Radio Opole » Gospodarka
2021-06-02, 14:23 Autor: Mariusz Chałupnik

Najpierw projekt, później remont. Podpisano umowę na modernizację oczyszczalni ścieków w podozimskim Antoniowie

Ozimek [fot. UGiM Ozimek]
Ozimek [fot. UGiM Ozimek]
Oczyszczalnia ścieków w Antoniowie w gminie Ozimek przejdzie kompleksową modernizację. Miejscowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zawarło z wykonawcą umowę na realizację tego zadania.
Zgodnie z kosztorysem prace będą kosztowały 19,5 miliona złotych i będzie to największa inwestycja w historii gminy.

Jak informuje wiceburmistrz Ozimka Andrzej Brzezina, na pewno zostaną wymienione obie komory. Jednak cały zakres prac znany będzie później.

- Projekt jest realizowany w formule "zaprojektuj i wybuduj" - mówi Andrzej Brzezina. - Teraz generalny wykonawca musi przyjrzeć się dokładnie naszej oczyszczalni i zaprojektować optymalne rozwiązania. Następnie zostanie nam przedłożony dokładny projekt modernizacji, który mam nadzieję, że zaakceptujemy. Po zaakceptowaniu naszego projektu, po otrzymaniu pozwolenia, wykonawca przystąpi do rzeczowej realizacji.

Modernizacja oczyszczalni konieczna jest z dwóch powodów. Gmina do końca 2022 roku posiada pozwolenie wodnoprawne i występując o nowe będzie musiała spełniać warunki środowiskowe. Z drugiej strony technologia oczyszczalni jest niedostosowana do obecnych realiów.

- Poprzedni większy remont był przeprowadzony dość dawno, bo 20 lat temu - mówi Andrzej Brzezina. - Od tego czasu przede wszystkim zmieniły się technologie i ilość zrzucanych ścieków. W 2018 roku zrealizowaliśmy już właściwie ostatni etap skanalizowania gminy. Sieć jest już właściwie kompletna. W związku z tym strumień tych ścieków jest coraz większy, jest w nich też więcej chemii.

13 milinów złotych refundacji na ten cel Ozimek otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prace potrwają przynajmniej do końca 2022 roku.
Andrzej Brzezina
Andrzej Brzezina

Gospodarka

2021-07-29, godz. 07:45 Potrawy regionalne będą promowane na różne sposoby. Rozstrzygnięto konkurs dla organizacji, które się tym zajmą Warsztaty kulinarne, stoiska z regionalnymi przysmakami i książki z przepisami - to tylko niektóre z inicjatyw, które będą promować potrawy z Opolszczyzny… » więcej 2021-07-28, godz. 15:15 Nieczynny od lat dworzec zyska nowe życie - będzie przystankiem dla rowerzystów i świetlicą wiejską Przez Sukowice w gminie Cisek od dawna nie przebiega linia kolejowa, więc i dworzec nie spełnia swojej roli. Budynek ma przejść gruntowną przebudowę i za… » więcej 2021-07-28, godz. 13:45 Mimo pandemii, pracodawcy nadal szukają załogi. Duża liczba ofert dla cudzoziemców 600 ofert pracy sezonowej trafiło do opolskich pośredniaków. To tyle samo, co przed pandemią koronawirusa. Konkurencję dla młodzieży stanowią obcokrajowcy… » więcej 2021-07-28, godz. 12:36 Jedne remonty się zaczynają, drugie niebawem się zakończą. W Głubczycach realizowane są kolejne inwestycje drog… Dobiegają końca kolejne postępowania przetargowe na przeprowadzenie remontów dróg w Głubczycach. Do końca tygodnia powinien być znany wykonawca remontu… » więcej 2021-07-27, godz. 14:15 Od środy będzie można zabiegać o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku. WUP w Opolu rozpocznie przyjmowanie wni… Rodzice i opiekunowie prawni dzieci do lat 3, którzy chcą podjąć pracę, mogą otrzymać dofinansowanie do żłobka. Taką pomoc oferuje Wojewódzki Urząd… » więcej 2021-07-27, godz. 13:45 Jedne remonty się skończą, kolejne prace zaczną. Drogowe inwestycje powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Trwa sezon na remonty drogowe. Związane z tym utrudnienia są utrapieniem kierowców, ale są nieodzowne. Obecnie na drogach powiatowych w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-07-27, godz. 10:15 Z małym opóźnieniem rozpoczęły się żniwa w Kombinacie Rolnym w Kietrzu. Powodem była niesprzyjająca aura Na polach Kombinatu Rolnego w Kietrzu na dobre ruszyły żniwa. Chłodny i wilgotny przełom maja oraz czerwca spowodował, że prace w największym gospodarstwie… » więcej 2021-07-26, godz. 20:00 Nowy inwestor w strefie w Rogowie Opolskim Duży inwestor zdecydował się kupić działkę i planuje wybudować zakład w Rogowie Opolskim na terenach strefy ekonomicznej gminy Krapkowice. Przygotowania… » więcej 2021-07-26, godz. 17:00 Nie tylko od przedsiębiorców i pracodawców. 8 tysięcy wniosków wpłynęło do opolskiego ZUS-u w sprawie ulg związanych… Odroczenie terminu płacenia składek lub rozłożenie ich na raty. Z takich form pomocy korzystali najczęściej ci, którzy dotkliwie odczuli skutki pandemii… » więcej 2021-07-26, godz. 12:33 Strzelce Opolskie: 25 projektów powalczy o pieniądze z budżetu obywatelskiego 25 projektów na łączną kwotę niemal 1,1 mln zł zgłosili mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie do najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Nie ma nowatorskich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »