Radio Opole » Gospodarka
2021-10-06, 16:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Jaz we Wróblinie oddany do użytku. Poprawi nie tylko żeglowność na Odrze, ale też bezpieczeństwo powodziowe [ZDJĘCIA, FILM]

Przekazanie kluczy do jazów Stopnia Wodnego Wróblin
Zakończył się pierwszy etap modernizacji jazu odrzańskiego w naszym regionie. Dzisiaj (06.10) do użytku oddano ten znajdujący się na stopniu wodnym we Wróblinie. Zostały tam nie tylko wymienione jazy, ale zmieniła się też ich obsługa. Teraz w razie powodzi wszystko może być sterowane zdalnie. Nowe urządzenia przyczynią się do poprawy żeglowności na Odrze oraz zwiększą bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.
- Opolszczyzna to jest ten region, w który my teraz mocno inwestujemy. Łącznie przekazujemy tu miliard 700 milionów złotych na projekty odrzańskie - mówi Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

- Wszystko ku temu, żeby tę odrzańską drogę wodną zmodernizować i jak najszybciej dostosować do żeglugi śródlądowej. Przy okazji dbamy o równie ważne rzeczy. Takiej jak między innymi działania przeciwpowodziowe, rozwój regionu, turystyka wodna, energetyka, bo mamy tutaj zieloną energię. To są budowle wielofunkcyjnie i wpływają na cały region.

Zamknięcia klapowe, które zostały zamontowane na jazie są nie tylko szybsze od poprzednich - segmentowych, ale są też mniej awaryjne.

- Mówiąc wprost, użytkownik może bardzo szybko zareagować na sytuację powodziową i wysterować poszczególnymi obiektami. Nie tylko jednym, ale całym system obiektów na Odrze. Wszystko po to, aby zminimalizować skutki powodzi. Sterownie, które wznoszą się tak wysoko, to nie jest przypadek, dlatego, że są one tak umieszczone, aby woda w tej największej fali ich nie zalała. Dzięki temu będzie można sterować i pracować na tym jazie nawet podczas największej znanej nam dotąd powodzi - podkreśla Piotr Kledzik, wykonawca.

- Jeżeli będzie zagrożenie powodziowe, to system automatycznie rozpocznie proces kładzenia jazu, tak aby swobodnie przeprowadzić falę powodziową - dodaje Marcin Jarzyński z RZGW w Gliwicach.

- Czas kładzenia jazu to jest około 9 minut, a czas powrotu to jest około 18 minut. W przypadku starej technologii jazów, które zostały zmodernizowane, czas kładzenia to był wielogodzinny proces. Z wyprzedzeniem musieliśmy obserwować warunki atmosferyczne i rozpoczynać proces kładzenia. Teraz odbywa się to z minuty na minutę.

Zdaniem Violetty Porowskiej, poseł PiS o Odrę trzeba zadbać i doprowadzić do tego, aby ponownie mógł na nią wrócić transport, turystyka i gospodarka.

- I to się dzieje w ostatnich latach. Ja mam też osobistą satysfakcję z tego, bo w poprzedniej kadencji jako wicewojewoda wspólnie z wojewodą Adrianem Czubakiem rozpoczęliśmy tutaj na Opolszczyźnie ciąg tych dobrych wydarzeń i uaktywnienie, reaktywowanie drogi odrzańskiej.

Dodajmy, że inwestycja obejmowała także modernizację dwóch innych jazów piętrzących na Odrze: w Januszkowicach i Zwanowicach. Łączny koszt prac to 107 milionów złotych.
Przemysław Daca
Piotr Kledzik
Marcin Jarzyński
Violetta Porowska

Gospodarka

2021-12-03, godz. 10:56 Rozbudowują sieć kanalizacyjną, bo na końcu ulicy powstaje nowy dom Bierawa jest jednym z tych samorządów, które mogą pochwalić się całkowitym skanalizowaniem. Nie oznacza to jednak koniec prac przy budowie kanalizacji… » więcej 2021-12-02, godz. 16:47 ZUS przedstawia statystyki dotyczące umów o dzieło. Nasze województwo ma najmniejszy odsetek w kraju Ponad 19 tysięcy umów o dzieło zgłoszono od stycznia do końca września na Opolszczyźnie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych publikuje informacje, według… » więcej 2021-12-02, godz. 14:30 Gmina o zaniedbaniach, powiat o działaniach w miarę możliwości. Murów chce zwiększenia prac na drogach powiatowy… Murów skarży Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu do opolskiego starosty. Decyzję o wystosowaniu skargi podjęli na sesji gminni radni. » więcej 2021-12-01, godz. 16:00 Wójt Polskiej Cerekwi o budżecie na 2022 rok. "Podwyżki cen energii nas zabijają" Przyszłoroczny budżet gminy Polska Cerekiew będzie najgorszym od wielu lat. Wpływy i wydatki są niemal na takim samym poziomie. Mimo rezygnacji z kilku inwestycji… » więcej 2021-12-01, godz. 13:00 Strefa Aktywności Gospodarczej w Dąbrowie urzeczywistnia się. Pozwala już na to plan zagospodarowania przestrzenne… Jest 'zielone światło' dla Strefy Aktywności Gospodarczej gminy Dąbrowa. Wojewoda opolski zatwierdził plan zagospodarowania przestrzennego, dzięki któremu… » więcej 2021-12-01, godz. 10:38 W Otmicach powstanie PSZOK dla mieszkańców gminy Izbicko W przyszłym roku w gminie Izbicko na powstać punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Instalację zbuduje Związek Międzygminny Czysty Region na działce… » więcej 2021-11-30, godz. 20:00 "Praktyka się opłaca". Wspólny projekt Politechniki Opolskiej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Młodzi ludzie poznają potencjalnych pracodawców, a przedstawiciele firm wybiorą praktykantów. Politechnika Opolska i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna… » więcej 2021-11-30, godz. 18:00 OCRG podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Opolskie Centrum Rozwoju i Gospodarki podsumowało V edycję Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego. Przez pięć miesięcy 9 mentorów dzieliło… » więcej 2021-11-30, godz. 16:15 Radni oraz marszałek województwa opolskiego będą mieli więcej na kontach Od przyszłego miesiąca marszałek województwa opolskiego będzie więcej zarabiał, a radni sejmiku otrzymają wyższe diety. Takich podwyżek nie było od… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Kompleksowy remont prószkowskiego przedszkola. Inwestycja zostanie zrealizowana z pomocą rządowych pieniędzy Przedszkole w Prószkowie zostanie przebudowane i poddane termomodernizacji. Gmina na tę inwestycję otrzyma pieniądze z Rządowego Programu Polski Ład. To… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »