Radio Opole » Gospodarka
2021-07-31, 08:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Większość pieniędzy na modernizację prószkowskiej oczyszczalni już jest. Pochodzą z trzech źródeł

Oczyszczalnia ścieków w Prószkowie [fot. ZGKiM Prószków]
Oczyszczalnia ścieków w Prószkowie [fot. ZGKiM Prószków]
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Prószkowie ma zabezpieczoną większą część pieniędzy na modernizację oczyszczalni ścieków. Fundusze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego - to ponad 2 miliony złotych oraz z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Z tego drugiego programu przyznano gminie 700 tysięcy złotych.
- I tu pojawia się pewien problem proceduralny, nad którym pracujemy - mówi Janusz Staszowski, zastępca burmistrza Prószkowa. - Wystąpiliśmy do wszystkich instytucji, które nas rozliczają, wystąpiliśmy do wojewody opolskiego, czy możemy te środki przekazać dalej do naszego zakładu. To jest tak, że możemy je tylko przekazać i dzięki temu mieć większą liczbę udziałów. Nie możemy bezpośrednio tymi pieniędzmi zapłacić za fakturę, którą oni wystawią.

Pierwotnie kosztorys modernizacji prószkowskiej oczyszczalni wynosił 3,5 miliona złotych. To oznacza, że mimo pieniędzy unijnych i rządowych, cały czas brakuje około 800 tysięcy złotych.

- Brakująca kwota zostanie pokryta z kredytu - zapewnia Janusz Staszowski. - Gmina zapewniła bank i mamy potwierdzenie, że naszemu zakładowi możemy gwarantować 1,5 miliona złotych kredytu. Taką gwarancję zakład komunalny złożył w banku, z którego otrzymał promesę na wspomnianą kwotę.

Wszystko jednak wskazuje na to, że nowy kosztorys będzie większy i to o 1,5 miliona złotych. Władze spółki szacują, że inwestycja może obecnie kosztować 5 milionów złotych.
Janusz Staszowski
Janusz Staszowski

Gospodarka

2021-09-24, godz. 11:00 Mieszkańcy Opolszczyzny coraz chętniej korzystają z PUE ZUS Platforma Usług Elektronicznych ZUS, z której korzystają pracownicy, emeryci, przedsiębiorcy oraz lekarze, szczególnie przydatna okazuje się w ostatnich… » więcej 2021-09-24, godz. 09:00 Powstaje nowa hala firmy B+K w Walcach. Przybędzie 150 miejsc pracy Trwa budowa nowej hali produkcyjnej fimy B+K w Walcach. W ciągu półtora roku powstanie zakład, w którym produkowane będą opakowania z tworzyw sztucznych… » więcej 2021-09-23, godz. 17:30 Firma Capita rozpoczyna działalność w Opolu. W początkowym etapie potrzeba 100-200 osób, chętnie mówiących po … Nowy inwestor w Opolu szuka na początek od stu do dwustu pracowników. Międzynarodowa firma Capita działa w branży konsultingu, outsourcingu i transformacji… » więcej 2021-09-23, godz. 14:00 Dokumenty geodezyjne zdobędziemy siedząc w domu. Ruszył specjalny portal, którego baza zawiera dokumenty wszystkich… Potrzebujesz zdobyć dokładną mapę, zamówić wyrys bądź wypis? Chcesz dowiedzieć się, jaki na danym terenie obowiązuje plan zagospodarowania czy też… » więcej 2021-09-23, godz. 13:15 Anna Zalewska w Radiu Opole o decyzji TSUE. "Decyzja wydana jednoosobowo, arogancko, bez przeczytania bardzo szerokiej… Europosłanka PiS Anna Zalewska, gość audycji 'Prosto z Sejmu' Magdaleny Ogórek komentuje decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożeniu… » więcej 2021-09-23, godz. 10:00 Zwolnienia ze składek przedsiębiorcom prowadzącym sklepiki szkolne oraz pilotom wycieczek i przewodnikom turystycznym… Aby z ulg skorzystać, trzeba się jednak spieszyć - wnioski tylko w formie elektronicznej (PUE ZUS) przyjmowane są do końca września. » więcej 2021-09-22, godz. 19:00 Osadzeni będą mogli znaleźć zatrudnienie w leśnictwie i rybactwie. Podpisano porozumienie w tej sprawie Więźniowie będą mogli podjąć się płatnej pracy związanej z rybactwem i leśnictwem. To efekt porozumienia Lasów Państwowych z Okręgową Służbą Więzienną… » więcej 2021-09-22, godz. 15:41 Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę letniego wejścia do ZOO Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę nowego letniego wejścia do ogrodu zoologicznego. Żadna z zaproponowanych ofert wykonawców nie mieściła… » więcej 2021-09-22, godz. 14:41 Dwie nagrody dla Opola podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Pierwsza za kładkę pieszo-rowerową, a druga za… Most im. Joachima Halupczoka z laurem Top Inwestycji Komunalnych za 2021 rok. Miejska inwestycja została wyróżniona podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego… » więcej 2021-09-21, godz. 18:45 Do 2023 roku opolskie zoo zyska nowy i ekologiczny system ogrzewania gazowego Do 2023 roku kotłownia węglowa zasilająca opolski ogród zoologiczny zostanie zastąpiona siecią ogrzewania gazowego. Urząd marszałkowski podpisał właśnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »