Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-11-05, 09:00 Autor: Mariusz Majeran

Scenografia zero waste, muzyka Wojtka Mazolewskiego. "Nowy" Czechow na deskach opolskiego dramatu

"Antonówki" w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
"Antonówki" w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Reżyser Janusz Opryński ."Antonówki" w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Reżyser Janusz Opryński ."Antonówki" w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Pierwsza w tym sezonie artystycznym premiera w Teatrze imienia Jana Kochanowskiego w Opolu zbliża się wielkimi krokami. Na Dużej Scenie trwają próby do "Antonówek" w adaptacji i reżyserii Janusza Opryńskiego.
- Zastanawialiśmy się z dyrektorem teatru Norbertem Rakowskim, jak wystawić Czechowa - mówi Janusz Opryński. - Scenariusz tworzą fragmenty dwóch dramatów "Płatonowa" i "Mewy" oraz czterech opowiadań "Nieciekawa historia", "Atak", "O miłości" i "Dama z pieskiem". Ale bezpośrednim właściwie powodem czy też taką inspiracją jest książka Sylwii Frołow "Antonówki. Kobiety i Czechow".

Reżyser szuka w utworach Czechowa prawdziwych twarzy bohaterek i bohaterów, ich miłości, rozterek i zdrad.

- Stworzyłam scenografię adekwatną do sytuacji w sztuce - podkreśla scenografka Katarzyna Stochalska. - Wprowadzam nową modę na recycling i na używanie rzeczy, które są w teatrze. Więc zanim stworzyłam tę scenografię, zanim ten projekt powstał, zrobiłam inwentaryzację zasobów magazynowych. Bo postanowiłam po prostu zrobić scenografię zero waste.

W przedstawieniu występuje jedenaście aktorek i aktorów. Premiera spektaklu z muzyką Wojtka Mazolewskiego 12 listopada. Dodajmy, że muzyka do spektaklu została zarejestrowana w Studiu M im. SBB Radia Opole, a premierowy wieczór połączony będzie z koncertem zespołu Wojtek Mazolewski Quintet. Radio Opole jest patronem medialnym premiery.
Janusz Opryński
Katarzyna Stochalska

Kultura i rozrywka

2023-02-04, godz. 09:20 "Wymianka" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu proponuje wystawę Zuzanny Piętkowskiej 'Wystawka'. W Galerii Aneks zobaczymy przedmioty znalezione przez autorkę podczas… » więcej 2023-02-03, godz. 22:22 Z lampą UV na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro [ZDJĘCIA] Związek Polskich Artystów w Opolu zaprosił opolskiego artystę skrywającego się pod artystycznym pseudonimem FIL. Na wystawie zatytułowanej 'Carpe Diem'… » więcej 2023-02-03, godz. 19:45 Przygraniczna współpraca szansą na adaptację zabytków. Zaowocuje też partnerstwem gmin Głogówek i czeski Jindřichov będą wspólnie aplikować o unijne fundusze transgraniczne na remont zabytków. Oba samorządy mają dokumentację techniczną… » więcej 2023-02-03, godz. 15:05 Intensywność barw, wydarzeń, geometrii, form i uczuć na wystawie w Prudniku Prudnicki Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż prac malarskich Jacube Rybińskiej. Integralną częścią ekspozycji będzie performance zatytułowany „Krótki… » więcej 2023-02-03, godz. 11:00 Koncert uwielbienia w Branicach ''W Tobie jestem wolny'' - to tytuł koncertu poświęconego pamięci biskupa Józefa Marcina Nathana, wybitnego duszpasterza, społecznika, założyciela ''Miasteczka… » więcej 2023-02-03, godz. 06:10 O historii Pułku Ułanów Wołyńskich rozmawiano w muzeum w Opolu Stowarzyszenie Pamięci 19 Pułku Ułanów Wołyńskich im. gen. Edmunda Różyckiego w Opolu zaprosiło miłośników historii na spotkanie w Muzeum Śląska… » więcej 2023-02-02, godz. 17:00 Muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie Muzeum Śląska Opolskiego w ramach wystawy 'Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta' zaprasza na oprowadzanie kuratorskie. Po ekspozycji będzie oprowadzać… » więcej 2023-02-02, godz. 09:00 Utwory skandynawskich kompozytorów zabrzmią w Filharmonii Opolskiej Kompozytorzy, który zmienili swoją narodowość na fińską i norweską zostaną zaprezentowani w Filharmonii Opolskiej. Zagra Orkiestra Filharmonii Opolskiej… » więcej 2023-02-01, godz. 11:00 Stypendium za talent - urząd marszałkowski rozpoczął przyjmowanie wniosków Ruszył nabór wniosków o stypendia z programu 'Marszałkowskie Talenty'. Mogą o nie zabiegać osoby zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem… » więcej 2023-01-31, godz. 19:00 Praca Adama Michalika ze Strzelec Opolskich zakwalifikowana na międzynarodową wystawę Praca Adama Michalika, artysty ze Strzelec Opolskich, jako jedna z dziesięciu została zakwalifikowana na wystawę HANSEartWORKS. To międzynarodowy projekt wystawienniczy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »