Radio Opole » Kultura i rozrywka
2023-05-29, 06:15 Autor: Mariusz Majeran

47. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka żywa" otwarte [ZDJĘCIA]

Otwarcie 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka żywa" [fot. Mariusz Majeran]
Otwarcie 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka żywa" [fot. Mariusz Majeran]
Otwarcie 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka żywa" [fot. Mariusz Majeran]
Otwarcie 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka żywa" [fot. Mariusz Majeran]
Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka żywa" to inicjatywa Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, który od 47 lat organizuje święto teatru. Jego celem jest przede wszystkim prezentacja dzieł klasyki teatralnej w nowoczesnym ujęciu.
W trakcie konfrontacji prezentowane są spektakle teatralne z całej Polski, które odwołują się do kanonu literatury teatralnej. Najważniejszym kryterium podczas wyboru spektakli jest ich nowoczesne podejście do klasyki oraz ich aktualność w kontekście społecznym i kulturowym.

- Tegoroczne spektakle wybiera komisja konkursowa - podkreśla dyrektor Teatru Kochanowskiego w Opolu Norbert Rakowski. - Która jeździ po kraju i spektakle zgłoszone do konkursu klasyki żywej ocenia i potem rekomenduje do finału, który właśnie odbywa się u nas w Opolu, na deskach Teatru Kochanowskiego.

- Staramy się wybierać najciekawsze przedstawienia - mów przewodniczący komisji dr Patryk Kencki. - Mamy w tym roku pokłosie roku romantyzmu, który był celebrowany w roku poprzednim i wybraliśmy kilka spektakli, które są takimi bardzo niebanalnymi odczytaniami tekstów romantycznych. Są nie tylko ciekawie odczytane te teksty, ale także została wykorzystana bardzo interesująca forma.

Zobaczymy pięć konkursowych przedstawień. Opolskie Konfrontacje Teatralne to nie tylko prezentacja spektakli, ale także spotkania z twórcami i teatrologami oraz koncerty. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem widzów i krytyków teatralnych, gdyż umożliwia nie tylko poznanie najnowszych trendów w teatrze, ale także refleksję nad wartością klasyki teatralnej w dzisiejszych czasach.

Dzisiaj (29.05) widzowie zobaczą spektakl, który nie bierze udziału w konkursie. Teatr Jana Kochanowskiego pokaże "Sztukę kochania" w reżyserii i adaptacji Miry Mańki.
Norbert Rakowski
Patryk Kencki

Kultura i rozrywka

2023-09-28, godz. 18:00 "Raz w roku jest taka impreza". Festiwal Radości dla osób niepełnosprawnych w Prudniku Wokalne, instrumentalne i taneczne umiejętności prezentowali uczestnicy Festiwalu Radości - IV Prudnickiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych… » więcej 2023-09-28, godz. 17:30 40 osób powalczy w Opolskim Banku Talentów 2023 W piątek (29.09) rusza kolejna edycja Opolskiego Banku Talentów. To przedsięwzięcie, które ma wspomagać młodych muzyków w osiągnięciu sukcesu. Spośród… » więcej 2023-09-28, godz. 17:00 Jak wzmocnić odporność psychiczną przy pomocy literatury. Konferencja Biblioterapeutyczna w Opolu Bibliotekarze, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, terapeuci oraz wszyscy zainteresowani biblioterapią i stosowaniem biblioterapii w swojej codziennej pracy zawodowej… » więcej 2023-09-28, godz. 07:30 Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne w Szkole Muzycznej w Opolu Szkoła Muzyczna w Opolu przygotowuje Międzynarodowe Konkursy Perkusyjne. W ramach imprezy, która odbędzie się w październiku i listopadzie odbędą się… » więcej 2023-09-27, godz. 17:00 Prudnik: kilkanaście propozycji w nowym sezonie ośrodka kultury Warsztaty, teatr i taniec muzyczny - Prudnicki Ośrodek Kultury przygotował bogatą ofertę dla mieszkańców gminy i okolic. W październiku rusza nowy sezon… » więcej 2023-09-27, godz. 13:00 Pokazy prastarych technik wykonywania glinianych naczyń w Parku Historii we Włodzieninie Warsztaty lepienia glinianych naczyń - to kolejna impreza, która odbędzie się w Parku Historii we Włodzieninie. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych… » więcej 2023-09-26, godz. 11:40 Wielki sukces głubczyckiego chóru Angelus Cantat na międzynarodowym konkursie w Hiszpanii Trzy złote dyplomy wywalczyli wokaliści głubczyckiego chóru Angelus Cantat podczas międzynarodowego festiwalu i konkursu chórów ''Canco Mediterrania'' w… » więcej 2023-09-25, godz. 19:39 Pochodzący z Kędzierzyna-Koźla Paweł Maślona - laureatem Złotych Lwów za film "Kos" Film „Kos” pochodzącego z Kędzierzyna-Koźla Pawła Maślony został nagrodzony Złotymi Lwami podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni… » więcej 2023-09-25, godz. 19:00 Kino plenerowe zagości w Strzelcach Opolskich. Na ekranie „Vincent chce nad morze” Kino plenerowe to kolejna propozycja stowarzyszenia „Działamy” ze Strzelec Opolskich dla mieszkańców. Jutro (26.09) na placu Żeromskiego zostanie wyświetlony… » więcej 2023-09-25, godz. 16:05 Naukowcy z Czech i Polski debatują w Opolu o wzajemnych relacjach i problemach Po 7 latach przerwy naukowcy z Czech i Polski ponownie zasiedli do debat o kulturze, ekonomii i co najważniejsze współpracy. Na Uniwersytecie Opolskim ruszył… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »