Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-01-01, 10:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przejdzie ulicami Kietrza

Orszak Trzech Króli - [fot: Daniel Klimczak]
Orszak Trzech Króli - [fot: Daniel Klimczak]
Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przejdzie ulicami Kietrza. 6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną tradycyjnie świętem Trzech Króli. Z tej okazji w wielu polskich miastach organizowane są kolorowe orszaki, które zmierzają do stajenki, by pokłonić się Jezusowi.
- Pomysł na organizację orszaku w Kietrzu dojrzewał od wielu lat – mówi ks. Jan Jabłuszewski, wikariusz parafii św. Tomasza Apostoła w Kietrzu.

- W nawiązaniu do tradycji, która ma już miejsce w wielu polskich miastach. Zarówno większych, jak i mniejszych. By w ten sposób razem z trzema królami oddać pokłon nowo narodzonemu Zbawicielowi. Tym bardziej my, jako księża pallotyni cieszymy się, ponieważ w sercu naszego założyciela św. Wincentego Pallotiego uroczystość Epifanii, czyli Trzech Króli miała bardzo ważne miejsce. Stąd też wielka radość, że jako parafia św. Tomasza Apostoła we współpracy z siostrami franciszkankami Maryi, możemy po raz pierwszy w naszym mieście zorganizować Orszak Trzech Króli.

- Orszak zbierze się o godz. 15:00 przed kościołem parafialnym - informuje siostra Małgorzata Korniluk ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Kietrzu.

- Zbierze się orszak, pod przewodnictwem trzech naszych króli i ulicami miasta przejdą do naszego kościoła, gdzie o 16:00 rozpocznie się koncert kolęd w wykonaniu naszych parafian. Kto wcieli się w główne role ? - Trzej królowie bardzo naciskają, żeby to była tajemnica, ale ja mogę powiedzieć i nie powiedzieć w ten sposób, że pewna ekipa duszpasterska składa się z trzech osób w Kietrzu. Ja myślę, że po tej informacji można dojść, kto się wcieli w postać trzech króli.

Na zakończenie uroczystości w kościele klasztornym pw. Trzech Króli będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na nową windę dla niepełnosprawnych pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kietrzu, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi.
ks. Jan Jabłuszewski
s. Małgorzata Korniluk

Kultura i rozrywka

2023-03-31, godz. 16:00 Kopia Całunu Turyńskiego do obejrzenia przez cały kwiecień w oleskim muzeum Kopię Całunu Turyńskiego można oglądać w Oleskim Muzeum Regionalnym. Odwzorowanie płótna grobowego ma oryginalne wymiary 427 na 113 centymetrów i przypomina… » więcej 2023-03-31, godz. 13:54 Sobota z polskimi i ukraińskimi smakołykami na kluczborskim Rynku. Będzie jarmark Barszcz ukraiński, pierogi z kilkoma rodzajami farszu, naleśniki i paszteciki. Między innymi takich potraw będzie można skosztować jutro (01.04) podczas… » więcej 2023-03-31, godz. 11:06 Piękne czytanie w głuchołaskiej bibliotece zainspirowało cały powiat Ponad 70 uczniów w czterech kategoriach wiekowych próbowało w czwartek (30.03) swoich sił w Gminnym Konkursie Pięknego Czytania. Wydarzenie zorganizowała… » więcej 2023-03-30, godz. 20:14 Wystawa łącząca sztukę z nauką w Galerii Aneks w Opolu Galeria Aneks zaprasza na wystawę pokazującą instalację i program komputerowy. Swoją pracę zatytułowaną 'Apple core' pokaże Linda Lach. » więcej 2023-03-30, godz. 13:49 Głuchołazy: kolejną atrakcją turystyczną stolicy Gór Opawskich będą wystawy w izbie pamięci Muzeum jest za drogie, więc będzie izba pamięci. Z okazji 800-lecia miasta w Głuchołazach powstaje placówka, która ma prezentować dzieje tej przygranicznej… » więcej 2023-03-30, godz. 09:39 Kroszonki, pisanki, świąteczne wypieki i ozdoby. Przed nami 46. Jarmark Wielkanocny w opolskim skansenie Po raz 46. Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na Jarmark Wielkanocny. Jak co roku przygotowano szereg atrakcji. Będą stoiska ze świątecznymi ozdobami i potrawami… » więcej 2023-03-30, godz. 07:00 O Morycie i jego nauczycielu opowiedzą w Galerii Sztuki Współczesnej Jeszcze przez ponad dwa tygodnie można oglądać wystawę prac Zygmunta Moryty w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wystawie 'Trzech to już tłum' towarzyszą… » więcej 2023-03-29, godz. 18:00 Urząd marszałkowski wspiera orkiestry dęte, bo "jest w nich jakaś siła" Siedem umów i dwa porozumienia na dotacje dla orkiestr podpisano w ramach piątej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Dofinansowania opiewają łącznie… » więcej 2023-03-29, godz. 15:15 Dni Prudnika przebiegać będą w muzycznych klimatach hip hopu i jubileuszu zespołu Beaty Kozidrak Zespół Bajm oraz gwiazdy hip hopu wystąpią podczas Dni Prudnika. Święto miasta odbędzie się w dwudniowej formule. Program koncertów przedstawiono podczas… » więcej 2023-03-29, godz. 11:43 800 lat na bogato. Nysa szykuje się do jubileuszu miasta Myslovitz i Dżem - te zespoły muzyczne zagoszczą w Nysie 8 i 9 września, podczas oficjalnych obchodów 800-lecia miasta. Urodziny Nysy uświetni również… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »