Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-01-03, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Czwartek z Orszakiem Trzech Króli w Opolu. Będzie dużo kolędowania i początek 50-lecia diecezji opolskiej

Konferencja prasowa odnośnie Orszaku Trzech Króli w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa odnośnie Orszaku Trzech Króli w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Orszak Trzech Króli przejdzie w czwartek ulicami centrum Opola. 6 stycznia rozpoczną się także obchody 50-lecia diecezji opolskiej.
W planie jest przemarsz sprzed teatru im. Jana Kochanowskiego na plac Wolności i dalej na Rynek. Będzie też dużo kolędowania. Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, liczy na udział całych rodzin w tym przedsięwzięciu.

- Zaczynamy tradycyjnie i pięknie dzięki dużemu przedsięwzięciu. To wymaga zaangażowania, a udaje się dzięki wspólnemu wysiłkowi miasta i diecezji. Serdecznie zapraszam do udziału całe rodziny. Pogoda ma być dobra, co powinno sprzyjać obecności. Pamiętajmy o duchowym wymiarze naszego życia codziennego.

Biskup Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej, zachęca do udziału nie tylko katolików mocno związanych w kościołem na co dzień.

- To jest ważne dzieło nie tylko dla samych wyznawców Chrystusa, ale ogólnie dla ludzi dobrej woli. Gdy rodzi się Chrystus, anioł oznajmia znamienne słowa "Chwała na wysokości Bogu, a na Ziemi pokój ludziom dobrej woli". Zapraszamy więc wszystkich ludzi dobrej woli na orszak, by w ten sposób wyrazić swoją radość, a jednocześnie powierzyć Panu Bogu na początku roku naszą przyszłość.

Elżbieta Marciniszyn, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, mówi o trasie orszaku w kierunku Rynku.

- Tam przywita nas 40-osobowa grupa dzieci śpiewających kolędy na scenie. Mam nadzieję, że tego dnia będziemy radośnie i wspólnie przeżywać pochód Trzech Króli oraz wspólne kolędowanie, czyli to, co jest piękne w polskiej tradycji.

Z kolei ksiądz Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu, mówił na konferencji prasowej o haśle orszaku, które brzmi "Dzień dziś wesoły!"

- Ono jest może trochę prowokacyjne, ale niech zabrzmi dla nas jak wyzwanie. Mimo trudnych czasów, nikt nie może zakłócić Bożego Narodzenia w naszym życiu. Moim zdaniem, taki orszak jest oddaniem hołdu razem z Trzema Królami nowonarodzonemu Bogu. On nie narodził się kiedyś, tylko rodzi się tu i teraz, chcąc być blisko nas.

Start Orszaku Trzech Króli zapowiedziano na 15:00.
Arkadiusz Wiśniewski
Andrzej Czaja
Elżbieta Marciniszyn
Jerzy Kostorz

Kultura i rozrywka

2022-05-25, godz. 18:00 Podróżnicy spotkają się w Głogówku. Będzie sporo prelekcji! 15. Spotkanie Znajomych Podróżników rozpocznie się w piątek (27.05) w Głogówku i potrwa do soboty (28.05). W programie między innymi opowieści o podróżach… » więcej 2022-05-25, godz. 15:00 Nowy przekład "Boskiej komedii" Dantego poznamy w WBP Do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu przyjedzie Jarosław Mikołajewicz, autor nowego przekładu 'Boskiej komedii' Dantego Alighieri. » więcej 2022-05-25, godz. 10:00 Krzysztof Story spotkał się z czytelnikami w WBP Autor książki 'Stąd. 150 drzwi pod jednym adresem' Krzysztof Story gościł w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Dziennikarz postanowił wsiąść… » więcej 2022-05-24, godz. 17:36 Jolanta Kwaśniewska była gościem spotkania "Opolskie kobiety" O trudnej roli kobiet w społeczeństwie i fundacji 'Porozumienie bez barier' była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska opowiadała w Opolu. W spotkaniu 'Opolskie… » więcej 2022-05-24, godz. 14:24 Młodzież uczy się historii od świadków. Lekcja w CMJW Spotkania 'Tak było? Sprawdzam' to pomysł Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu na ciekawe lekcje historii. Dziś (24.05) młodzież z Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2022-05-23, godz. 13:02 Opolscy seniorzy prezentują swoją twórczość na wystawie w NBP w Opolu Nigdy nie jest za późno, by zacząć malować - to hasło padało wielokrotnie z ust opolskich seniorów na piątkowym (20.05) otwarciu wystawy malarskiej w… » więcej 2022-05-22, godz. 23:05 W oczekiwaniu na powrót "Pegaza" można się zapoznać z życiem i twórczością Mariana Nowaka [ZDJĘCIA] Plenerowa wystawa 'Nie tylko Pegaz... Opolski rzeźbiarz Marian Nowak (1921-2000)', ilustrująca twórczość opolskiego artysty, została oficjalnie otwarta… » więcej 2022-05-22, godz. 16:08 Moszna: "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" kwitnie i przyciąga nowych słuchaczy Za nami dwa z czterech recitali mistrzowskich przewidzianych w ramach trwającego od piątku (20.05) XXXVIII Festiwalu 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im… » więcej 2022-05-22, godz. 11:40 Niesamowita historia bez precedensu, czyli jak kupowano skarby Württembergów z Pokoju O kulisach aukcji i rzeczach podarowanych przez potomków rodu Württembergów mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej 2022-05-21, godz. 10:00 Dzień z Pegazem na placu Teatralnym w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przygotowała kilka atrakcji w ramach Dnia z Pegazem w najbliższą niedzielę. Wszytko odbędzie przed siedzibą galerii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »