Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-27, 12:00 Autor: Daniel Klimczak

Brzescy radni będą dziś ponownie decydować o stawkach cen za wywóz odpadów

Śmieci - zdjęcie ilustracyjne [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Śmieci - zdjęcie ilustracyjne [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Brzeska rada miejska ponownie pochyli się dziś (27.05) nad propozycją podniesienia stawek za wywóz odpadów. Zgodnie z propozycją władz miasta miałyby one wzrosnąć z 19 złotych 50 groszy do 22 złotych za osobę.
Podobnie jak poprzednim razem, wnioskodawcy przekonują, że aktualizacja stawek jest niezbędna, aby uniknąć konieczności dopłacania do usługi z innych źródeł dochodów gminny. Burmistrz Jerzy Wrębiak wskazuje, że odkładanie podwyżki będzie skutkowało jeszcze większymi wzrostami cen w przyszłości.

- Robimy to dlatego, że miasto musi się rozwijać. System śmieciowy musi się bilansować. Oczywiście radni mogą wszystko przegłosować, ale wtedy dług będzie narastał. Taką sytuację mieliśmy w 2013 roku, kiedy radni również mówili o tym, że nie należy podwyżek wprowadzać, co spowodowało, że należało wtedy ograniczyć wydatki - powiedział.

Według wyliczeń magistratu, utrzymanie dotychczasowych stawek spowoduje w tym roku stratę na poziomie 500 tysięcy złotych. W kolejnym kwota ta ma natomiast sięgnąć nawet 2,5 miliona.

Jednocześnie włodarz miasta wskazuje, że ceny wywozu odpadów w Brzegu należą do najniższych, nie tylko w regionie.

- Mamy jedne z najniższych stawek w Polsce. Ostatnio podjęto decyzję odnośnie stawek w Lewinie Brzeskim - 31 złotych. Kluczbork - 32 złote, Olesno - 32 złote, Opole - 28, Aglomeracja Ślęza-Oława - 28 złotych - wymienia.

Przypomnijmy, że poprzednie głosowanie w sprawie podwyżek odbyło się dokładnie tydzień temu. Radni odrzucili wówczas propozycję władz miasta, tłumacząc swoją decyzję między innymi brakiem wystarczającej debaty. Kolejna nadzwyczajna sesja, której głównym punktem będzie decyzja w sprawie podwyżek, rozpocznie się o 16:00.
Jerzy Wrębiak
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2021-07-26, godz. 14:00 Coraz mniej mieszkańców powiatu nyskiego szczepi się przeciw COVID-19. "Mała liczba nowych zakażeń daje złudne poczucie… Spada zainteresowanie szczepieniami w powiecie nyskim. Władze powiatu zachęcają mieszkańców, by nie lekceważyli zagrożenia, jakie niesie ze sobą koron… » więcej 2021-07-26, godz. 13:57 Opolscy strażacy pomogli kaczej rodzinie w tarapatach Opolscy strażacy pomogli kaczej rodzinie, która utknęła w zbiorniku retencyjnym na terenie jednej z firm w Opolu. Ze względu na strome podejście ptaki nie… » więcej 2021-07-26, godz. 12:35 24-letni kędzierzynianin zaginął w Tatrach 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla zaginął w Tatrach. Wybrał się w góry 15 lipca. Był w rejonie doliny Białej Wody, skąd w weekend wrócił… » więcej 2021-07-26, godz. 11:58 Coraz więcej pożarów na polach - to efekt żniw i pogody Żniwa w pełni i coraz częściej dochodzi do pożarów zboża na pniu. Brak opadów, wysokie temperatury i mocne wiatry sprawiają, że ogień szybko się rozprzestrzenia… » więcej 2021-07-26, godz. 11:01 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 70 nowych zachorowań na COVID-19. W regionie zakaziła się jedna osoba [INF… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 74 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o jednym na Opolszczyźnie. W kraju nie odnotowano zgonów spowodowanych COVID-19… » więcej 2021-07-26, godz. 10:29 Jest nowe ostrzeżenie służb meteo. Popołudnie i noc mogą być burzowe Burze z gradem zapowiadają służby meteo na poniedziałkowe popołudnie. Mamy ostrzeżenie pierwszego stopnia dla wszystkich powiatów naszego województwa. » więcej 2021-07-26, godz. 10:05 2 policjanci z Kędzierzyna-Koźla wyróżnieni za poświęcenie dla innych. Uratowali kobietę, pod którą załamał… St. asp. Marek Jakubiec oraz sierż. Jakub Hencel z policji w Kędzierzynie-Koźlu zostali wyróżnieni odznaką im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenia… » więcej 2021-07-26, godz. 08:53 Nowi pacjenci trafiają do szpitala tymczasowego w Opolu. "Coś się zaczyna zmieniać w otoczeniu" - Obecnie w opolskim szpitalu tymczasowym przebywa siedmiu pacjentów, w tym trzech na OIOM-ie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Dariusz Madera, dyrektor… » więcej 2021-07-26, godz. 08:30 Skończyli remontować drogi, już szykują się do przyszłorocznych prac Gmina Izbicko zakończyła zaplanowane na ten rok remonty i przebudowy dróg gminnych. Nie oznacza to, że urzędnicy do końca roku nie będą się zajmować… » więcej 2021-07-26, godz. 08:00 Gmina dała materiały a 50 mieszkańców zakasało rękawy - efektem jest nowe otoczenie szkoły w Kórnicy 6 tygodni - tyle potrzebowali mieszkańcy Kórnicy w gminie Krapkowice, żeby zmienić otoczenie swojej szkoły. Sami wybudowali nowe chodniki, plac i schody przed… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »