Radio Opole » Gospodarka
2021-07-05, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Gmina Kluczbork chce współtworzyć Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Czy i kiedy w mieście będą budowane mieszkania z rządowego programu?

Budowa mieszkań, zdjęcie przykładowe [fot. Justyna Krzyżanowska]
Budowa mieszkań, zdjęcie przykładowe [fot. Justyna Krzyżanowska]
Gmina Kluczbork będzie współtworzyć na północy województwa opolskiego spółkę Stobrawsko-Odrzańska Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Na ostatniej sesji radni przyjęli stosowną uchwałę, aby dołączyć do nowego programu mieszkaniowego rządu.
Według planu, w pobliżu ulicy Jagiellońskiej mogłoby powstać nawet kilkaset mieszkań w ciągu kilku lat, choć na początku mowa o kilkudziesięciu lokalach. Działki należą do Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Najbardziej pożądane są lokale wielkości 50 metrów kwadratowych - mówi Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka.

- Myślę, że będą zarówno mniejsze, jak i nieliczne lokale większe. Z drugiej strony przy perspektywie przejścia na własność musi być realność spłaty. Nie jest sztuką wybudować duże mieszkania, bo przecież trzeba je opłacać, a metr kwadratowy zawsze wpływa na wysokość czynszu.

Co ważne, przez płacenie czynszu mieszkańcy będą mieli możliwość dojścia do własności. - Trudno jeszcze mówić o ewentualnej wysokości czynszu, bo to zależy od kosztu budowy - zaznacza Kielar.

- Dzisiaj, jak wiemy, metr mieszkania jest bardzo drogi, porównując sytuację sprzed roku lub dwóch w Kluczborku, Opolu czy Warszawie. Wszędzie mieszkania mocno podrożały, więc dzisiaj trudno jest mówić o stawkach. Myślę, że jesteśmy w okresie boomu na nieruchomości oraz jednocześnie najwyższych cen. To pewnie ustabilizuje się, zresztą koszty i wartości nieruchomości są jak sinusoida.

Jeśli uda się utworzyć SIM, gmina Kluczbork może liczyć na 3 miliony złotych dotacji rządowej. Zdaniem burmistrza, jest szansa na wybudowanie pierwszych mieszkań za mniej więcej 3 lata, jeśli program zadziała.
Jarosław Kielar 1
Jarosław Kielar 2

Gospodarka

2021-09-17, godz. 17:30 Rosnące ceny i coraz chłodniejsze noce wywołały duży ruch w składach opału. "Czym prędzej, tym lepiej" Ruch w składach opału rośnie, podobnie jak ceny. Temperatury w dzień, ale przede wszystkim w nocy, są coraz niższe. Sprawdziliśmy więc, czy w połowie… » więcej 2021-09-17, godz. 13:30 Ważą się losy ustawy uszczelniającej zasady handlu w niedziele Trwają prace nad uszczelnieniem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Obecnie zakaz jest obchodzony przez sklepy, które zmieniają się w placówki pocztowe… » więcej 2021-09-17, godz. 06:00 Uczniowie z Olesna będą poznawać pracodawców w ramach lekcji. Otwarto Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery ma od wczoraj (16.09) Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Oleśnie. » więcej 2021-09-16, godz. 19:00 Kolejne drogi wojewódzkie do przebudowy. ZDW w Opolu zainwestuje prawie 3 miliony złotych Kolejne drogi na Opolszczyźnie doczekają się remontu. Dziś (16.09) podpisano umowę na przebudowę fragmentu DW409 na odcinku Moszna - Zielina, drogi nr 494… » więcej 2021-09-16, godz. 15:15 Mubea będzie budować trzecią halę. Przybędzie kilkaset miejsc pracy Kilkaset nowych miejsc pracy powstanie na terenie strefy gospodarczej gminy Ujazd. Największa tamtejsza firma - Mubea - szykuje się do budowy trzeciej hali produkcyjnej… » więcej 2021-09-16, godz. 13:15 Magistrat w Praszce remontuje i buduje drogi w miarę możliwości. Trzeba szukać dotacji, ale też sięgać do własnej… 'Drobne remonty robimy za swoje pieniądze, a do poważniejszych potrzebujemy dotacji'. Tak o trwających obecnie pracach w gminie Praszka mówi burmistrz Jarosław… » więcej 2021-09-16, godz. 11:30 Leśnica: jest kanalizacja, teraz budują wodociąg. Wszystko, żeby zachęcić inwestorów Gmina Leśnica uzbraja tereny inwestycyjne w Krasowej w sieci kanalizacyjną i wodociągową. Inwestycje przygotowywane są w taki sposób, że podłączenie dużych… » więcej 2021-09-16, godz. 09:56 Aglomeracja Opolska pracuje nad strategią rozwoju do 2030 roku - Świadome gospodarowanie środowiskiem to jeden z naszych priorytetów na najbliższe lata - powiedział w Porannej Loży Radiowej dyrektor Aglomeracji Opolskiej… » więcej 2021-09-16, godz. 08:10 Głubczyce ogłoszą kolejny przetarg na remont części zabytkowych murów miejskich Przetarg na remont fragmentu zachowanych średniowiecznych murów miejskich w Głubczycach nie doszedł do skutku. Wszystkie oferty były zbyt drogie. Na to zadanie… » więcej 2021-09-15, godz. 16:40 Jest chętny na budowę dwóch bloków w Strzelcach Opolskich, ale nie wiadomo, czy cena nie będzie za wysoka dla przyszłych… Dwie firmy zainteresowane budową nowych bloków w Strzelcach Opolskich w ramach gminnego programu Twoje M. Zakład on, że samorząd przekazuje teren, organizuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »