Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-13, 18:58 Autor: Daniel Klimczak

Do Brzegu mogą popłynąć wielkie pieniądze, by Odra nie wypłynęła z brzegów. Miasto liczy na modernizację systemu przeciwpowodziowego

Odra w Brzegu po przejściu fali kulminacyjnej [fot. Daniel Klimczak]
Odra w Brzegu po przejściu fali kulminacyjnej [fot. Daniel Klimczak]
Brzeg ma szansę zyskać skuteczniejsze zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Trwają konsultacje nowego Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym, który zakłada m.in. ponad 56 milionów złotych na zabezpieczenie miejskiej wyspy czy przebudowę wałów polderu Brzezina.
Inwestycja ma na celu niedopuszczenie do powtórki sytuacji z października ubiegłego roku, kiedy istniało ryzyko, że przepływająca przez miasto Odra osiągnie poziom ponad 620 centymetrów. To spowodowałoby zalanie części miasta, w tym oczyszczalni ścieków. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Mariusz Przybylski zapowiada, że po modernizacji zabezpieczeń, rzeka będzie mogła osiągać wyższy poziom.

- Jeśli wykonamy te zadania, ale podkreślam, że to jest wszystko we wstępnej fazie i nie wiadomo, czy to będzie zatwierdzone, to mieszkańcy miasta Brzeg i infrastruktura, przede wszystkim oczyszczalnia ścieków, będą bezpieczna i mniej narażona na warunki pogodowe na Odrze - wyjaśnia.

Prace budowlane mogłyby ruszyć w 2025 roku i potrwać maksymalnie 3 lata. Wcześniej jednak inwestycja musi zyskać akceptację Ministerstwa Infrastruktury.

W pozytywny rozwój sprawy wierzy burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Samorządowiec wskazuje jednocześnie, że samo miasto regularnie, choć na mniejszą skalę, realizuje własny plan inwestycji związanych z retencją wody.

- Poprzez rewitalizację zbiorników wodnych na terenie miasta, poprzez też lepszą przepustowość różnych systemów wodnych. Tu szereg pieniędzy pozyskuje nasza spółka PWiK, modernizując sieci spławne, które mają też ogromne znaczenie - doprecyzowuje samorządowiec.

Dodajmy, że wśród tego typu zadań planowanych przez gminę na ten rok jest między innymi zabezpieczenie kolektorów deszczowych przy ulicy Oławskiej, co ma kosztować pół miliona złotych.
Mariusz Przybylski
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2021-06-12, godz. 20:45 Deszcze i burze nad Opolszczyzną, są interwencje straży [AKTUALIZACJA] Nad województwem opolskim w sobotę mogą przejść burze z gradem. Nie są także wykluczone gwałtowne wzrosty stanów wód na dorzeczu górnej i środkowej… » więcej 2021-06-12, godz. 20:30 Raport dnia: Opolskie wśród regionów z najmniejszą liczbą nowych zachorowań na COVID-19. Infekcje potwierdzono tylko… 6 nowych zachorowań i 1 zgon, to bilans ostatniej doby pandemii koronawirusa na Opolszczyźnie. » więcej 2021-06-12, godz. 20:30 Wskocz na rower i śladami Utopca odwiedź najciekawsze miejsca Eurocountry Wiosną Lokalna Grupa Działania Eurocountry zaprosiła do wspólnej gry terenowej Śladami Utopca, w czasie której poznawało się najciekawsze miejsca 5 gmin:… » więcej 2021-06-12, godz. 19:52 Osobówka uderzyła w barierki na A4 Po godzinie 18 na opolskim odcinku A4, między węzłami Krapkowice - Kędzierzyn-Koźle (259 km A4) w kierunku na Katowice doszło do zdarzenia drogowego. » więcej 2021-06-12, godz. 19:30 Drony na służbie. Zalety latających nowinek technicznych poznawali opolscy ratownicy wodni i strażacy Strażacy i ratownicy wodni z Opolszczyzny poznawali zalety wykorzystania dronów w akcjach poszukiwawczych. » więcej 2021-06-12, godz. 19:28 Płonie składowisko odpadów w Szymiszowie 11 zastępów straży pożarnej gasi pożar wysypiska odpadów przy ul Dworcowej w Szymiszowie w powiecie strzeleckim. » więcej 2021-06-12, godz. 17:15 Harcerze ze Strzelec Opolskich w końcu mają własną bazę Po prawie dekadzie bez własnego miejsca harcerze ze Strzelec Opolskich w końcu są u siebie. Gmina przekazała im pomieszczenia, w których przed laty działał… » więcej 2021-06-12, godz. 16:30 Roztańczony Gogolin. Na parkiecie miejscowej hali sportowej swoje umiejętności prezentuje ponad 300 par z całego k… Ponad 300 par z całej Polski bierze udział w VII edycji turnieju Grand Prix Polski Tańca Towarzyskiego w Gogolinie. » więcej 2021-06-12, godz. 14:45 Już za dwa tygodnie będzie można popływać w basenie w Głogówku Na terenie, gdzie mieści się basen miejski w Głogówku dobiegają końca ostatnie prace remontowe i modernizacyjne przed sezonem wakacyjnym. Otwarcie obiektu… » więcej 2021-06-12, godz. 14:43 12-letni rowerzysta potrącony na DK94 w Łosiowie Nastolatek jest przytomny. Na miejscu Lądowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »