Radio Opole » Gospodarka
2020-07-21, 18:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Wilków i Radłów będą miały nowe drogi dojazdowe do pól, opolskie starostwo sprzęt do ewidencji gruntów

Podpisanie umowy na budowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych z gminą Radłów [fot.M.Matuszkiewicz]
Podpisanie umowy na budowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych z gminą Radłów [fot.M.Matuszkiewicz]
Podpisanie umowy na budowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych z gminą Wilków [fot.M.Matuszkiewicz]
Podpisanie umowy na budowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych z gminą Wilków [fot.M.Matuszkiewicz]
Podpisanie umowy na zakup sprzętu informatycznego ze Starostwem Powiatowym w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Podpisanie umowy na zakup sprzętu informatycznego ze Starostwem Powiatowym w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Gmina Wilków i Radłów to kolejne samorządy, które otrzymały łącznie blisko pół miliona złotych na budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Dodatkowo 12 tysięcy złotych trafiło do Starostwa Powiatowego w Opolu na zakup sprzętu informatycznego do ewidencji gruntów.
- W tym roku sześć starostw zgłosiło się do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych o dofinansowanie wydziałów geodezyjnych na łączną kwotę ponad miliona złotych. Dzisiaj takie wsparcie otrzymuje nasza opolska placówka - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - To jest rzecz bardzo potrzebna dla mieszkańców i inwestorów. Dla wszystkich tych, którzy szukają różnego rodzaju sposobów rozwiązania problemów prawnych i geodezyjnych. - Te 12 tysięcy złotych to są trzy pełne stanowiska, czyli sprzęt komputerowy i oprogramowanie do ewidencji gospodarki i gruntów rolnych. Cieszymy się, że to wzbogaci i ułatwi naszą pracę merytoryczną - dodaje Henryk Lakwa, starosta opolski.

W tym roku urząd marszałkowski na budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych przeznaczył ponad 4 miliony złotych.

- Jest to 990 metrów w nawierzchni asfaltowej. Koniunktura na budowę drogi jest bardzo dobra. Kosztorysowo było milion złotych, a poszło za 440 tysięcy. Urząd marszałkowski dofinansował w wysokości 56 procent. Jesteśmy bardzo zadowoleni, mieszkańcy również - podkreśla Bogdan Zdyb, wójt gminy Wilków.

Od 2013 roku urząd marszałkowski wspólnie z samorządami wydał ponad 27 milionów na remont 156 dróg.
Andrzej Buła i Henryk Lakwa
Bogdan Zdyb

Gospodarka

2020-10-22, godz. 15:30 Podwyżki, zniżki i "gratisy". Rada Miasta Opola zajmie się korektą cennika biletów MZK Szykują się zmiany cen biletów MZK Opole. Do rady miasta wpłynął projekt uchwały dotyczący cen w komunikacji miejskiej. » więcej 2020-10-22, godz. 09:00 Szacowanie strat po intensywnych opadach deszczu. Rolnicy domagają się powołania komisji do spraw klęsk żywiołow… - Mamy w tym roku wszystkie możliwe klęski żywiołowe, oprócz suszy - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu… » więcej 2020-10-22, godz. 06:30 28 milionów złotych na budowę centrum przesiadkowego przy Dworcu Głównym. Opole z dofinansowaniem Opolski urząd miasta otrzyma 28 milionów złotych dotacji do trwającej budowy centrum przesiadkowego przy Dworcu Głównym. » więcej 2020-10-21, godz. 20:00 Mieszkańcy gminy Dobrodzień mogą wnioskować o dotacje na wymianę starych pieców Ruszył nabór wniosków o dotację na wymianę starych źródeł ciepła w gminie Dobrodzień. » więcej 2020-10-21, godz. 16:30 Wywóz niebezpiecznych odpadów z Brzęczkowic potrwa ponad 2 lata. Pierwsze 25 ton opuściło nielegalne składowisko Pierwszy transport z 25 tonami niebezpiecznych materiałów opuścił Brzęczkowice w gminie Niemodlin. To tam na początku 2019 roku odkryto nielegalne składowisko… » więcej 2020-10-21, godz. 15:37 W Chrząstowicach rozwiązno problem z utylizacją folii rolniczej. Gmina sięgneła po rządowe pieniądze 38 ton folii rolniczej zebrano w gminie Chrząstowice. W związku ze zmianą przepisów był z nią problem. » więcej 2020-10-21, godz. 15:00 Gmina Baborów czeka na przyznanie pieniędzy z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 Władze gminy złożyły dwa wnioski o dofinansowanie. Pierwszy dotyczy przebudowy ul. Kolejowej w Baborowie wraz z odwodnieniem na ul. Opawskiej. Drugi wniosek… » więcej 2020-10-21, godz. 08:00 Izba Rolnicza w Opolu apeluje do gmin o pomoc w szacowaniu strat. "Rolnicy mogą zbierać dokumentację fotograficzną" Izba Rolnicza w Opolu apeluje do burmistrzów i wójtów gmin, w których pola uprawne zostały zalane o wyposażenie rolników w protokoły strat w gospodarstwie… » więcej 2020-10-20, godz. 18:30 "Bartek" z opolskiego PNT pomaga w odkażaniu. Naukowcy z Opolszczyzny stworzyli innowacyjne urządzenie Waży niecałe 15 kilogramów, jest niewielkich rozmiarów i ma niskie zużycie energii elektrycznej. Mowa o elektrofumigatorze „Bartku', który służy jako… » więcej 2020-10-20, godz. 15:15 Rozpoczął się kapitalny remont Domu Pomocy Społecznej w Branicach Plac budowy został już przekazany wykonawcy, który przeprowadzi kompleksowy remont obiektu. Zadanie w całości realizowane jest z pieniędzy z Narodowego Funduszu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***