Radio Opole » Gospodarka
2021-07-03, 09:20 Autor: Mariusz Chałupnik

Z ekonomią za pan brat już w podstawówce. Szkoła z Łubnian wyróżniona przez NBP

PSP w Łubnianach [fot. Mariusz Chałupnik]
PSP w Łubnianach [fot. Mariusz Chałupnik]
Jak dobrze rządzić swoim budżetem, jak oszczędzać i mądrze wydawać. Tego przez ostatnie miesiące uczyli się uczniowie starszych klas szkoły podstawowej w Łubnianach w ramach akcji Narodowego Banku Polskiego "Złota szkoła". Nauka ta została oceniona wysoko, ponieważ placówka z Łubnian otrzymała specjalny certyfikat.
- Pracowaliśmy z naszą młodzieżą w różnych obszarach finansowych realiów - mówi Beata Gędźba-Kaczmarek, jedna z koordynatorek projektu w szkole w Łubnianach. - To poznanie, zwiększenie wiedzy i świadomości na temat takich zagadnień ekonomicznych, finansowych. Ale też u nas kładziono duży nacisk na obszary związane z bezpieczeństwem finansowym. Także w sieci. Czyli jak można uchronić się przed oszustami, przed różnymi pułapkami.

Jak dodaje Beata Gędźba-Kaczmarek ekonomiczna świadomość młodych osób jest niezwykle ważna. Jednym z elementów jej podnoszenia może być założenie konta bankowego.

- Jeżeli 13-latkowi założymy konto, to w przyszłości łatwiej mu będzie poruszać się w świecie finansów - zauważa Beata Gędźba-Kaczmarek. - Założenie konta bardzo wiele uczy młodego człowieka. Gospodarowania pieniędzmi, planowania, zarządzania tymi zasobami. To też organizacja wydatków, a z drugiej strony kontroli nas rodziców. Na pewno ta kontrola jest większa niż w przypadku, gdy dziecko otrzymuje pieniądze "do ręki" i od razu je wydaje.

W ramach programu "Złota szkoła" certyfikat Narodowego Banku Polskiego otrzymało 284 szkół. Wysoko ocenione zostały działania także w innych placówkach Opolszczyzny. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku otrzymał I nagrodę za "Debatę szkolną", a do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Praszce trafiła III nagroda w kategorii "Lekcja z ekonomią".
Beata Gędźba-Kaczmarek
Beata Gędźba-Kaczmarek

Gospodarka

2021-09-17, godz. 06:00 Uczniowie z Olesna będą poznawać pracodawców w ramach lekcji. Otwarto Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery ma od wczoraj (16.09) Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Oleśnie. » więcej 2021-09-16, godz. 19:00 Kolejne drogi wojewódzkie do przebudowy. ZDW w Opolu zainwestuje prawie 3 miliony złotych Kolejne drogi na Opolszczyźnie doczekają się remontu. Dziś (16.09) podpisano umowę na przebudowę fragmentu DW409 na odcinku Moszna - Zielina, drogi nr 494… » więcej 2021-09-16, godz. 15:15 Mubea będzie budować trzecią halę. Przybędzie kilkaset miejsc pracy Kilkaset nowych miejsc pracy powstanie na terenie strefy gospodarczej gminy Ujazd. Największa tamtejsza firma - Mubea - szykuje się do budowy trzeciej hali produkcyjnej… » więcej 2021-09-16, godz. 13:15 Magistrat w Praszce remontuje i buduje drogi w miarę możliwości. Trzeba szukać dotacji, ale też sięgać do własnej… 'Drobne remonty robimy za swoje pieniądze, a do poważniejszych potrzebujemy dotacji'. Tak o trwających obecnie pracach w gminie Praszka mówi burmistrz Jarosław… » więcej 2021-09-16, godz. 11:30 Leśnica: jest kanalizacja, teraz budują wodociąg. Wszystko, żeby zachęcić inwestorów Gmina Leśnica uzbraja tereny inwestycyjne w Krasowej w sieci kanalizacyjną i wodociągową. Inwestycje przygotowywane są w taki sposób, że podłączenie dużych… » więcej 2021-09-16, godz. 09:56 Aglomeracja Opolska pracuje nad strategią rozwoju do 2030 roku - Świadome gospodarowanie środowiskiem to jeden z naszych priorytetów na najbliższe lata - powiedział w Porannej Loży Radiowej dyrektor Aglomeracji Opolskiej… » więcej 2021-09-16, godz. 08:10 Głubczyce ogłoszą kolejny przetarg na remont części zabytkowych murów miejskich Przetarg na remont fragmentu zachowanych średniowiecznych murów miejskich w Głubczycach nie doszedł do skutku. Wszystkie oferty były zbyt drogie. Na to zadanie… » więcej 2021-09-15, godz. 16:40 Jest chętny na budowę dwóch bloków w Strzelcach Opolskich, ale nie wiadomo, czy cena nie będzie za wysoka dla przyszłych… Dwie firmy zainteresowane budową nowych bloków w Strzelcach Opolskich w ramach gminnego programu Twoje M. Zakład on, że samorząd przekazuje teren, organizuje… » więcej 2021-09-15, godz. 10:11 Podpisano umowę na remont DK 39 w Brzegu W GDDKiA w Opolu podpisano umowę na remont odcinka drogi krajowej nr 39 w Brzegu. Podzielone na cztery etapy prace rozpoczną się jeszcze we wrześniu. » więcej 2021-09-14, godz. 13:15 Powiat głubczycki rozpoczyna kolejną, dużą inwestycję drogową Starostwo powiatowe w Głubczycach rozpoczyna realizację kolejnej w tym roku inwestycji drogowej. W trzeciej dekadzie września rozpocznie się remont drogi na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »