Radio Opole » Gospodarka
2021-03-10, 14:10 Autor: Witold Wośtak

Nie ma już 98 hektarów lasu w okolicy Olesna. Drzewa trzeba było wyciąć ze względu na budowę obwodnicy

Nadleśnictwo Olesno [fot. Maksymilian Dobosz]
Nadleśnictwo Olesno [fot. Maksymilian Dobosz]
Nadleśnictwo Olesno [fot. Maksymilian Dobosz]
Nadleśnictwo Olesno [fot. Maksymilian Dobosz]
Nadleśnictwo Olesno [fot. Maksymilian Dobosz]
Nadleśnictwo Olesno [fot. Maksymilian Dobosz]
Zakończyła się wycinka lasów na potrzeby budowanej obwodnicy Olesna. Tamtejsze nadleśnictwo było zobowiązane do przekazania 100 hektarów, czyli około 12 kilometrów planowanej trasy.
98 hektarów to powierzchnia leśna - od stycznia ubiegłego roku usunięto 23 tysiące metrów sześciennych drzew w dwóch etapach. Wycinkę można prowadzić między październikiem a lutym, czyli poza okresem lęgowym. - Były etapy, bo to poważne wyzwanie, a chcieliśmy mieć pod kontrolą terminy - mówi Dariusz Kowalczyk, inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Olesno.

- Taka wycinka jest dość drastyczną ingerencją w istniejący drzewostan. W pierwszym etapie usunęliśmy więc 30 hektarów, ale nie w jednym ciągu, tylko fragmentami rozrzuconymi na całym odcinku. Chcieliśmy mieć wpływ na rozpoczęcie migracji zwierzyny, aby one mogły dostosowywać się do pełnych zmian w przyszłości.

Nadleśnictwo Olesno przekazało sto hektarów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, więc o tyle zmniejszyła się powierzchnia nadleśnictwa. - Wycinano przede wszystkim sosnę, która dominuje u nas w lasach - dodaje Dariusz Kowalczyk.

- Mieliśmy plejadę wiekową, bo mówimy o uprawach założonych przed dwoma laty aż do drzew w pełni dojrzałych, czyli stuletnich. Przebieg drzewostanów ma raczej układ północ-południe, natomiast obwodnica biegnie głównie z zachodu na wschód. Wobec tego wszystkie drzewostany napotkane na trasie zostały przecięte w poprzek.

25-kilometrowa trasa omijająca miasto kosztuje 731 milionów złotych. Jej budowa ma zakończyć się do listopada przyszłego roku.
Dariusz Kowalczyk 1
Dariusz Kowalczyk 2

Gospodarka

2021-09-16, godz. 19:00 Kolejne drogi wojewódzkie do przebudowy. ZDW w Opolu zainwestuje prawie 3 miliony złotych Kolejne drogi na Opolszczyźnie doczekają się remontu. Dziś (16.09) podpisano umowę na przebudowę fragmentu DW409 na odcinku Moszna - Zielina, drogi nr 494… » więcej 2021-09-16, godz. 15:15 Mubea będzie budować trzecią halę. Przybędzie kilkaset miejsc pracy Kilkaset nowych miejsc pracy powstanie na terenie strefy gospodarczej gminy Ujazd. Największa tamtejsza firma - Mubea - szykuje się do budowy trzeciej hali produkcyjnej… » więcej 2021-09-16, godz. 13:15 Magistrat w Praszce remontuje i buduje drogi w miarę możliwości. Trzeba szukać dotacji, ale też sięgać do własnej… 'Drobne remonty robimy za swoje pieniądze, a do poważniejszych potrzebujemy dotacji'. Tak o trwających obecnie pracach w gminie Praszka mówi burmistrz Jarosław… » więcej 2021-09-16, godz. 11:30 Leśnica: jest kanalizacja, teraz budują wodociąg. Wszystko, żeby zachęcić inwestorów Gmina Leśnica uzbraja tereny inwestycyjne w Krasowej w sieci kanalizacyjną i wodociągową. Inwestycje przygotowywane są w taki sposób, że podłączenie dużych… » więcej 2021-09-16, godz. 09:56 Aglomeracja Opolska pracuje nad strategią rozwoju do 2030 roku - Świadome gospodarowanie środowiskiem to jeden z naszych priorytetów na najbliższe lata - powiedział w Porannej Loży Radiowej dyrektor Aglomeracji Opolskiej… » więcej 2021-09-16, godz. 08:10 Głubczyce ogłoszą kolejny przetarg na remont części zabytkowych murów miejskich Przetarg na remont fragmentu zachowanych średniowiecznych murów miejskich w Głubczycach nie doszedł do skutku. Wszystkie oferty były zbyt drogie. Na to zadanie… » więcej 2021-09-15, godz. 16:40 Jest chętny na budowę dwóch bloków w Strzelcach Opolskich, ale nie wiadomo, czy cena nie będzie za wysoka dla przyszłych… Dwie firmy zainteresowane budową nowych bloków w Strzelcach Opolskich w ramach gminnego programu Twoje M. Zakład on, że samorząd przekazuje teren, organizuje… » więcej 2021-09-15, godz. 10:11 Podpisano umowę na remont DK 39 w Brzegu W GDDKiA w Opolu podpisano umowę na remont odcinka drogi krajowej nr 39 w Brzegu. Podzielone na cztery etapy prace rozpoczną się jeszcze we wrześniu. » więcej 2021-09-14, godz. 13:15 Powiat głubczycki rozpoczyna kolejną, dużą inwestycję drogową Starostwo powiatowe w Głubczycach rozpoczyna realizację kolejnej w tym roku inwestycji drogowej. W trzeciej dekadzie września rozpocznie się remont drogi na… » więcej 2021-09-14, godz. 11:01 Internet rzeczy towarzyszy nam już prawie 20 lat Nowe technologie towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku i nawet nie zwracamy już na to uwagi. Przykładem na to jest internet rzeczy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »