Radio Opole » Gospodarka
2021-09-27, 11:20 Autor: Katarzyna Plewnia

Wyrównania dla czerwcowych emerytów ZUS wypłaci w październiku

Sebastian Szczurek [fot. Łukasz Fura]
Sebastian Szczurek [fot. Łukasz Fura]
© (fot. Wanda Kownacka / AFRO)
© (fot. Wanda Kownacka / AFRO)
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Daniel Klimczak]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Daniel Klimczak]
Za kilka dni ZUS rozpocznie wypłatę emerytur wraz z wyrównaniem od czerwca tego roku. Zakład z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach przyznane w tym roku, w czerwcu świadczenia.
Już w październiku ZUS wypłaci wyrównania dla tzw. czerwcowych emerytów. Dzięki zmianom w przepisach, do czerwcowych wniosków o emeryturę będą miały teraz zastosowanie dodatkowe waloryzacje kwartalne, które dotąd nie przysługiwały przy ustalaniu emerytury w 6. miesiącu roku. ZUS podkreśla, że waloryzacje kwartalne, w szczególności za kwartał I, są korzystniejsze niż waloryzacja roczna. Wypłatę emerytur wraz z wyrównaniem od czerwca tego roku ZUS rozpocznie za kilka dni. Zakład z urzędu przeliczy na korzystniejszych zasadach przyznane w tym roku czerwcowe emerytury.

- Emeryci i renciści, których dotyczą zmiany obliczania czerwcowych świadczeń, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało. Przez cały październik będziemy wypłacać świadczenia razem z wyrównaniem od czerwca tego roku, natomiast wypłata październikowej emerytury lub renty będzie realizowana już w nowej wysokości - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Zmiana przepisów obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 r. i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Co ważne, osoby których dotyczy przeliczenie czerwcowych emerytur nie muszą składać w tej sprawie żadnych wniosków.
Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. opolskiego.

Gospodarka

2021-10-27, godz. 13:30 Kolejnych 50 "kopciuchów" w Jemielnicy zostanie zlikwidowanych Jeszcze tej jesieni w gminie Jemielnica kolejnych pięćdziesiąt 'kopciuchów' zostanie wymienionych na nowoczesne i ekologiczne źródła ogrzewania. Mieszkańcy… » więcej 2021-10-27, godz. 08:45 Komisja konkursowa wybrała prezesa Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. "Kluczowe jest jego doświadczenie" Janusz Ratajczyk będzie nowym prezesem Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. Marcin Kisilica, jego poprzednik, złożył rezygnację i od lipca szpitalem… » więcej 2021-10-26, godz. 18:30 Do wyszkolenia fachowców potrzebna odpowiednia baza. Podsumowano program "Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych… Unowocześnienie i doposażenie pracowni oraz dostosowanie sprzętu do obecnych wymogów - na sesji sejmiku województwa opolskiego podsumowano realizację projektu… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Długi rosną, więc pomoc państwa jest niezbędna. Wojewódzcy radni przyjęli apel do rządu o opracowanie tarczy pomocowej… Wojewódzcy radni przyjęli apel w sprawie opracowania i wdrożenia tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia. Apel został przyjęty na 35. sesji sejmiku… » więcej 2021-10-26, godz. 13:15 Od nowego roku ZUS przejmuje wypłatę 500 plus. Wnioski o przyznanie wsparcia przyjmowane będą przez internet Z nowym rokiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje zadanie wypłacania świadczenia 500 plus. Dla już pobierających pieniądze na razie nic się nie… » więcej 2021-10-26, godz. 07:30 Droższe kwiaty i znicze, bo koszty produkcji przerzuca się na klienta. "Ceny wszystkiego idą do góry" Głębiej do portfela trzeba sięgnąć podczas przygotowań grobów przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 "Bez tych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie wykonać tych inwestycji". Samorządowcy o dotacjach z Polskiego Ładu Infrastruktura drogowa, sportowa czy też wodno-kanalizacyjna. Ponad 16 różnego rodzaju inwestycji, które przeprowadzą opolskie samorządy znajdzie finansowanie… » więcej 2021-10-25, godz. 18:00 Przebudowana droga Gościęcin - Karchów już jest oddana do użytku Oficjalnie do użytku oddany został przebudowany odcinek drogi między Gościęcinem a Karchowem w gminie Pawłowiczki. Inwestycję realizował powiat kędzierzyńsko-kozielski… » więcej 2021-10-25, godz. 14:54 Powiat nadrobi drogowe zaległości sprzed lat Montaż finansowy z trzech źródeł pozwoli zmodernizować blisko trzy kilometry drogi w zarządzie powiatu prudnickiego. Inwestycję starostwa wesprze budżet… » więcej 2021-10-25, godz. 13:00 ZUS zachęca do korzystania z konta bankowego. Jest to szybsze, niż oczekiwanie na listonosza Zamiast gotówki do ręki, przelew na rachunek bankowy. Do takiego rozwiązania zachęca ZUS i informuje swoich petentów, że pieniądze można dostawać na konto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »