Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-13, 14:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Szkoła muzyczna w Nysie rozpoczyna świętowanie 60-lecie istnienia

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie [fot. PSM w Nysie]
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie [fot. PSM w Nysie]
Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
60 lat minęło, ale jubileuszowe świętowanie dopiero się rozpoczyna. Mowa o Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Witolda Lutosławskiego w Nysie, drugiej co do wielkości szkoły artystycznej województwa opolskiego. Uroczysta gala połączona z dwugodzinnym koncertem rozpocznie się w piątkowe (13.05) popołudnie w Nyskim Domu Kultury. Kolejny koncert odbędzie się dzień później, rozpoczynając tym samym serię koncertów z udziałem absolwentów nyskiej PSM.
Jak zaznacza dyrektor placówki Janusz Dąbrowski, podczas piątkowego (13.05) koncertu wystąpią zarówno uczniowie, jak i nauczyciele szkoły.

- Wystąpi cała społeczność szkoły - wyjaśniał w audycji "Klasyka wieczorową porą" Janusz Dąbrowski. - Reprezentacji właściwie wszystkich zespołów, soliści, chór dziecięcy pod dyrekcją Izabeli Gach-Kaszuby. Mówię w tym momencie o zespołach większych: zespół instrumentów dętych pod dyrekcją pana Adriana Trojaka, dziecięca orkiestra smyczkowa wraz z przyjaciółmi. Wystąpi też oktet instrumentów dętych, to będzie zespół składający się z uczniów i nauczycieli oraz orkiestra kameralna pod dyrekcją pana Krzysztofa Sali, w której zasiądą uczniowie i nauczyciele, ale również absolwenci.

Wydarzenie rozpocznie się dzisiaj o godzinie 16:00 w Nyskim Domu Kultury im. Wandy Pawlik. A kolejny koncert - tym razem z udziałem absolwentów nyskiej szkoły muzycznej - rozpocznie się dzień później o godzinie 17:00, również w sali widowiskowej NDK. Wstęp na oba wydarzenia, objęte patronatem Radia Opole, jest bezpłatny.
Beata Toczek i Janusz Dąbrowski opowiadają o jubileuszu szkoły w audycji w audycji "Klasyka wieczorową porą" (11.05)

Kultura i rozrywka

2022-05-24, godz. 17:36 Jolanta Kwaśniewska była gościem spotkania "Opolskie kobiety" O trudnej roli kobiet w społeczeństwie i fundacji 'Porozumienie bez barier' była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska opowiadała w Opolu. W spotkaniu 'Opolskie… » więcej 2022-05-24, godz. 14:24 Młodzież uczy się historii od świadków. Lekcja w CMJW Spotkania 'Tak było? Sprawdzam' to pomysł Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu na ciekawe lekcje historii. Dziś (24.05) młodzież z Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2022-05-23, godz. 13:02 Opolscy seniorzy prezentują swoją twórczość na wystawie w NBP w Opolu Nigdy nie jest za późno, by zacząć malować - to hasło padało wielokrotnie z ust opolskich seniorów na piątkowym (20.05) otwarciu wystawy malarskiej w… » więcej 2022-05-22, godz. 23:05 W oczekiwaniu na powrót "Pegaza" można się zapoznać z życiem i twórczością Mariana Nowaka [ZDJĘCIA] Plenerowa wystawa 'Nie tylko Pegaz... Opolski rzeźbiarz Marian Nowak (1921-2000)', ilustrująca twórczość opolskiego artysty, została oficjalnie otwarta… » więcej 2022-05-22, godz. 16:08 Moszna: "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" kwitnie i przyciąga nowych słuchaczy Za nami dwa z czterech recitali mistrzowskich przewidzianych w ramach trwającego od piątku (20.05) XXXVIII Festiwalu 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im… » więcej 2022-05-22, godz. 11:40 Niesamowita historia bez precedensu, czyli jak kupowano skarby Württembergów z Pokoju O kulisach aukcji i rzeczach podarowanych przez potomków rodu Württembergów mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej 2022-05-21, godz. 10:00 Dzień z Pegazem na placu Teatralnym w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przygotowała kilka atrakcji w ramach Dnia z Pegazem w najbliższą niedzielę. Wszytko odbędzie przed siedzibą galerii… » więcej 2022-05-20, godz. 21:00 Barwny i rozśpiewany początek "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" przyjęty owacyjnie Wystawa 'muzycznych' obrazów Małgorzaty Krap-Soi oraz recital mistrzowski sopranistki Edyty Piaseckiej, która wystąpiła wspólnie ze swoimi wychowankami… » więcej 2022-05-20, godz. 19:53 "Te obrazy nami nie manipulują". Otwarto wystawę prac Zbigniewa Libery Retrospektywną wystawę prac Zbigniewa Libery otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Ekspozycja nosi tytuł 'Efekty wybranych badań terenowych. Fotografie… » więcej 2022-05-20, godz. 11:30 Darek Kozakiewicz zagra w Studiu M imienia SBB Radia Opole Gitarzysta legendarnych grup Test, Brekout i Perfect Dariusz 'krokodyl' Kozakiewicz wystąpi w Studiu M im. SBB w piątek (20.05). Gitarzysta powróci do Radia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »