Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-28, 15:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Ten projekt znacząco usprawni żeglugę". Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu Wielkim [ZDJĘCIA]

Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu Wielkim [fot.M.Matuszkiewicz]
Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu Wielkim [fot.M.Matuszkiewicz]
Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu Wielkim [fot.M.Matuszkiewicz]
Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu Wielkim [fot.M.Matuszkiewicz]
Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu Wielkim [fot.M.Matuszkiewicz]
Rozpoczął się drugi etap prac modernizacyjnych na stopniu wodnym w Dobrzeniu Wielkim [fot.M.Matuszkiewicz]
Poprawa żeglowności na Odrze oraz zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. To główne cele, jakie są realizowane na stopniu Wodnym w Dobrzeniu Wielkim podczas modernizacji jazu odrzańskiego. Rozpoczął się tam drugi etap prac. Obecnie przebudowywane są przęsła i montowana jest nowa kładka. Całość nadzorowana jest przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
- W tym projekcie będziemy zmieniać jazy sektorowe na klapowe, które pozwolą na stabilne piętrzenie się wody nawet do 15 metrów - mówi Mirosław Kurz, dyrektor Wód Polskich w Gliwicach.

- Jeżeli chodzi o przyczynę tej modernizacji, to przede wszystkim żegluga jest dla nas najważniejsza. Poprawa warunków żeglugowych dla uczestników, użytkowników i obsługi. Jazy sektorowe borykają się z wieloma problemami i awariami, a jazy klapowe unikają tego typu niespodzianek.

O tym, że dobrze zautomatyzowany jaz znacząco usprawni transport wodny, zapewniał także prezes spółki Naviga-Stal Augustyn Morzywołka, który jest odpowiedzialny za budowę. Jednak jak dodaje, to niejedyne zalety tej modernizacji.

- Drugim ważnym punktem jest ochrona przeciwpowodziowa. Sterowanie jazem, który jest w pełni zautomatyzowany, ma system ostrzegania i monitorowania jest niezwykle ważny. Tutaj, jeżeli chodzi o to zadanie, to jest to gruntowna przebudowa. Likwidujemy zamknięcia sektorowe i zamieniamy je na klapowe, które są zdecydowanie niezawodne.

Jak zapewnia Bartosz Flakowski, kierownik budowy prace na stopniu wodnym idą zgodnie z planem. Powstaje już nowa architektura, na której będzie sterownia. Ponadto przygotowywany jest montaż klapy na przęśle.

- Równocześnie przebudowujemy istniejącą przepławkę. Ona będzie rozbudowana. Dalszy odcinek przepławki też już jest robiony, została tam wykonana grodza. Oprócz tego obecnie wykonujemy modernizację tamy rozdzielczej.

Dodajmy, że podobne prace trwają w Groszowicach i Krępnej. Będą prowadzone do 2023 roku.
Mirosław Kurz
Augustyn Morzywołka
Bartosz Flakowski

Wiadomości z regionu

2021-10-24, godz. 21:00 Rusza remont holu głównego USK w Opolu. Rejestracja główna placówki przeniesiona Ważna informacja dla pacjentów poradni specjalistycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Rejestracja główna placówki zostanie przeniesiona… » więcej 2021-10-24, godz. 20:30 Raport dnia. Prawie dwa razy więcej nowych zakażeń niż tydzień temu. Coraz trudniejsza sytuacja nie tylko w Polsce… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 19:39 Kibice Odry Opole zaprezentowali swoje kolekcje pamiątek meczowych. Każdy specjalizuje się w innych przedmiotach Koszulki, szaliki, programy meczowe i bilety. Kolekcjonerzy pamiątek związanych z Odrą Opole spotkali się w ośrodku 'Kibice Razem', po zremisowanym meczu… » więcej 2021-10-24, godz. 17:00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki wychodzi z inicjatywą w stronę niesłyszących i niedosłyszących Każdy miłośnik wydarzeń muzycznych ze szczególnymi potrzebami będzie mógł korzystać z oferty koncertowej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu… » więcej 2021-10-24, godz. 16:45 Spory ruch na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Ruszyły porządki przed 1 listopada Słoneczna niedziela zachęciła wiele osób do odwiedzenia ale i porządkowania grobów bliskich przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-24, godz. 15:00 Dzieci spotkały się w teatrze na poranku filozoficznym. "Mamy dużo czasu na rozmowy" Powróciły dziecięce poranki teatralno-filozoficzne Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Chodzi o to, by dzieciom w wieku 6-10 lat dać możliwość rozwoju dociekliwości… » więcej 2021-10-24, godz. 14:00 Korzystali z gościnności szkoły, teraz nie muszą opuszczać swojego budynku. DPS w Prószkowie wzbogacił się o salę… Sprzęt do ćwiczeń, sportu, zabaw i relaksu. W prószkowskim Domu Pomocy Społecznej powstała sala do zajęć ruchowych i rekreacyjnych. Skorzystają z niej… » więcej 2021-10-24, godz. 11:28 Mroźny poranek nie zatrzymał ich w domu. Miłośnicy przyrody spotkali się na kolejnym spacerze ornitologicznym w O… Kilkanaście osób spędziło przedpołudnie na Opolskim Spacerze Ornitologicznym wokół parku 800-lecia Opola. Uczestnicy wyposażeni w aparaty fotograficzne… » więcej 2021-10-24, godz. 10:48 Raport MZ: 77 nowych infekcji na Opolszczyźnie i ponad 4700 w całej Polsce. Zmarło 13 zarażonych osób [INFOGRAFIK… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Jest nowa droga do osiedla domków i terenów inwestycyjnych gminy Bierawa Najpierw media, potem asfalt - zgodnie z taką filozofią gmina Bierawa wybudowała nowe drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych oraz osiedla nowych domów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »