Radio Opole » Gospodarka
2021-04-07, 09:00 Autor: Daniel Klimczak

Spora podwyżka opłat za wywóz śmieci w Skoroszycach. To prawie 100 procent więcej w porównaniu z zeszłym rokiem

Urząd Gminy w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Urząd Gminy w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Mieszkańcy gminy Skoroszyce od niedawna ponoszą wyższe koszty związane z wywozem odpadów. Nowa stawka stanowi prawie dwukrotność obowiązującej dotychczas.
To efekt ostatniego przetargu na realizację usługi do końca przyszłego roku. Najtańsza z zaproponowanych ofert opiewała na niemal 2,3 miliona złotych i o prawie 800 tysięcy przekroczyła założenia urzędu gminy. Jak wskazuje wójt Skoroszyc Barbara Dybczak, to musiało odbić się na portfelach mieszkańców.

- Dotychczas cieszyliśmy się taką umową ryczałtową, którą udało nam się podpisać na 4 lata. Cieszyliśmy się wówczas jednymi z najniższych stawek na Opolszczyźnie, ale wszystko co dobre, kiedyś się kończy i tu po prostu wstrzeliliśmy się w taki czas, kiedy te ceny mocno wzrastają - tłumaczy.

W konsekwencji w połowie marca radni uchwalili nowy cennik, na mocy którego każdy z mieszkańców miesięcznie płaci po 25 złotych i 24 w przypadku gospodarstw posiadających kompostowniki. Z kolej jeszcze w poprzednim roku stawka za osobę wynosiła 13 złotych.

To spora podwyżka, ale jak przekonuje wójt, niewiele zabrakło, by ceny były jeszcze wyższe.

- 3 razy unieważniałam przetarg. Do pierwszego nie zgłosił się żaden oferent. Jeżeli byśmy nie unieważnili drugiego, to cena byłaby 27 złotych - tłumaczy.

Władze gminy zauważają, że Skoroszyce to niejedyny samorząd w powiecie nyskim, który zmaga się ze sporymi podwyżkami cen wywozu odpadów. Ich zdaniem, wpływ na to, oprócz rosnących wynagrodzeń czy opłat na wysypiskach, ma mieć także nieduża konkurencja wśród firm świadczących tego typu usługi oraz spora odległość do RIPOK-u.
Barbara Dybczak
Barbara Dybczak

Gospodarka

2021-04-20, godz. 19:56 Nysa: do końca miesiąca można składać wnioski o dopłaty do wymiany pieców. W tym roku gminny program jest realizowany… Trwa nabór do kolejnej edycji programu wymiany pieców w gminie Nysa. W tym roku samorząd przeznaczył na dopłaty mniejszą kwotę niż dotychczas, jednak nie… » więcej 2021-04-20, godz. 14:00 Więcej pieniędzy z zewnątrz pomoże w rozbudowie brzeskiego żłobka. Koszt inwestycji będzie jednak wyższy, niż… Brzeg uzyskał kolejne dofinansowanie do rozbudowy miejskiego żłobka. Oprócz przyznanych wcześniej 115 tysięcy złotych z programu Maluch Plus, gmina będzie… » więcej 2021-04-20, godz. 10:30 Zmiany w tarczy antykryzysowej. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania… - Wniosek o zwolnienie można złożyć najwcześniej 4 maja, a najpóźniej 30 czerwca - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa… » więcej 2021-04-20, godz. 08:45 Opolski ZUS organizuje darmowe webinaria Do udziału w bezpłatnych szkoleniach on-line zachęcają eksperci opolskiego oddziału ZUS-u. Wystarczy dostęp do internetu, a wówczas bez wychodzenia z domu… » więcej 2021-04-19, godz. 16:30 Trwa rozbudowa PCZ w Kluczborku. Będzie łącznik i zmieni się rozmieszczenie oddziałów Ruszyły prace przy rozbudowie Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. Po pierwsze chodzi o budowę łącznika między budynkami, co zdecydowanie poprawi ko… » więcej 2021-04-19, godz. 12:30 Gmina Wołczyn uruchamia kolejny program dotacji na wymianę starych pieców. Mogą wnioskować też spółdzielnie i … Mieszkańcy gminy Wołczyn mogą przygotowywać wnioski o dotację na wymianę starych pieców. W tegorocznej puli magistratu jest sto tysięcy złotych. » więcej 2021-04-18, godz. 14:20 Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej z Opola do Turawy. Gmina remontuje też 4 ulice w Kotorzu Małym Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej z Opola do Turawy. Chodzi o ponad 3-kilometrowy odcinek od ronda w Zawadzie do Kotorza Małego. Gmina ruszyła także z… » więcej 2021-04-18, godz. 08:00 MZD w Opolu będzie montować kolejne czujniki parkowania Od poniedziałku (19.04) montowane będą w Opolu kolejne czujniki parkowania. System ITS pojawi się w strefie płatnego parkowania na ulicach Kropidły, Staromiejskiej… » więcej 2021-04-16, godz. 16:10 Opole chce się zamienić gruntami z przedsiębiorcą. Radni PO i PiS: "Dobry biznes robi Ryszard Wójcik, a nie miasto… Radni Opola na najbliższej sesji mają zdecydować, czy miasto będzie mogło zamienić się gruntami z lokalnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem. Według… » więcej 2021-04-16, godz. 08:30 NIK opublikowała wnioski z kontroli reaktywacji kędzierzyńsko-kozielskiego portu Opolska delegatura Najwyższej Izby Kontroli sprawdziła działania podejmowane w związku z próbą reaktywacji portu śródlądowego w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »