Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-11-06, 07:30 Autor: Mariusz Majeran

Przesłanie Becketta cały czas aktualne. Po premierze w OTLiA [ZDJĘCIA]

Andrzej Mikosza. Premiera sztuki "Szkice z Becketta" w Opolskim Tetarze Lalki i Aktora w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Andrzej Mikosza. Premiera sztuki "Szkice z Becketta" w Opolskim Tetarze Lalki i Aktora w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
W zupełnej ciszy widzowie oglądali premierę spektaklu "Szkice z Becketta" w reżyserii Aleksandra Maksymiaka. Ciszę przerywała tylko muzyka przygotowana przez Zbigniewa Karneckiego, a w drugiej i trzeciej części dialogi bohaterów przedstawienia.
- Zaraz po premierze mogę powiedzieć tylko, że Beckett jest cały czas aktualny - mówi reżyser Aleksander Maksymiak. - To jest tak boleśnie współczesne w tej chwili, że życie tak dopisało komentarz do tego tekstu, który gdzieś tam w latach sześćdziesiątych powstał. I że te proste historie są wstrząsające. Tak sobie pomyślałem, że te proste przekazy Becketta są niesłychanie pojemne.

- Nie jest to łatwa sztuka, dla nas aktorów również - mówi Andrzej Mikosza. - Dla nas była trudna fizycznie. Zwłaszcza, no dla mnie, ale i dla kolegi też, bo on musi trzymać cały czas w ręce lalkę. A ja wokół niej chodzę, różne rzeczy podaję tam, przygotowuję scenę. Także to jest fizycznie troszeczkę trudnawa, ale czuje się z widowni jakieś takie fluidy pozytywne.

Razem z Andrzejem Mikoszą w sztuce grał Andrzej Szymański. Przedstawienie trwa godzinę i jest przeznaczone dla widzów od 15 lat. "Szkice z Becketta" będzie można zobaczyć w przyszłym tygodniu od wtorku do czwartku. Później powrócą na afisz w przyszłym roku. Była to ostatnia premiera w tym roku w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.
Aleksander Maksymiak
Andrzej Mikosza

Kultura i rozrywka

2023-01-29, godz. 22:45 "Bez ładu i składu, czyli rytmy naszej młodości" w NDK Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie zaprasza na wyjątkowy spektakl. » więcej 2023-01-29, godz. 16:30 Nowa jakość u "Osieckiej". Zniknie boazeria z sali koncertowej ośrodka kultury w Niemodlinie W ostatni etap wkroczyły prace remontowe w Ośrodku Kultury im. Agnieszki Osieckiej w Niemodlinie. Trwa przebudowa sali koncertowej, z której jak żartuje burmistrz… » więcej 2023-01-29, godz. 10:13 Zarezerwuj bilet na "Moralność pani Dulskiej", wesprzyj remont hospicjum w Kluczborku Są jeszcze bezpłatne wejściówki na spektakl 'Tragifarsa kołtuńska, czyli Moralność pani Dulskiej' w kluczborskim Centrum Kultury. » więcej 2023-01-28, godz. 15:30 Znamy spektakle, które zobaczymy podczas Opolskich Konfrontacji Teatralnych Instytut Teatralny imienia Zbigniewa Raszewskiego wybrał spośród 33 spektakli pięć przedstawień, które zobaczymy w Opolu podczas 47. Opolskich Konfrontacji… » więcej 2023-01-28, godz. 15:30 "Śmieci" w roli eksponatów na wystawie 'Wystawka' - taki tytuł nosi najnowsza ekspozycja w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Warszawska artystka Zuzanna Piętkowska prezentuje wieloelementową… » więcej 2023-01-28, godz. 13:00 Deskorolki zagościły w bibliotece [ZDJĘCIA] W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyła się wystawa deskorolek i spotkanie autorskie z ich miłośnikiem Bartoszem Adamowskim. Kolekcja deskorolek przyjechała… » więcej 2023-01-27, godz. 17:00 Weekend zamknięcia wystawy "Ruch Polski wokół Słońca" W weekend zamknięcia wystawy Andrzeja Tobisa 'Ruch Polski wokół Słońca' Galeria Sztuki Współczesnej przygotowała szereg wydarzeń. » więcej 2023-01-27, godz. 15:00 Koncert noworoczny z charytatywnym akcentem. W Nyskim Domu Kultury zagrają dla hospicjum 10 lutego w Nyskim Domu Kultury odbędzie się X jubileuszowa edycja Charytatywnego Koncertu Noworocznego, który organizowany jest przez Ruch Rozwoju Regionu… » więcej 2023-01-27, godz. 13:00 Premiera kolejnego humorystycznego wykładu w Teatrze Ekostudio w Opolu Wykłady profesora Pączkowskiego na dobre zagościły w opolskim Teatrze Ekostudio. Wcielający się w postać fikcyjnego profesora Andrzej Czernik mówił już… » więcej 2023-01-27, godz. 10:15 Wystawa i spotkanie autorskie rolkarzy w bibliotece 'Skateboarding, czyli odmienne stany świadomości' - to tytuł spotkania autorskiego z Bartoszem Adamowskim. Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu najpierw zaprasza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »