Radio Opole » Gospodarka
2021-07-13, 11:00 Autor: Katarzyna Plewnia

Witold Potwora z WSZiA w Radiu Opole. "4-dniowy tydzień pracy to utopia"

Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
Witold Potwora [fot. Marcin Boczek]
- To są marzenia utopijne - tak o przetestowanym przez Islandię 4-dniowym tygodniu pracy mówił w "Porannej Loży Radiowej" ekonomista, dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. Zwrócił uwagę, że badanie objęło tylko 1% pracujących, na dodatek z określonych grup zawodowych, jak np. opiekunki do dzieci czy osób starszych oraz pracujących w niepełnym wymiarze czasu pracy.
- Tam, gdzie jest produkcja ciągła, to jest raczej absurd - mówił gość Radia Opole, przypominając, że nie są to też całkiem nowe pomysły.

- Już w latach 80. był taki miesięcznik "Organizacja i zarządzanie", tam były przedruki prasy naukowej zagranicznej. I wtedy poważnie zastanawiano się, był taki artykuł jednego z japońskich profesorów, który sugerował w Japonii, żeby wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy, dlatego że wydajność Japończyków była tak duża wtedy na tle innych państw, że tylko w taki sposób można było uchronić Japonię przed zbyt szybkim tempem rozwoju - przypominał ekonomista.

- Sam jestem zwolennikiem zadaniowego podejścia do pracy - mówił ekonomista, dodając, że nas w Polsce nie stać na taki 4-dniowy tydzień pracy.

- W dalszym ciągu wydajność pracy w naszym kraju na tle rozwiniętych gospodarek jest jeszcze niska, choć w ostatnich 4-5 latach ten wzrost wydajności pracy, wzrost potencjału konkurencyjnego polskich przedsiębiorstw jest nieprawdopodobny - stwierdził Witold Potwora.

- Długość czasu pracy nie jest też do końca powiązana z efektywnością pracy - dodał gość Radia Opole.
dr Witold Potwora, ekonomista WSZiA w Opolu, cz. 1
dr Witold Potwora, ekonomista WSZiA w Opolu, cz. 2

Gospodarka

2021-09-17, godz. 17:30 Rosnące ceny i coraz chłodniejsze noce wywołały duży ruch w składach opału. "Czym prędzej, tym lepiej" Ruch w składach opału rośnie, podobnie jak ceny. Temperatury w dzień, ale przede wszystkim w nocy, są coraz niższe. Sprawdziliśmy więc, czy w połowie… » więcej 2021-09-17, godz. 13:30 Ważą się losy ustawy uszczelniającej zasady handlu w niedziele Trwają prace nad uszczelnieniem ustawy zakazującej handlu w niedzielę. Obecnie zakaz jest obchodzony przez sklepy, które zmieniają się w placówki pocztowe… » więcej 2021-09-17, godz. 06:00 Uczniowie z Olesna będą poznawać pracodawców w ramach lekcji. Otwarto Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery ma od wczoraj (16.09) Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Oleśnie. » więcej 2021-09-16, godz. 19:00 Kolejne drogi wojewódzkie do przebudowy. ZDW w Opolu zainwestuje prawie 3 miliony złotych Kolejne drogi na Opolszczyźnie doczekają się remontu. Dziś (16.09) podpisano umowę na przebudowę fragmentu DW409 na odcinku Moszna - Zielina, drogi nr 494… » więcej 2021-09-16, godz. 15:15 Mubea będzie budować trzecią halę. Przybędzie kilkaset miejsc pracy Kilkaset nowych miejsc pracy powstanie na terenie strefy gospodarczej gminy Ujazd. Największa tamtejsza firma - Mubea - szykuje się do budowy trzeciej hali produkcyjnej… » więcej 2021-09-16, godz. 13:15 Magistrat w Praszce remontuje i buduje drogi w miarę możliwości. Trzeba szukać dotacji, ale też sięgać do własnej… 'Drobne remonty robimy za swoje pieniądze, a do poważniejszych potrzebujemy dotacji'. Tak o trwających obecnie pracach w gminie Praszka mówi burmistrz Jarosław… » więcej 2021-09-16, godz. 11:30 Leśnica: jest kanalizacja, teraz budują wodociąg. Wszystko, żeby zachęcić inwestorów Gmina Leśnica uzbraja tereny inwestycyjne w Krasowej w sieci kanalizacyjną i wodociągową. Inwestycje przygotowywane są w taki sposób, że podłączenie dużych… » więcej 2021-09-16, godz. 09:56 Aglomeracja Opolska pracuje nad strategią rozwoju do 2030 roku - Świadome gospodarowanie środowiskiem to jeden z naszych priorytetów na najbliższe lata - powiedział w Porannej Loży Radiowej dyrektor Aglomeracji Opolskiej… » więcej 2021-09-16, godz. 08:10 Głubczyce ogłoszą kolejny przetarg na remont części zabytkowych murów miejskich Przetarg na remont fragmentu zachowanych średniowiecznych murów miejskich w Głubczycach nie doszedł do skutku. Wszystkie oferty były zbyt drogie. Na to zadanie… » więcej 2021-09-15, godz. 16:40 Jest chętny na budowę dwóch bloków w Strzelcach Opolskich, ale nie wiadomo, czy cena nie będzie za wysoka dla przyszłych… Dwie firmy zainteresowane budową nowych bloków w Strzelcach Opolskich w ramach gminnego programu Twoje M. Zakład on, że samorząd przekazuje teren, organizuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »