Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-06-04, 10:28 Autor: Mariusz Majeran

47. Opolskie Konfrontacje Teatralne bez nagrody głównej

Ogłoszenie wyników 47. OKT 2023 [materiały prasowe Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu, fot. Michał Grocholski]
Ogłoszenie wyników 47. OKT 2023 [materiały prasowe Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu, fot. Michał Grocholski]
Jury tegorocznych Konfrontacji Teatralnych postanowiło nie przyznać Nagrody Głównej im. Wojciecha Bogusławskiego. Natomiast przyznało dwie równorzędne nagrody w wysokości 40 000 zł dla przedstawień: “Sen srebrny Salomei” w reżyserii Piotra Cieplaka z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i “Znachor” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
- Po każdym spektaklu długo rozmawialiśmy, ale decyzja o tegorocznych nagrodach była pewnym kompromisem wśród jurorów - mówi przewodnicząca gremium oceniającego aktorka Sławomira Łozińska. - Różniliśmy się w naszych ocenach i gustach, ale dyskutowaliśmy tak długo, aż osiągnęliśmy konsensus. Cieszymy się, że te spektakle, które nam się podobały zostały przez nas wszystkich zauważone. Ta różność z tych spektakli, to ona spowodowała te właśnie różnice zdań w dyskusji. Dlatego zdecydowaliśmy, że będą dwie równorzędne nagrody.

Dodatkowo twórcy spektaklów “Sen srebrny Salomei” i "Znachor" otrzymali jeszcze po cztery nagrody. Nagrodę w wysokości 9000 zł do równego podziału za muzykę i jej performatywne wykonanie w spektaklu “Ballady i romanse” w reżyserii Piotra Soroki, Zdenki Pszczołowskiej, Błażeja Peszka z Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Kolejne konfrontacje za rok. Teatr Jana Kochanowskiego w Opolu myśli nad zgłoszeniem do konkursu swojej ostatniej premiery. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.
Sławomira Łozińska

Kultura i rozrywka

2023-09-30, godz. 16:45 Wszyscy muzycy na scenie i organy. Inauguracja nowego sezonu w Filharmonii Opolskiej To był niezwykły koncert, owacje na stojąco i utwór na bis wykonany tylko na skrzypce i harfę. Do tego, po renowacji, zabrzmiały także organy. Filharmonia… » więcej 2023-09-29, godz. 21:00 "Zero Nudy". Olgierd Łukaszewicz opowiadał młodzieży, jak aktor pracuje nad rolą Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem zakończyło Festiwal 'Zero Nudy' w Opolu. Przez cały tydzień w Młodzieżowym Domu Kultury odbywały się seanse filmowe… » więcej 2023-09-29, godz. 12:00 "Niekończąca się historia". Druga premiera w opolskich Lalkach 'Niekończąca się historia' jest drugą premierą w tym sezonie w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Spektakl wyreżyserował Marcin Wierzchowski, który dokonał… » więcej 2023-09-29, godz. 10:00 Organy wiodącym instrumentem nowego sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej Rusza 72. sezon artystyczny w Filharmonii Opolskiej. Przygotowano piątkowe koncerty symfoniczne, niedzielne południowe koncerty organowe i szereg zajęć dla… » więcej 2023-09-28, godz. 18:00 "Raz w roku jest taka impreza". Festiwal Radości dla osób niepełnosprawnych w Prudniku Wokalne, instrumentalne i taneczne umiejętności prezentowali uczestnicy Festiwalu Radości - IV Prudnickiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych… » więcej 2023-09-28, godz. 17:30 40 osób powalczy w Opolskim Banku Talentów 2023 W piątek (29.09) rusza kolejna edycja Opolskiego Banku Talentów. To przedsięwzięcie, które ma wspomagać młodych muzyków w osiągnięciu sukcesu. Spośród… » więcej 2023-09-28, godz. 17:00 Jak wzmocnić odporność psychiczną przy pomocy literatury. Konferencja Biblioterapeutyczna w Opolu Bibliotekarze, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, terapeuci oraz wszyscy zainteresowani biblioterapią i stosowaniem biblioterapii w swojej codziennej pracy zawodowej… » więcej 2023-09-28, godz. 07:30 Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne w Szkole Muzycznej w Opolu Szkoła Muzyczna w Opolu przygotowuje Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne. W ramach imprezy, która odbędzie się w październiku i listopadzie odbędą się… » więcej 2023-09-27, godz. 17:00 Prudnik: kilkanaście propozycji w nowym sezonie ośrodka kultury Warsztaty, teatr i taniec muzyczny - Prudnicki Ośrodek Kultury przygotował bogatą ofertę dla mieszkańców gminy i okolic. W październiku rusza nowy sezon… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Pokazy prastarych technik wykonywania glinianych naczyń w Parku Historii we Włodzieninie Warsztaty lepienia glinianych naczyń - to kolejna impreza, która odbędzie się w Parku Historii we Włodzieninie. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »