Radio Opole » Gospodarka
2021-08-16, 17:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Marszałek i gminy zbudują kolejne odcinki dróg transportu rolnego

Marszałek i gminy zbudują kolejne odcinki dróg transportu rolnego. Podpisanie umowy z gminą Kamiennik [fot.M.Laksy]
Marszałek i gminy zbudują kolejne odcinki dróg transportu rolnego. Podpisanie umowy z gminą Kamiennik [fot.M.Laksy]
W regionie powstaną kolejne odcinki dróg transportu rolnego. Urząd marszałkowski przekazał pięciu gminom 1 mln wparcia na budowę około 4 kilometrów dróg. Wicemarszałek Antoni Konopka, który podpisał umowy uważa, że to jedne z najlepiej wydanych pieniędzy na poprawę infrastruktury drogowej. Poprawią dojazd do pól, komunikację między miejscowościami, a niejednokrotnie będą pełnić funkcję tras rowerowych.
- Przecież dzisiaj nadal mamy wsie, do których prowadzi tylko jedna droga, dlatego takie inwestycje poprawią standardy komunikacji. Może i te drogi są trochę węższe z mijankami, ale wykonane w dobrym standardzie i najczęściej asfaltowe. Uważam, że gdybyśmy w ten sposób budowali drogi, to za te same pieniądze jak obecnie, powstałoby więcej kilometrów dróg - zaznacza samorządowiec.

Jedna z nowych tras ma powstać w gminie Otmuchów, gdzie planowana jest budowa nowej, asfaltowej nawierzchni między Ratnowicami a granicą z Czechami. Burmistrz Otmuchowa Jan Woźniak, który był na podpisaniu umowy w urzędzie marszałkowskim zaznaczył, że na pewno ta droga pozwoli ominąć Jasienicę Górną, ponadto dojazd z Ratnowic do granicy państwa skróci się z 4 kilometrów do około 2. Odnosząc się jeszcze do rowerzystów, dodał: - To są ładne tereny, którymi i na rowerze będzie można bezpiecznie przejechać.

Inwestycja w przypadku Otmuchowa wyniesie 1 mln 200 tysięcy, z czego wsparcie marszałka to około pół miliona złotych. Podobną pomoc otrzymały również gmina Kamiennik, Biała, Jemielnica i Gorzów Śląski.

Wsparcia udzielono nie tylko na budowę nowych dróg, ale również doposażenie wydziałów w starostwach powiatowych, które zajmują się ochroną gruntów rolnych. Dzisiaj pomoc w wysokości 17 tysięcy złotych przyznano powiatowi głubczyckiemu, który za te pieniądze ma zakupić dwa komputery z oprogramowaniem.

Przypomnijmy, z budżetu województwa opolskiego w tym roku na budowę dróg transportu rolnego przeznaczono 6 mln zł. Dzięki temu w 29 gminach wybudowanych i przebudowanych zostanie niemal 27,6 kilometrów dróg.
Jan Woźniak
Antoni Konopka

Gospodarka

2022-11-25, godz. 20:30 "Projekt otworzył oczy wielu uczniom". Pilotaż realizowany przez PUP w Oleśnie Pomoc absolwentom szkół ponadpodstawowych w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Taki był główny cel pilotażowego projektu 'Nowe spojrzenie - nowe… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 O szkolnictwie zawodowym w Kluczborku, czyli realizacja projektów dotowanych przez UE 300 uczniów powiatu kluczborskiego skorzystało ze staży zawodowych w ramach projektu 'Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy'. W Kluczborku podsumowano… » więcej 2022-11-25, godz. 11:54 Bursztynowe lody - takie specjały już niedługo będą dostępne w Baborowie Bursztynowe lody już niebawem będzie można degustować w Baborowie. W ramach realizowanego przez gminę projektu 'szlaku bursztynowego' w parku miejskim, nawiązującego… » więcej 2022-11-25, godz. 10:07 Korfantów z umową na tańszy węgiel. Dystrybucja prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Polska Grupa Górnicza dostarczy węgiel mieszkańcom gminy Korfantów. Zainteresowanie surowcem w tej gminie jest bardzo duże. Do dziś (25.11) mieszkańcy zgłosili… » więcej 2022-11-25, godz. 09:00 "Trzy Rubiny – Trzy Gminy". Finał Gali Aktywności w Kietrzu Kilkadziesiąt zgłoszeń napłynęło do pierwszej edycji konkursu 'Trzy Rubiny - Trzy Gminy' na najaktywniejsze osoby oraz przedsiębiorców z Baborowa, Branic… » więcej 2022-11-25, godz. 08:00 W Namysłowie czekają na tani opał. Składy nie mają jeszcze umów ze spółkami węglowymi W Namysłowie nie ma zbyt dużego zainteresowania zakupem węgla na preferencyjnych warunkach. Tamtejsze składy nie posiadają jeszcze opału, który trafi do… » więcej 2022-11-24, godz. 18:02 Połączenie sportu i biznesu. I Opolski Wieczór Przedsiębiorczości Zarządzanie kryzysowe, wsparcie dla biznesu i bezpieczeństwo energetyczne. To trzy panele tematyczne pierwszej edycji Opolskiego Wieczoru Przedsiębiorczości… » więcej 2022-11-24, godz. 18:00 W gminie Kietrz będzie można kupić węgiel po preferencyjnych cenach Gmina Kietrz rozpoczęła przyjmowanie wniosków na zakup węgla po preferencyjnych cenach dla gospodarstw domowych. Wnioski mogą składać wyłącznie osoby… » więcej 2022-11-24, godz. 16:30 ZUS informuje. Pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu Pieniądze z OFE, również te które znajdują się na kontach w ZUS-ie, podlegają dziedziczeniu. Wypłata nie jest przekazywana z urzędu i jest możliwa jedynie… » więcej 2022-11-24, godz. 13:15 Rośnie bezrobocie w powiecie namysłowskim W powiecie namysłowskim rośnie bezrobocie. Na koniec września bez pracy pozostawało tam 9,3 procent mieszkańców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »