Radio Opole » Gospodarka
2022-07-18, 09:29 Autor: Justyna Maćkowiak

"Zostało pokazane, że transport śródlądowy ma znaczenie". Na Odrze praca wre - Poranna Rozmowa Radia Opole

Remont jazu w Januszkowicach [fot. Witold Wośtak]
Remont jazu w Januszkowicach [fot. Witold Wośtak]
Marcin Jarzyński [fot. Wanda Kownacka]
Marcin Jarzyński [fot. Wanda Kownacka]
Remont jazu w Januszkowicach [fot. Katarzyna Nowak]
Remont jazu w Januszkowicach [fot. Katarzyna Nowak]
Remont jazu w Januszkowicach [fot. Katarzyna Nowak]
Remont jazu w Januszkowicach [fot. Katarzyna Nowak]
Remont jazu w Januszkowicach [fot. Katarzyna Nowak]
Remont jazu w Januszkowicach [fot. Katarzyna Nowak]
- To była bardzo znacząca wizyta - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcin Jarzyński, pełniący obowiązki dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Gliwicach o wczorajszej (17.07) wizycie premiera Mateusza Morawieckiego na Opolszczyźnie. Premier odwiedził Kędzierzyn-Koźle, był także w Januszkowicach, gdzie zakończono modernizację jazu i trwa jeszcze remont śluzy i sterowni.
- Byliśmy przyzwyczajeni do tej pory, że przedstawiciele rządu jeździli na drogi, autostrady, koleje. Odra była troszeczkę zapomniana. Przez ten wczorajszy głos zostało pokazane, że transport śródlądowy ma znaczenie, że jest ważny, że się o nim nie zapomina, że jest też mocno dofinansowany. To jest 750 mln zł zaangażowanych środków.

Naszego gościa zapytaliśmy, jakie jeszcze inwestycje muszą zostać przeprowadzone, aby Odra była żeglowna na opolskim odcinku.

- Musimy skończyć stopień Januszkowice, czyli dokończyć dwie śluzy, kończymy równolegle śluzę w Krapkowicach, budujemy nową oraz modernizujemy śluzę pociągową, trzy jazy - Groszowice, Krępa i Dobrzeń. Roboty zostaną zakończone końcem przyszłego roku. Natomiast pozostają jeszcze: ujście Nysy - tam mamy stary, ostatni zabytkowy jaz iglicowo-kozłowy, który zostanie zastąpiony trzyprzęsłowym nowym jazem klapowym; modernizacja dwóch śluz na ujściu Nysy; śluza Opole i trzy jazy, na które chcielibyśmy opracować dokumentację, czyli to jest Krapkowice, Kąty, Zawada - wyjaśnia Marcin Jarzyński.

W przyszłym roku mają się rozpocząć kolejne inwestycje na Odrze, których wartość jest szacowana na 750 mln zł.

- Chodzi między innymi o jaz na ujściu Nysy, modernizację dwóch śluz na ujściu Nysy i śluzy w Opolu, a także przygotowanie dokumentacji projektowej i w dalszej perspektywie realizację remontu trzech jazów - Krapkowice, Kąty, Zawada - wyjaśnia Marcin Jarzyński.
Marcin Jarzyński cz. 1
Marcin Jarzyński cz. 2

Gospodarka

2022-09-27, godz. 20:30 ''Nie możemy zmienić procesu technologicznego i doić krowy ręcznie''. Branża mleczarska również zmaga się z wysokimi… Drastyczny wzrost cen energii zmusza wszystkich do szukania oszczędności. Niestety nie wszyscy mogą to zrobić. Tak jest chociażby w branży mleczarskiej… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 "Droga na osiedlu Róży Wiatrów musi być zrobiona" Ruszył przetarg na realizację kolejnej inwestycji w Opolu Już niebawem w stolicy regionu rozpocznie się kolejna ważna inwestycja. Chodzi o budowę nowej drogi na osiedlu Róży Wiatrów w dzielnicy Chmielowice. Opolski… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 "Tych ofert jest zdecydowanie mniej". WUP o opolskim rynku pracy Coraz mniej ofert pracy pojawia się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu. Jednak dobra informacja jest taka, że bezrobocie od 3 miesięcy utrzymuje się na… » więcej 2022-09-27, godz. 09:38 Opolanie w delegacji - jest ich coraz więcej Coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny wyjeżdża służbowo za granicę. Tak wynika z wyliczeń ZUS, na podstawie danych z zaświadczeń A1. Takie zaświadczenie… » więcej 2022-09-26, godz. 17:00 Lada chwila rozpocznie się remont kolejnego odcinka DW 487 w gminie Gorzów Śląski. Umowa opiewa na 2,5 miliona zł… Niemal 2,5 miliona złotych będzie kosztować remont odcinka drogi wojewódzkiej 487 w powiecie oleskim. Dzisiaj (26.09) podpisano umowę dotyczącą 1300 metrów… » więcej 2022-09-25, godz. 19:00 Osiem nagród zdobyli na poznańskich targach opolscy producenci i kucharze Opolscy producenci i kucharze przywieźli z poznańskich targów 'Smaki regionów' aż osiem nagród. Podczas imprezy miał miejsce krajowy finał konkursu „Nasze… » więcej 2022-09-25, godz. 07:10 W Sebastianeum chcą być w pełni niezależni energetycznie. Kolejne innowacyjne rozwiązania w Kamieniu Śląskim Ośrodek Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim jest aktualnie energetycznie samowystarczalny w 80%. Taka niezależność jest możliwa dzięki powstałej… » więcej 2022-09-23, godz. 18:30 Pieniądze już w samorządach. Wojewoda apeluje o sprawną weryfikację wniosków o dodatek węglowy 160 mln złotych - tyle pieniędzy wypłacił dotychczas urząd wojewódzki w Opolu samorządom z terenu województwa opolskiego. Te mają je rozdysponować mieszkańcom… » więcej 2022-09-23, godz. 12:00 VI Opolskie Targi Ekonomii Społecznej już od dzisiaj w Nysie Dwudniowe wydarzenie odbędzie się w Zakładzie Aktywności Zawodowej przy ul. Grodkowskiej 54. Potrwa od godz. 13:00 do 19:00. » więcej 2022-09-23, godz. 09:10 Trzy remonty na "krajówkach" w regionie. Będzie ruch wahadłowy 3 remonty tras krajowych chce przeprowadzić jeszcze przed końcem roku GDDKiA w Opolu. Właśnie wyłoniono wykonawców i podpisano odpowiednie umowy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »