Radio Opole » Gospodarka
2021-05-21, 10:30 Autor: Daniel Klimczak

Brzescy radni powiedzieli "nie" propozycji podwyżki opłat za wywóz śmieci. Władze miasta przekonują, że to potrzebny krok w obliczu rosnących kosztów

80% śmieciarek uległo awarii. Kubły ze śmieciami kilka dni stały przy drogach nieopróżniane [fot. A. Pospiszyl]
80% śmieciarek uległo awarii. Kubły ze śmieciami kilka dni stały przy drogach nieopróżniane [fot. A. Pospiszyl]
Mieszkańcy Brzegu na razie nie zapłacą więcej za wywóz odpadów. Na wczorajszej (20.05) sesji radni odrzucili wniosek burmistrza o aktualizację cennika.
Dziś miesięczna stawka wynosi 19 złotych 50 groszy za osobę. Władze miasta zaproponowały, by podnieść cenę do poziomu 22 złotych. Jak przekonuje wiceburmistrz Bartłomiej Kostrzewa zmiana jest potrzebna, aby system mógł się bilansować.

- Największy wzrost kosztów zanotowaliśmy na instalacji komunalnej w Gać. Ponieważ ten cennik obowiązuje w Gać od stycznia tego roku, przez 3 miesiące udawało nam się jeszcze bilansować, natomiast już po fakturach kwietniowych widzimy, że tracimy tę płynność - tłumaczy.

Projekt poparło 9 radnych przy 11 głosach sprzeciwu. Ci, którzy zagłosowali "za" przekonywali, że to trudna, choć potrzebna decyzja.

- Oczywiście nie jest to popularna decyzja, nie jest to proste głosowanie, bo zawsze, każda podwyżka, choćby o 1 grosz będzie z niekorzyścią dla mieszkańca. Biorąc pod uwagę, że będziemy generować koszty coraz większe, nie chciałbym, żeby to się skończyło jeszcze większą, kolejną podwyżką w następnym roku czy za dwa lata - powiedział Ryszard Różański, który do rady miejskiej wszedł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Radni, którzy nie poparli zmian nie chcieli wypowiadać się w radiu. Przed głosowaniem wskazywali oni jednak na niewystarczającą, ich zdaniem, debatę czy wątpliwości dotyczące cen na składowisku w Gaci.

Najprawdopodobniej jednak kwestia podwyżek powróci w najbliższym czasie. Władze miasta przekonują, że niewprowadzenie ich od 1 lipca ostatecznie będzie skutkowało koniecznością podnoszenia cen o 50 groszy za każdy miesiąc zwłoki bądź pokrywaniem strat pieniędzmi przeznaczonymi na inne cele. To natomiast, jak argumentowano podczas sesji, może narazić gminę na konsekwencje ze strony Regionalnej Izby Obrachunkowej.
Bartłomiej Kostrzewa
Ryszard Różański

Gospodarka

2021-07-27, godz. 10:15 Z małym opóźnieniem rozpoczęły się żniwa w Kombinacie Rolnym w Kietrzu. Powodem była niesprzyjająca aura Na polach Kombinatu Rolnego w Kietrzu na dobre ruszyły żniwa. Chłodny i wilgotny przełom maja oraz czerwca spowodował, że prace w największym gospodarstwie… » więcej 2021-07-26, godz. 20:00 Nowy inwestor w strefie w Rogowie Opolskim Duży inwestor zdecydował się kupić działkę i planuje wybudować zakład w Rogowie Opolskim na terenach strefy ekonomicznej gminy Krapkowice. Przygotowania… » więcej 2021-07-26, godz. 17:00 Nie tylko od przedsiębiorców i pracodawców. 8 tysięcy wniosków wpłynęło do opolskiego ZUS-u w sprawie ulg związanych… Odroczenie terminu płacenia składek lub rozłożenie ich na raty. Z takich form pomocy korzystali najczęściej ci, którzy dotkliwie odczuli skutki pandemii… » więcej 2021-07-26, godz. 12:33 Strzelce Opolskie: 25 projektów powalczy o pieniądze z budżetu obywatelskiego 25 projektów na łączną kwotę niemal 1,1 mln zł zgłosili mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie do najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Nie ma nowatorskich… » więcej 2021-07-24, godz. 20:00 "Prawie wiek czekania na zmiany". Jedna z najstarszych ulic w Kępie po blisko 100 latach zostanie przebudowana Choć jest jedną z najstarszych dróg w miejscowości, to nigdy nie miała asfaltowej, solidnej nawierzchni. Mowa o ulicy Nowej w Kępie w gminie Łubniany. » więcej 2021-07-24, godz. 15:00 100 tysięcy złotych z budżetu powiatu opolskiego na renowację zabytków Starostwo w Opolu przyznało pieniądze na renowację zabytków. Wsparcie otrzymają trzy obiekty. Zarząd powiatu opolskiego zdecydował, że największa dotacja… » więcej 2021-07-24, godz. 12:25 Rośnie liczba cudzoziemców pracujących w regionie. Większość z nich stanowią osoby zza wschodniej granicy 22 843 cudzoziemców pracuje obecnie legalnie w naszym regionie. Oznacza to, że od kwietnia liczba ta zwiększyła się o ponad 900 osób. » więcej 2021-07-23, godz. 18:00 Gmina Kietrz poprawia swoją infrastrukturę drogową Gmina Kietrz rozpoczyna kolejną inwestycję drogową. W tym tygodniu została podpisana umowa z wykonawcą na przebudowę drogi w Ściborzycach Wielkich. Remont… » więcej 2021-07-23, godz. 12:30 Opole: z budynków komunalnych znikną "kopciuchy". Ma to przyczynić się do poprawy jakości powietrza w mieście Z budynków komunalnych w stolicy regionu znikną tak zwane kopciuchy. Do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączonych zostanie 10 nieruchomości, co daje łącznie… » więcej 2021-07-23, godz. 08:48 Remontują trzy drogi za 1,5 miliona złotych Po wiosennej porcji robót drogowych w gminie Kolonowskie rozpoczyna się letnia faza tego typu inwestycji. Wyremontowane będą 3 ulice oraz dodatkowo kilka skrzyżowań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »