Radio Opole » Gospodarka
2021-07-06, 07:00 Autor: Witold Wośtak

Spółdzielnia "Przyszłość" chce postawić w Kluczborku dwa nowoczesne bloki. Wiele zależy od kosztów budowy w obecnych realiach

Wizualizacja nowych bloków Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Wizualizacja nowych bloków Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Wizualizacja nowych bloków Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Wizualizacja nowych bloków Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Pierwsze od 30 lat bloki chce budować Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyszłość" w Kluczborku. Ambitny plan mówi o dwóch budynkach na Kluczborskich Błoniach po 36 mieszkań.
Wiele będzie jednak zależeć od kwot zaoferowanych w przetargu przez potencjalnych wykonawców. To będzie jasne najdalej za kilkanaście dni. Projekt mówi o mieszkaniach wielkości od 40 do 70 metrów kwadratowych. Bloki będą spółdzielcze, więc jeśli ktoś nie należy do "Przyszłości", musi podpisać deklarację dołączenia.

- Chcemy sprzedawać mieszkania od razu z udziałem w gruncie - mówi Andrzej Nowak, prezes spółdzielni.

- To budynki bardzo nowoczesne i zaawansowane technologicznie, zwłaszcza jak na Kluczbork mówimy o bardzo wysokim standardzie. Zaprojektowane są między innymi logotermy dla każdego z mieszkań. Jeśli na przykład komuś będzie zimno w sierpniowy wieczór, naciska jeden włącznik i kaloryfery dają ciepło, mimo że jest poza sezonem grzewczym. Na dachach będzie fotowoltaika, która zasilałaby część wspólną, przede wszystkim windy.

Na razie w planie jest budowa jednego bloku, ale pod warunkiem, że cena będzie realna na kluczborskie realia. Pytamy więc prezesa Nowaka, jaka cena za metr jest do zaakceptowania.

- Dzisiejsze ceny, jeśli patrzymy na Kluczbork, oscylują między 4700-4900 złotych za metr kwadratowy. Zdajemy sobie natomiast sprawę, że nasze budynki mają być dużo bardziej zaawansowane technologicznie niż te sprzedawane za powyższe pieniądze. Myślę, że jeśli cena zatrzyma się między 5000-5200 złotych za metr, podjęlibyśmy się budowy.

W planie jest również 109 miejsc parkingowych. Pierwszy blok "Słonecznych Błoni" może być gotowy w ostatnim kwartale przyszłego roku.
Andrzej Nowak 1
Andrzej Nowak 2

Gospodarka

2021-09-17, godz. 17:30 Rosnące ceny i coraz chłodniejsze noce wywołały duży ruch w składach opału. "Czym prędzej, tym lepiej" Ruch w składach opału rośnie, podobnie jak ceny. Temperatury w dzień, ale przede wszystkim w nocy, są coraz niższe. Sprawdziliśmy więc, czy w połowie… » więcej 2021-09-17, godz. 13:30 Ważą się losy ustawy uszczelniającej zasady handlu w niedziele Trwają prace nad uszczelnieniem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Obecnie zakaz jest obchodzony przez sklepy, które zmieniają się w placówki pocztowe… » więcej 2021-09-17, godz. 06:00 Uczniowie z Olesna będą poznawać pracodawców w ramach lekcji. Otwarto Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery ma od wczoraj (16.09) Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Oleśnie. » więcej 2021-09-16, godz. 19:00 Kolejne drogi wojewódzkie do przebudowy. ZDW w Opolu zainwestuje prawie 3 miliony złotych Kolejne drogi na Opolszczyźnie doczekają się remontu. Dziś (16.09) podpisano umowę na przebudowę fragmentu DW409 na odcinku Moszna - Zielina, drogi nr 494… » więcej 2021-09-16, godz. 15:15 Mubea będzie budować trzecią halę. Przybędzie kilkaset miejsc pracy Kilkaset nowych miejsc pracy powstanie na terenie strefy gospodarczej gminy Ujazd. Największa tamtejsza firma - Mubea - szykuje się do budowy trzeciej hali produkcyjnej… » więcej 2021-09-16, godz. 13:15 Magistrat w Praszce remontuje i buduje drogi w miarę możliwości. Trzeba szukać dotacji, ale też sięgać do własnej… 'Drobne remonty robimy za swoje pieniądze, a do poważniejszych potrzebujemy dotacji'. Tak o trwających obecnie pracach w gminie Praszka mówi burmistrz Jarosław… » więcej 2021-09-16, godz. 11:30 Leśnica: jest kanalizacja, teraz budują wodociąg. Wszystko, żeby zachęcić inwestorów Gmina Leśnica uzbraja tereny inwestycyjne w Krasowej w sieci kanalizacyjną i wodociągową. Inwestycje przygotowywane są w taki sposób, że podłączenie dużych… » więcej 2021-09-16, godz. 09:56 Aglomeracja Opolska pracuje nad strategią rozwoju do 2030 roku - Świadome gospodarowanie środowiskiem to jeden z naszych priorytetów na najbliższe lata - powiedział w Porannej Loży Radiowej dyrektor Aglomeracji Opolskiej… » więcej 2021-09-16, godz. 08:10 Głubczyce ogłoszą kolejny przetarg na remont części zabytkowych murów miejskich Przetarg na remont fragmentu zachowanych średniowiecznych murów miejskich w Głubczycach nie doszedł do skutku. Wszystkie oferty były zbyt drogie. Na to zadanie… » więcej 2021-09-15, godz. 16:40 Jest chętny na budowę dwóch bloków w Strzelcach Opolskich, ale nie wiadomo, czy cena nie będzie za wysoka dla przyszłych… Dwie firmy zainteresowane budową nowych bloków w Strzelcach Opolskich w ramach gminnego programu Twoje M. Zakład on, że samorząd przekazuje teren, organizuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »