Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-13, 18:58 Autor: Daniel Klimczak

Do Brzegu mogą popłynąć wielkie pieniądze, by Odra nie wypłynęła z brzegów. Miasto liczy na modernizację systemu przeciwpowodziowego

Odra w Brzegu po przejściu fali kulminacyjnej [fot. Daniel Klimczak]
Odra w Brzegu po przejściu fali kulminacyjnej [fot. Daniel Klimczak]
Brzeg ma szansę zyskać skuteczniejsze zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Trwają konsultacje nowego Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym, który zakłada m.in. ponad 56 milionów złotych na zabezpieczenie miejskiej wyspy czy przebudowę wałów polderu Brzezina.
Inwestycja ma na celu niedopuszczenie do powtórki sytuacji z października ubiegłego roku, kiedy istniało ryzyko, że przepływająca przez miasto Odra osiągnie poziom ponad 620 centymetrów. To spowodowałoby zalanie części miasta, w tym oczyszczalni ścieków. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Mariusz Przybylski zapowiada, że po modernizacji zabezpieczeń, rzeka będzie mogła osiągać wyższy poziom.

- Jeśli wykonamy te zadania, ale podkreślam, że to jest wszystko we wstępnej fazie i nie wiadomo, czy to będzie zatwierdzone, to mieszkańcy miasta Brzeg i infrastruktura, przede wszystkim oczyszczalnia ścieków, będą bezpieczna i mniej narażona na warunki pogodowe na Odrze - wyjaśnia.

Prace budowlane mogłyby ruszyć w 2025 roku i potrwać maksymalnie 3 lata. Wcześniej jednak inwestycja musi zyskać akceptację Ministerstwa Infrastruktury.

W pozytywny rozwój sprawy wierzy burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Samorządowiec wskazuje jednocześnie, że samo miasto regularnie, choć na mniejszą skalę, realizuje własny plan inwestycji związanych z retencją wody.

- Poprzez rewitalizację zbiorników wodnych na terenie miasta, poprzez też lepszą przepustowość różnych systemów wodnych. Tu szereg pieniędzy pozyskuje nasza spółka PWiK, modernizując sieci spławne, które mają też ogromne znaczenie - doprecyzowuje samorządowiec.

Dodajmy, że wśród tego typu zadań planowanych przez gminę na ten rok jest między innymi zabezpieczenie kolektorów deszczowych przy ulicy Oławskiej, co ma kosztować pół miliona złotych.
Mariusz Przybylski
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2021-10-24, godz. 10:15 Jest nowa droga do osiedla domków i terenów inwestycyjnych gminy Bierawa Najpierw media, potem asfalt - zgodnie z taką filozofią gmina Bierawa wybudowała nowe drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych oraz osiedla nowych domów… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Uniwersytet Opolski poszukuje asystentów osób z niepełnosprawnościami W ramach programu ''asystent'' oferują wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Uniwersytet Opolski poszukuje chętnych studentów, którzy podejmą się… » więcej 2021-10-24, godz. 09:28 Poseł PiS Katarzyna Czochara na czele nowego gremium w parlamencie Powstał Parlamentarny Zespół ds. Myśli i Dzieła Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2021-10-24, godz. 08:51 Od biblioteki po przychodnię i aptekę. Dąbrowa z państwowym wsparciem na remont dworku w Chróścinie Dąbrowa otrzyma rządowe dofinansowanie na remont zabytkowego dworku w Chróścinie. Gmina w marcu tego roku przejęła XIX-wieczny obiekt od starostwa powiatowego… » więcej 2021-10-23, godz. 23:26 Andrzej Buła ponownie wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w regionie [AKTUALIZACJA] Andrzej Buła, dotychczasowy szef Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie, nadal nim będzie. Był jedynym kandydatem. W sobotę (23.10), przypomnijmy, w całym… » więcej 2021-10-23, godz. 20:35 Raport dnia: 87 nowych zachorowań w regionie. Na razie nie ma planów, by przechodzić na naukę zdalną 87 nowych zachorowań na COVID-19 potwierdzono ostatniej doby na Opolszczyźnie. W regionie stwierdzono też 3 zgony wśród zakażonych patogenem z Chin. » więcej 2021-10-23, godz. 18:33 Tułowicka pisanka na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji w mieście stanęło 2,5-metrowe j… Tułowice świętują wpisanie związanych z tą miejscowością tradycji pisankarskich na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji… » więcej 2021-10-23, godz. 18:15 Pieśni patriotyczne będą wybrzmiewać do jutra w Olszance. Trwają eliminacje do poświęconego im festiwalu 88 kandydatów zgłosiło się do tegorocznego, XXV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej 'Tobie, Polsko' w Olszance. Dziś (23.10) w sali miejscowej… » więcej 2021-10-23, godz. 16:45 Rusza remont holu głównego USK w Opolu. Rejestracja główna placówki przeniesiona Ważna informacja dla pacjentów poradni specjalistycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Rejestracja główna placówki zostanie przeniesiona… » więcej 2021-10-23, godz. 15:50 W Wołczynie trwa charytatywny piknik, w czasie którego można zobaczyć dawną i współczesną motoryzację Na placu targowym w Wołczynie trwa piknik charytatywny na rzecz chorującego na rdzeniowy zanik mięśni Antosia Dziaczuka. Imprezie towarzyszy zlot samochodów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »