Radio Opole » Kultura i rozrywka
2022-01-03, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Czwartek z Orszakiem Trzech Króli w Opolu. Będzie dużo kolędowania i początek 50-lecia diecezji opolskiej

Konferencja prasowa odnośnie Orszaku Trzech Króli w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa odnośnie Orszaku Trzech Króli w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Orszak Trzech Króli przejdzie w czwartek ulicami centrum Opola. 6 stycznia rozpoczną się także obchody 50-lecia diecezji opolskiej.
W planie jest przemarsz sprzed teatru im. Jana Kochanowskiego na plac Wolności i dalej na Rynek. Będzie też dużo kolędowania. Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, liczy na udział całych rodzin w tym przedsięwzięciu.

- Zaczynamy tradycyjnie i pięknie dzięki dużemu przedsięwzięciu. To wymaga zaangażowania, a udaje się dzięki wspólnemu wysiłkowi miasta i diecezji. Serdecznie zapraszam do udziału całe rodziny. Pogoda ma być dobra, co powinno sprzyjać obecności. Pamiętajmy o duchowym wymiarze naszego życia codziennego.

Biskup Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej, zachęca do udziału nie tylko katolików mocno związanych w kościołem na co dzień.

- To jest ważne dzieło nie tylko dla samych wyznawców Chrystusa, ale ogólnie dla ludzi dobrej woli. Gdy rodzi się Chrystus, anioł oznajmia znamienne słowa "Chwała na wysokości Bogu, a na Ziemi pokój ludziom dobrej woli". Zapraszamy więc wszystkich ludzi dobrej woli na orszak, by w ten sposób wyrazić swoją radość, a jednocześnie powierzyć Panu Bogu na początku roku naszą przyszłość.

Elżbieta Marciniszyn, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, mówi o trasie orszaku w kierunku Rynku.

- Tam przywita nas 40-osobowa grupa dzieci śpiewających kolędy na scenie. Mam nadzieję, że tego dnia będziemy radośnie i wspólnie przeżywać pochód Trzech Króli oraz wspólne kolędowanie, czyli to, co jest piękne w polskiej tradycji.

Z kolei ksiądz Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu, mówił na konferencji prasowej o haśle orszaku, które brzmi "Dzień dziś wesoły!"

- Ono jest może trochę prowokacyjne, ale niech zabrzmi dla nas jak wyzwanie. Mimo trudnych czasów, nikt nie może zakłócić Bożego Narodzenia w naszym życiu. Moim zdaniem, taki orszak jest oddaniem hołdu razem z Trzema Królami nowonarodzonemu Bogu. On nie narodził się kiedyś, tylko rodzi się tu i teraz, chcąc być blisko nas.

Start Orszaku Trzech Króli zapowiedziano na 15:00.
Arkadiusz Wiśniewski
Andrzej Czaja
Elżbieta Marciniszyn
Jerzy Kostorz

Kultura i rozrywka

2024-04-25, godz. 10:00 Głogówek: projekt nagrodzony ministerialnym stypendium rozpropaguje mniej znane dziedzictwo gminy 9 nowych szlaków turystycznych powstanie w Głogówku i okolicy. Odwiedzający gminę poznają mniej znaną historię lokalną oraz związanych z nią ludzi… » więcej 2024-04-23, godz. 15:00 Światowy Dzień Książki. W tym roku pod hasłem "Czytaj po swojemu" 23 kwietnia został przez UNESCO ustanowionym Światowym Dniem Książki. To symboliczna data, bowiem tego dnia 1564 roku miał urodzić się Wiliam Szekspir. » więcej 2024-04-23, godz. 12:00 O średniowiecznych grodach opowie dr Magdalena Przysiężna-Pizarska Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska będzie gościem 'Środy w Instytucie Śląskim'. Wygłosi wykład pt. 'Grodziska wczesnośredniowieczne na Opolszczyźnie'… » więcej 2024-04-22, godz. 16:25 Spektakl, kwiaty i wystawa. Jubileusz pracy scenicznej Agnieszki Zyskowskiej-Biskup Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu Agnieszka Zyskowska-Biskup obchodzi 25-lecie pracy twórczej. Debiutowała na deskach opolskiego teatru i tu pracuje… » więcej 2024-04-22, godz. 06:53 Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze zaprasza na wykład o skarbach ziemi namysłowskiej Na ósme 'Spotkanie z Przyrodą' zaprasza Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze dzisiaj (22.04) po południu. » więcej 2024-04-21, godz. 19:00 Poznaliśmy gwiazdy tegorocznych Dni Kluczborka. Impreza będzie biletowana Smolasty w piątek i zespół Feel w sobotę - to gwiazdy tegorocznych Dni Kluczborka. Święto miasta zaplanowano na 14 i 15 czerwca. » więcej 2024-04-20, godz. 16:00 Amerykański dramat z angielskim humorem w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu Premiera sztuki angielskiej dramatopisarki była kolejną prezentacją umiejętności opolskich twórców w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich w Teatrze Jana Kochanowskiego… » więcej 2024-04-20, godz. 14:00 "Nysa 1945 - wystawa modelarska". Najnowsza ekspozycja w nyskim muzeum Nieformalna grupa miejscowych modelarzy i nie tylko, zaprezentowała swoje prace o tematyce militarnej. - Pomysł tej wystawy kiełkował od dwóch lat - mówi… » więcej 2024-04-19, godz. 21:41 "Lubię śpiewać w Opolu". Michał Bober wystąpił w Studiu M [ZDJĘCIA] Michał Bober z zespołem wystąpił w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opolu. Artyści zaprezentowali piosenki z nowej płyty Michała Bobera 'Ponad czas'… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 "Errata" na obrazach Moniki Kamińskiej [ZDJĘCIA] Monika Kamińska prezentuje w Galerii ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu swoje barwne obrazy. Na jednym płótnie możemy zobaczyć kilka obrazów, 'dodawanych' do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »