Radio Opole » Gospodarka
2021-03-19, 14:30 Autor: Witold Wośtak/Marcin Boczek

Ruszyła budowa obwodnicy Olesna. Będzie mieć prawie 25 kilometrów [FILM, ZDJĘCIA]

Ruszyła budowa obwodnicy Olesna. Będzie mieć prawie 25 kilometrów
Oficjalnie rozpoczęła się budowa obwodnicy Olesna. To druga największa inwestycja drogowa w naszym województwie, zaraz po budowie przed laty opolskiego odcinka autostrady A4.
Zadanie jest warte blisko 700 milionów złotych, a trasa omijająca miasto będzie mieć prawie 25 kilometrów i zostanie zbudowana w standardzie drogi ekspresowej. To oznacza po dwa pasy w obu kierunkach.

Rafał Weber, wiceminister infrastruktury zaznacza, że przy budowie dróg ważny jest także aspekt gospodarczy.

- Bezpieczna, komfortowa i wygodna infrastruktura drogowa to jedna sprawa. Po drugie chodzi o podniesienie kapitału gospodarczego, a tym samym społecznego. Wobec powyższego nie szczędzimy pieniędzy ani wysiłku politycznego do tego, aby budować między innymi na Opolszczyźnie sprawną, spójną i wygodną sieć dróg szybkiego ruchu.

Rafał Pydych, pełniący obowiązki dyrektora opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że w planie są 24 obiekty inżynierskie - mostowe. - Dwa z nich to wiadukty nad linią kolejową - mówi.

- W ramach tych obiektów mamy również dwanaście przejść zintegrowanych. Oprócz tego są trzy przepusty, które jednocześnie będą stanowić funkcję zintegrowaną przejść dla niewielkiej zwierzyny. Do wykonania jest także węzeł drogowy z drogą wojewódzką, a na na węźle wykonane zostaną dwa ronda.

Wojewoda Sławomir Kłosowski przekonuje, że Opolszczyzna cieszy się dużym zainteresowaniem Ministerstwa Infrastruktury.

- Mamy ogromne sprzyjanie Ministerstwa Infrastruktury i pana ministra. Andrzej Adamczyk patrzy naprawdę przychylnym okiem na to, jakie inwestycje są realizowane w województwie opolskim. Mieszkańcy powiatu oleskiego będą mogli spokojnie jechać po porządnej drodze nad morze, aby odpocząć. Tak będzie po pandemii, czego wszystkim nam życzę.

Sylwestra Lewickiego, burmistrza Olesna, cieszy fakt, że udało się przeforsować wariant obwodnicy z węzłem zlokalizowanym przy strefie ekonomicznej.

- To ma kapitalne znaczenie - zupełnie zmienia kwestie dotyczące życia gospodarczego, a na tym zależało nam ogromnie. Nie jest to na pewno, tak jak niektórzy oczekiwali, obwodnica typu Berliner Ring - całkowicie omijająca miasto. Mnie wydaje się, że przebieg został zrobiony roztropnie, aby wyprowadzić dużą część przede wszystkim ciężkiego ruchu z miasta.

Jerzy Mirgos, prezes firmy wykonawczej MIRBUD S.A., mówi o siłach zaangażowanych do budowy obwodnicy.

- To jest około 50 inżynierów, na co składają się pracownicy biura budowy i nadzoru na budowie. Do tego mamy oczywiście inżyniera kontraktu wynajętego przez zamawiającego, łącznie około 15-20 osób służb zewnętrznych. Jeżeli chodzi o samochody, koparki i różnego rodzaju urządzenia pomocnicze, mówimy o 120 jednostkach sprzętu, który będzie funkcjonować na budowie. Poza tym mamy około 250 pracowników produkcyjnych.

Na inauguracji budowy były też opolskie posłanki Prawa i Sprawiedliwości: Katarzyna Czochara i Violetta Porowska.

- Prawo i Sprawiedliwość rządzi przez ponad pięć lat i w tym czasie mówimy o przeznaczeniu niemal czterech miliardów złotych na same obwodnice. To są inwestycje kluczowe dla mieszkańców województwa i nie tylko. - Miejsce, w którym rozpoczyna się budowa, będzie naszym oknem na północ - na Pomorze. To połączy Polskę południową i północną. Od wielu lat postulowano o budowę obwodnicy Olesna, bo ona jest usytuowana strategicznie oraz bardzo ważna.

Obwodnica Olesna będzie gotowa jesienią 2022 roku.
Rafał Weber
Rafał Pydych
Sławomir Kłosowski
Sylwester Lewicki
Jerzy Mirgos
Katarzyna Czochara i Violetta Porowska

Gospodarka

2021-09-23, godz. 10:00 Zwolnienia ze składek przedsiębiorcom prowadzącym sklepiki szkolne oraz pilotom wycieczek i przewodnikom turystycznym… Aby z ulg skorzystać, trzeba się jednak spieszyć - wnioski tylko w formie elektronicznej (PUE ZUS) przyjmowane są do końca września. » więcej 2021-09-22, godz. 19:00 Osadzeni będą mogli znaleźć zatrudnienie w leśnictwie i rybactwie. Podpisano porozumienie w tej sprawie Więźniowie będą mogli podjąć się płatnej pracy związanej z rybactwem i leśnictwem. To efekt porozumienia Lasów Państwowych z Okręgową Służbą Więzienną… » więcej 2021-09-22, godz. 15:41 Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę letniego wejścia do ZOO Opolski ratusz unieważnił drugi przetarg na budowę nowego letniego wejścia do ogrodu zoologicznego. Żadna z zaproponowanych ofert wykonawców nie mieściła… » więcej 2021-09-22, godz. 14:41 Dwie nagrody dla Opola podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Pierwsza za kładkę pieszo-rowerową, a druga za… Most im. Joachima Halupczoka z laurem Top Inwestycji Komunalnych za 2021 rok. Miejska inwestycja została wyróżniona podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego… » więcej 2021-09-21, godz. 18:45 Do 2023 roku opolskie zoo zyska nowy i ekologiczny system ogrzewania gazowego Do 2023 roku kotłownia węglowa zasilająca opolski ogród zoologiczny zostanie zastąpiona siecią ogrzewania gazowego. Urząd marszałkowski podpisał właśnie… » więcej 2021-09-21, godz. 10:15 Rusza budowa centrum przesiadkowego w Nysie. Od dzisiaj odjazdy i przyjazdy autobusów z innego miejsca Z uwagi na rozpoczynającą się budowę Centrum Przesiadkowego na dworcu PKS/PKP w Nysie, wszystkie autobusy PKS Nysa od dzisiaj (21.09) odjeżdżają z placu… » więcej 2021-09-20, godz. 17:00 Komiks, plakat, a może film? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku? ZUS ogłasza konkurs dla dzieci i młodzieży na stworzenie materiału, który pokaże seniorom… » więcej 2021-09-20, godz. 14:15 Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzeci w rankingu Związku Powiatów Polskich Powiat kędzierzyńsko-kozielski trzecim najbardziej rozwojowym powiatem w Polsce i pierwszym na Opolszczyźnie. Wyniki rankingu ogłoszono podczas walnego zgromadzenia… » więcej 2021-09-20, godz. 12:00 Rynek w Ujeździe może być gotowy kilka miesięcy wcześniej, niż planowano O kilka miesięcy szybciej, niż planowano ma zakończyć się przebudowa rynku w Ujeździe. Jeszcze jesienią tego roku mają zniknąć utrudnienia drogowe i… » więcej 2021-09-20, godz. 10:16 85 tysięcy opolskich uczniów ze wsparciem w ramach programu "Dobry Start" Do połowy września na konta rodziców trafiło prawie 25 i pół miliona złotych, w kraju to miliard 138 milionów. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »