Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-12-03, 16:00 Autor: Mariusz Majeran

Od poniedziałku na antenie Radia Opole nowa powieść w odcinkach

Michael Sowa
Michael Sowa
O historii opolskich Ślązaków, którzy wyemigrowali do Teksasu w Radiu Opole powstało wiele reportaży i programów. Tym razem od poniedziałku (06.12) zapraszamy naszych słuchaczy do posłuchania w odcinkach powieści Michaela Sowy "Tam gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie".
Książka Michaela Sowy, wydana przez wydawnictwo Lira, opisuje epopeję mieszkańców Płużnicy pod Strzelcami Opolskimi. Powieść na potrzeby radia przygotował, opracował i wyreżyserował nasz redakcyjny kolega Ireneusz Prochera, a czyta opolski aktor Andrzej Jakubczyk.

Ireneusz Prochera w rozmowie z autorem zwrócił uwagę, że powieść napisana jest piękną polszczyzną z dużymi elementami gwary śląskiej.

- Do tej pory się nad tym nie zastanawiałem - mówi Michael Sowa. - Pisałem tak, jak pisałem. Starałem się pisać płynnie, pisać językiem komunikatywnym. No i chyba mi się to jakoś udało? A gwara śląska czy język śląski, no wiadomo, że w tamtym czasie Ślązacy posługiwali się właśnie tym językiem. Rozmawiali ze sobą po śląsku. Zresztą do tej pory rozmawiamy po śląsku na Śląsku.

Premierowe odcinki, które będą trwały około 6 minut, od poniedziałku do piątku w audycji Rewiry Kultury o godzinie 20:50. Nieco krótsze powtórki dzień później o godzinie 10:45 w programie Dobry Moment.

W najbliższy poniedziałek (06.12) w Dobrym Momencie rozmowa z Michaelem Sową. Powieść będzie emitowana na naszej antenie do końca grudnia. Każdy odcinek po premierze nasi słuchacze znajdą w stronie internetowej Radia Opole.
Michael Sowa

Kultura i rozrywka

2022-08-12, godz. 08:45 Rusza V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki "Opole 2022" Koncertem w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu rozpoczyna się dziś (12.08) V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki 'Opole 2022'. To przegląd polskich… » więcej 2022-08-11, godz. 10:17 Do Olesna przyjedzie w niedzielę ciężki sprzęt wojskowy. To będzie atrakcja pikniku z okazji Święta Wojska Pols… Czołg Leopard, transporter Rosomak, wyrzutnia rakiet Langusta i moździerz samobieżny RAK. Między innymi taki sprzęt będzie można zobaczyć w Oleśnie podczas… » więcej 2022-08-10, godz. 16:57 Jeszcze w tym roku ma powstać muzeum militarne we Włodzieninie. Niebawem ruszą pierwsze prace budowlane W Parku Historii we Włodzieninie trwają ostatnie prace przygotowawcze do budowy hali, gdzie będzie eksponowany sprzęt wojskowy. Muzeum militarne ma powstać… » więcej 2022-08-10, godz. 08:40 Wystawa zdjęć czeskiego dokumentalisty w GSW w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza na wernisaż czeskiego artysty fotografa. W piątek (12.08) zobaczymy w Galerii Aneks wystawę zatytułowaną '… » więcej 2022-08-09, godz. 17:01 Cztery zespoły i zabawa w jamajskich rytmach do białego rana. To będzie piątek z Pozytywnym Graniem obok Kluczborka Pozytywne Granie w Stolicy Polskiego Reggae powraca do Ośrodka Turystyczno-Wypoczynkowego w Bąkowie obok Kluczborka. Fani jamajskich brzmień mogą przyjechać… » więcej 2022-08-07, godz. 14:44 Haja wygrywa "Tarnogranie". Wrocławianie będą nagrywać w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wrocławska Haja z nagrodą główną części konkursowej tegorocznego Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej 'Tarnogranie' w Tarnowcu. Jurorzy przyznali zespołowi… » więcej 2022-08-05, godz. 08:03 Muzyka alternatywna zagości w Tarnowcu. W weekend szykuje się "Tarnogranie" Trzy gwiazdy i dziesięciu wykonawców konkursowych usłyszymy na V Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej 'Tarnogranie' w Tarnowcu w gminie Lubsza. Organizatorem… » więcej 2022-08-04, godz. 15:30 Artyści festiwalu "Śląskie Lato Muzyczne" w muzycznym hołdzie dla abp Alfonsa Nossola Muzyczne podarki w postaci dwóch koncertów kameralnych, utrzymanych głównie w stylistyce barokowej, przygotowali dla arcybiskupa Alfonsa Nossola, czyli Emerytowanego… » więcej 2022-08-04, godz. 15:00 GSW w Opolu: utalentowani mieszkańcy Pasieki poszukiwani W ramach trwającego Festiwalu Wyspy Pasieki w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej chce uroczyście podsumować projekt i jednym z elementów pikniku na Pasiece… » więcej 2022-08-04, godz. 09:00 W Prudniku można być bliżej... poezji. Parkowa Aleja Słowa zaprasza Jedną z nowych atrakcji Prudnika jest Aleja Słowa. To miejsce, które ma honorować poetów związanych z Prudnikiem i ziemią prudnicką, ale nie tylko. W Parku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »