Radio Opole » Gospodarka
2021-09-24, 11:00 Autor: Katarzyna Plewnia

Mieszkańcy Opolszczyzny coraz chętniej korzystają z PUE ZUS

ZUS w Opolu
ZUS w Opolu
Sebastian Szczurek [fot. Łukasz Fura]
Sebastian Szczurek [fot. Łukasz Fura]
Platforma Usług Elektronicznych ZUS, z której korzystają pracownicy, emeryci, przedsiębiorcy oraz lekarze, szczególnie przydatna okazuje się w ostatnich miesiącach.
Coraz chętniej z Platformy Usług Elektronicznych ZUS korzystają mieszkańcy Opolszczyzny. - W całym kraju konto na PUE ZUS zarejestrowało dotąd co najmniej 8 mln 745 tys. osób, w tym ponad 71 i pół tys. to właśnie mieszkańcy naszego województwa - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

- W pierwszym półroczu 2021 roku w opolskich placówkach ZUS profil na PUE zarejestrowało i potwierdziło 6685 nowych użytkowników. W pierwszym kwartale – 2253, a w drugim 4432. Rekord pod względem założonych kont na PUE ZUS w województwie opolskim padł w ubiegłym roku - profile na platformie potwierdziło 12 678 osób - wyliczał regionalny rzecznik ZUS województwa opolskiego.

Platforma Usług Elektronicznych ZUS to narzędzie, które funkcjonuje od końca 2012 roku. Korzystają z niej pracownicy, emeryci, przedsiębiorcy oraz lekarze. - Szczególnie przydatna jest w ostatnich miesiącach - dodaje Sebastian Szczurek. - To za jej pośrednictwem rodzice mogą składać wnioski o wypłatę świadczenia 300 plus z programu Dobry Start, płacić za wypoczynek polskim bonem turystycznym, a przedsiębiorcy składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w ramach tarczy antykryzysowej.

Jak uzupełnia rzecznik opolskiego zakładu, dzięki PUE ZUS można też m.in. umówić się na indywidualną wideokonferencję z konsultantem, sprawdzić, czy pracodawca regularnie opłaca za nas składki, także mieć wgląd do wystawionych przez lekarzy zwolnień chorobowych. Prowadzący działalność gospodarczą przez PUE mogą zgłosić nowo zatrudnionego pracownika do ubezpieczeń oraz zweryfikować stan rozliczeń z ZUS. Z kolei emeryt, nie wychodząc z domu, możesz pobrać roczne rozliczenie PIT z tytułu wypłacanych przez ZUS świadczeń.
Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS woj. opolskiego, cz. 1.
Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS woj. opolskiego, cz. 2

Gospodarka

2021-10-26, godz. 15:00 Długi rosną, więc pomoc państwa jest niezbędna. Wojewódzcy radni przyjęli apel do rządu o opracowanie tarczy pomocowej… Wojewódzcy radni przyjęli apel w sprawie opracowania i wdrożenia tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia. Apel został przyjęty na 35. sesji sejmiku… » więcej 2021-10-26, godz. 13:15 Od nowego roku ZUS przejmuje wypłatę 500 plus. Wnioski o przyznanie wsparcia przyjmowane będą przez internet Z nowym rokiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje zadanie wypłacania świadczenia 500 plus. Dla już pobierających pieniądze na razie nic się nie… » więcej 2021-10-26, godz. 07:30 Droższe kwiaty i znicze, bo koszty produkcji przerzuca się na klienta. "Ceny wszystkiego idą do góry" Głębiej do portfela trzeba sięgnąć podczas przygotowań grobów przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 "Bez tych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie wykonać tych inwestycji". Samorządowcy o dotacjach z Polskiego Ładu Infrastruktura drogowa, sportowa czy też wodno-kanalizacyjna. Ponad 16 różnego rodzaju inwestycji, które przeprowadzą opolskie samorządy znajdzie finansowanie… » więcej 2021-10-25, godz. 18:00 Przebudowana droga Gościęcin - Karchów już jest oddana do użytku Oficjalnie do użytku oddany został przebudowany odcinek drogi między Gościęcinem a Karchowem w gminie Pawłowiczki. Inwestycję realizował powiat kędzierzyńsko-kozielski… » więcej 2021-10-25, godz. 14:54 Powiat nadrobi drogowe zaległości sprzed lat Montaż finansowy z trzech źródeł pozwoli zmodernizować blisko trzy kilometry drogi w zarządzie powiatu prudnickiego. Inwestycję starostwa wesprze budżet… » więcej 2021-10-25, godz. 13:00 ZUS zachęca do korzystania z konta bankowego. Jest to szybsze, niż oczekiwanie na listonosza Zamiast gotówki do ręki, przelew na rachunek bankowy. Do takiego rozwiązania zachęca ZUS i informuje swoich petentów, że pieniądze można dostawać na konto… » więcej 2021-10-25, godz. 08:15 Jest plan spotkań z mieszkańcami w sprawie obwodnicy Sidziny Dwa spotkania dla mieszkańców gmin Skoroszyce, Łambinowice i Niemodlin w związku z planowaną budową obwodnicy Sidziny w ciągu DK 46, organizuje Generalna… » więcej 2021-10-24, godz. 14:45 Czwarty worek na śmieci przynosi efekty w gminie Lasowice Wielkie. Samorząd sprzedaje też makulaturę i złom Sprawdził się czwarty worek na segregowane odpady w gminie Lasowice Wielkie. Mieszkańcy pozytywnie odebrali pomył na osobny pojemnik na butelki PET - plastikowe… » więcej 2021-10-23, godz. 15:00 Wola jest, plan też, ale czy pozwoli budżet? Niemodlin przymierza się do budowy pumptracka To ma być inwestycja skierowana do tych młodszych mieszkańców gminy, choć niewykluczone, że nieraz skorzystają z niej również starsi. Niemodlin przygotowuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »