drożejących paliw. W kongresie… » więcej 2022-08-11, godz. 17:08 Podzielono pieniądze na projekty ekologiczne w ramach inicjatywy "Mamy rady na odpady" 19 organizacji społecznych z regionu będzie edukować i szkolić na temat racjonalnego wykorzystania odpadów czy prawidłowej segregacji śmieci. Urząd marszałkowski… » więcej 2022-08-11, godz. 14:12 6 gmin i prawie 800 tysięcy złotych. Kolejne samorządy dostały pieniądze na drogi dojazdowe do pól Włodarze sześciu opolskich gmin podpisali (11.08) w urzędzie marszałkowskim umowy o dotacje na przebudowę dróg dojazdowych do pól. » więcej 2022-08-11, godz. 11:51 Coraz pewniejsza jest budowa tężni solankowej w Rudnikach. Oferty z przetargu nie przekraczają możliwości finansowych… Dwie firmy zgłosiły się do przetargu na budowę tężni solankowej w Rudnikach. Obie propozycje oscylują wokół kosztorysu na poziomie 300 tysięcy złot… » więcej 2022-08-10, godz. 11:12 Za kilka tygodni łatwiej będzie się jeździć po gminie Rudniki dzięki budowie drogi Kuźnica-Dalachów Blisko 2 miliony złotych kosztuje budowa drogi łączącej Kuźnicę z Dalachowem w gminie Rudniki. Trasa przebiegająca przez grunty rolne będzie mieć duże… » więcej 2022-08-09, godz. 09:22 Kolejna dotacja z Polskiego Ładu dla kluczborskiego starostwa. Pieniądze zostaną wydane na remont drogi w Komorznie Starostwo Powiatowe w Kluczborku wyremontuje drogę w Komorznie dzięki dotacji z Polskiego Ładu dla terenów popegeerowskich. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »