Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-05-29, 10:00 Autor: Mariusz Majeran

OKT: "Znachor" w nowym odczytaniu i z piosenkami śpiewanymi na żywo

OKT. "Znachor" w Teatrze Kochanowskiego w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
OKT. "Znachor" w Teatrze Kochanowskiego w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
OKT. "Znachor" w Teatrze Kochanowskiego w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
OKT. "Znachor" w Teatrze Kochanowskiego w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
"Znachor" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego w wykonaniu aktorów Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie rozpoczął tegoroczne Opolskie Konfrontacje Teatralne.
Wzorcowy polski melodramat w nowym odczytaniu zamienił się chwilami w przedstawienie muzyczne z piosenkami wykonywanymi "na żywo".

- Chcieliśmy przenieść akcję przedstawienia w czasy współczesne, zachowując ciągłość historii - mówi reżyser sztuki Jakub Roszkowski. - Mnie zależało, żeby przerzucić most pomiędzy tym, co dzisiejsze a tym, co działo się 100 lat temu i żeby jakby gdzieś te światy złączyć. To wydawało się nam, że ta muzyka, która będzie muzyką współczesną, ale jednak przearanżowaną trochę na taki jazz band warszawski z lat 20., że to może jakoś ciekawie zagrać i też jakby w inny sposób od razu pokazać, że nie będziemy tego "Znachora" opowiadać w sposób taki kanoniczny w lnianych koszulach, lnianych spodniach i na głębokiej polskiej wsi.

Po spektaklu twórcy spotkali się z widzami. Kolejny konkursowy pokaz to "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Sztukę zobaczymy we wtorek o godzinie 18.00 na dużej scenie opolskiego teatru.
Jakub Roszkowski

Kultura i rozrywka

2023-09-28, godz. 18:00 "Raz w roku jest taka impreza". Festiwal Radości dla osób niepełnosprawnych w Prudniku Wokalne, instrumentalne i taneczne umiejętności prezentowali uczestnicy Festiwalu Radości - IV Prudnickiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych… » więcej 2023-09-28, godz. 17:30 40 osób powalczy w Opolskim Banku Talentów 2023 W piątek (29.09) rusza kolejna edycja Opolskiego Banku Talentów. To przedsięwzięcie, które ma wspomagać młodych muzyków w osiągnięciu sukcesu. Spośród… » więcej 2023-09-28, godz. 17:00 Jak wzmocnić odporność psychiczną przy pomocy literatury. Konferencja Biblioterapeutyczna w Opolu Bibliotekarze, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, terapeuci oraz wszyscy zainteresowani biblioterapią i stosowaniem biblioterapii w swojej codziennej pracy zawodowej… » więcej 2023-09-28, godz. 07:30 Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne w Szkole Muzycznej w Opolu Szkoła Muzyczna w Opolu przygotowuje Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne. W ramach imprezy, która odbędzie się w październiku i listopadzie odbędą się… » więcej 2023-09-27, godz. 17:00 Prudnik: kilkanaście propozycji w nowym sezonie ośrodka kultury Warsztaty, teatr i taniec muzyczny - Prudnicki Ośrodek Kultury przygotował bogatą ofertę dla mieszkańców gminy i okolic. W październiku rusza nowy sezon… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Pokazy prastarych technik wykonywania glinianych naczyń w Parku Historii we Włodzieninie Warsztaty lepienia glinianych naczyń - to kolejna impreza, która odbędzie się w Parku Historii we Włodzieninie. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych… » więcej 2023-09-26, godz. 11:40 Wielki sukces głubczyckiego chóru Angelus Cantat na międzynarodowym konkursie w Hiszpanii Trzy złote dyplomy wywalczyli wokaliści głubczyckiego chóru Angelus Cantat podczas międzynarodowego festiwalu i konkursu chórów ''Canco Mediterrania'' w… » więcej 2023-09-25, godz. 19:39 Pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Paweł Maślona - laureatem Złotych Lwów za film "Kos" Film „Kos” pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla Pawła Maślony został nagrodzony Złotymi Lwami podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni… » więcej 2023-09-25, godz. 19:00 Kino plenerowe zagości w Strzelcach Opolskich. Na ekranie „Vincent chce nad morze” Kino plenerowe to kolejna propozycja stowarzyszenia „Działamy” ze Strzelec Opolskich dla mieszkańców. Jutro (26.09) na placu Żeromskiego zostanie wyświetlony… » więcej 2023-09-25, godz. 16:05 Naukowcy z Czech i Polski debatują w Opolu o wzajemnych relacjach i problemach Po 7 latach przerwy naukowcy z Czech i Polski ponownie zasiedli do debat o kulturze, ekonomii i co najważniejsze współpracy. Na Uniwersytecie Opolskim ruszył… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »