Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-05-14, 18:20 Autor: Mariusz Chałupnik

Piknik, wystawa, wykłady, gra terenowa. Instytut Śląski obchodzi 65-lecie

Jubileusz 65-lecie Instytutu Śląskiego w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Jubileusz 65-lecie Instytutu Śląskiego w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Jubileusz 65-lecie Instytutu Śląskiego w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Jubileusz 65-lecie Instytutu Śląskiego w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Jubileusz 65-lecie Instytutu Śląskiego w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Jubileusz 65-lecie Instytutu Śląskiego w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Rozpoczął się jubileusz Instytutu Śląskiego w Opolu. W tym roku instytucja obchodzi 65-lecie reaktywacji działalności po II wojnie światowej. To zarazem pierwszy akcent tegorocznej opolskiej Nocy Muzeów.
Jubileusz instytutu w formie pikniku jest obchodzony w parku Młodzieżowego Domu Kultury przy ulicy Strzelców Bytomskich. Dodatkowo w jego siedzibie przy ulicy Piastowskiej będzie można obejrzeć okolicznościową wystawę czy wysłuchać wykładów. Na koniec przygotowana została gra terenowa "Let's GOpole".

- Historia instytutu oraz jego dokonania są przebogate - podkreśla dyrektor dr Bartosz Kuświk. - Co kilka lat wydajemy taką bibliografię tego, co zrobili naukowcy związani z Instytutem Śląskim. Zebrało się już tego kilkanaście tomów. Można je zobaczyć w naszej bibliotece. Od 2019 roku wydaliśmy ponad 60 pozycji. Jesteśmy z nich bardzo dumni. W większości są to pozycje naukowe, ale i popularno-naukowe, czy zupełnie skierowane dla młodych odbiorców komiksy.

- Region, w którym działamy jest niezwykle ciekawy. To pozwala cały czas odkrywać nowe przestrzenie - zaznaczają wieloletni pracownicy instytutu prof. Michał Lis i Maria Szwed.

- Ma inną niż sąsiedzi historię - mówi Michał Lis. - Efektem tej historii jest inne społeczeństwo. Wszyscy się w nim dobrze czują. Zarówno ci, którzy czują się Polakami, jak i ci, którzy na przykład czują się Niemcami.

- Kwestia świadomości, co to jest Śląsk, co to jest Górny Śląsk - dodaje Maria Szwed. - To jest bardzo ważne, żeby nasze dzieci, wnuki wiedziały o tym.

Według posłanki PiS Violetty Porowskiej działalność Instytutu Śląskiego w Opolu jest ważna nie tylko dla regionu, ale i całego kraju.

- Historia Śląska jest historią bardzo skomplikowaną i nieznaną w Polsce - zaznacza Porowska. - Chodzi o to, żeby odkrywać to trudne dziedzictwo, pokazywać prawdę o przeszłości i promować świadomość, że nie byłoby Polski bez Śląska.

W Noc Muzeów w Opolu zaangażowanych jest 10 placówek. Większość atrakcji jest już dostępna od godziny 18.00. Muzea będą przyjmowały zwiedzających do północy.
dr Bartosz Kuświk
prof. Michał Lis, Maria Szwed
Violetta Porowska

Kultura i rozrywka

2022-05-28, godz. 08:32 "Dziady" Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie otworzyły opolski festiwal teatralny Widzowie pierwszego konkursowego spektaklu tegorocznych konfrontacji zobaczyli bardzo nowoczesne odczytanie 'Dziadów' Adama Mickiewicza w interpretacji Mai K… » więcej 2022-05-28, godz. 08:14 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne zostały oficjalnie otwarte. "Staramy się, żeby to było święto teatru" Tegoroczne Opolskie Konfrontacje Teatralne zostały otwarte. Podczas 46. odsłony święta festiwalu teatralnego zobaczymy 6 konkursowych spektakli, niezliczoną… » więcej 2022-05-28, godz. 08:00 Ruszyło Festiwalowe Radio Opole. Specjalny program będzie nadawany przez miesiąc Od dzisiaj (28.05) można słuchać Festiwalowego Radia Opole, czyli specjalnego programu, który stworzyliśmy dla Państwa w związku ze zbliżającym się 59… » więcej 2022-05-27, godz. 11:40 Tłumy na spotkaniu "Twarze Opola". Z mieszkańcami spotkał się Tadeusz Jacek Rogoża W ramach cyklu 'Twarze Opola' w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych o swojej pasji opowiadał Tadeusz Jacek Rogoża. Opolski krajoznawca i społecznik mówił… » więcej 2022-05-27, godz. 09:15 Ruszają konfrontacje teatralne. Na początek "Dziady" w reż. Mai Kleczewskiej 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Żywa' rozpoczną się w piątek (27.05) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Zobaczymy sześć spektakl konkursowych… » więcej 2022-05-26, godz. 17:27 Finalista Konkursu Chopinowskiego zagra na zamku w Mosznej Finalista XVIIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2021) Kamil Pacholec powraca na Opolszczyznę. Jeszcze przed rozpoczęciem… » więcej 2022-05-26, godz. 14:27 Majowe "Twarze Opola" dziś w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu Centralne Muzeum Jeńców Wojennych organizuje cykliczne spotkania zatytułowane 'Twarze Opola'. Do tej pory mieliśmy okazję poznać sylwetki blisko czterdziestu… » więcej 2022-05-26, godz. 11:00 46. OKT: czytanie sztuk w Radiu Opole. Pierwsze już w niedzielę Ruszają 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka żywa'. Festiwalowi będą towarzyszyć także wydarzenia okołoteatralne. Jednym z nich jest czytanie sztuk… » więcej 2022-05-25, godz. 18:00 Podróżnicy spotkają się w Głogówku. Będzie sporo prelekcji! 15. Spotkanie Znajomych Podróżników rozpocznie się w piątek (27.05) w Głogówku i potrwa do soboty (28.05). W programie między innymi opowieści o podróżach… » więcej 2022-05-25, godz. 15:00 Nowy przekład "Boskiej komedii" Dantego poznamy w WBP Do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu przyjedzie Jarosław Mikołajewicz, autor nowego przekładu 'Boskiej komedii' Dantego Alighieri. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »