Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-12-03, 16:00 Autor: Mariusz Majeran

Od poniedziałku na antenie Radia Opole nowa powieść w odcinkach

Michael Sowa
Michael Sowa
O historii opolskich Ślązaków, którzy wyemigrowali do Teksasu w Radiu Opole powstało wiele reportaży i programów. Tym razem od poniedziałku (06.12) zapraszamy naszych słuchaczy do posłuchania w odcinkach powieści Michaela Sowy "Tam gdzie nie pada. Ballada o śląskim Teksasie".
Książka Michaela Sowy, wydana przez wydawnictwo Lira, opisuje epopeję mieszkańców Płużnicy pod Strzelcami Opolskimi. Powieść na potrzeby radia przygotował, opracował i wyreżyserował nasz redakcyjny kolega Ireneusz Prochera, a czyta opolski aktor Andrzej Jakubczyk.

Ireneusz Prochera w rozmowie z autorem zwrócił uwagę, że powieść napisana jest piękną polszczyzną z dużymi elementami gwary śląskiej.

- Do tej pory się nad tym nie zastanawiałem - mówi Michael Sowa. - Pisałem tak, jak pisałem. Starałem się pisać płynnie, pisać językiem komunikatywnym. No i chyba mi się to jakoś udało? A gwara śląska czy język śląski, no wiadomo, że w tamtym czasie Ślązacy posługiwali się właśnie tym językiem. Rozmawiali ze sobą po śląsku. Zresztą do tej pory rozmawiamy po śląsku na Śląsku.

Premierowe odcinki, które będą trwały około 6 minut, od poniedziałku do piątku w audycji Rewiry Kultury o godzinie 20:50. Nieco krótsze powtórki dzień później o godzinie 10:45 w programie Dobry Moment.

W najbliższy poniedziałek (06.12) w Dobrym Momencie rozmowa z Michaelem Sową. Powieść będzie emitowana na naszej antenie do końca grudnia. Każdy odcinek po premierze nasi słuchacze znajdą w stronie internetowej Radia Opole.
Michael Sowa

Kultura i rozrywka

2022-01-22, godz. 11:19 Dzień Babci i Dziadka w Filharmonii Opolskiej Specjalny koncert rodzinny przygotowała Filharmonia Opolska. 'Radosne świętowanie - koncert dla Babci i Dziadka' zabrzmi dziś (22.01) w sali koncertowej f… » więcej 2022-01-21, godz. 17:53 Muzyka i tekst w Filharmonii Opolskiej Piątkowy koncert kameralny w Filharmonii Opolskiej łączy literaturę z muzyką. Lutosławski Quartet wykona Sonatę Kreutzerowską. Usłyszymy dwa utwory muzyczne… » więcej 2022-01-21, godz. 07:39 Niemieckie kino na opolskich ekranach. "To są filmy szczególnie wybrane" Pokazem w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć najnowsze produkcje naszych… » więcej 2022-01-20, godz. 19:15 Potrafią podkreślić urodę kobiet i tworzyć spektakularne makijaże. Studentki nyskiej kosmetologii pokazały co p… Studentki Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie udowodniły podczas egzaminu zaliczeniowego na kierunku… » więcej 2022-01-20, godz. 14:28 Poszukiwani miłośnicy sztuki, malarstwa, rzeźby i teatru. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza do grupy twórczej… Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego poszukuje chętnych osób do stworzenia grupy twórczej ''Pralnia''. Zgłosić… » więcej 2022-01-20, godz. 11:00 Dwóch opolskich poetów na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska biblioteka publiczna w Opolu zaprasza na spotkanie poetyckie. Tym razem gośćmi tej instytucji będą opolscy autorzy znani i nagradzani w całej Pol… » więcej 2022-01-19, godz. 19:31 Prof. dr hab. Krystian Heffner świętował 70. urodziny w Instytucie Śląskim Prof. dr hab. Krystian Heffner świętował 70. urodziny w Instytucie Śląskim w Opolu. Gośćmi byli uczeni, z którymi współpracował oraz władze regionu… » więcej 2022-01-19, godz. 12:16 Fotografie Wojciecha Brzeszczaka w "Aneksie" Wojciech Brzeszczak przygotował nową wystawę, którą oparła na zdjęciach wykonanych na terenie byłych Zakładów Przemysłu Bawełnianego 'Frotex' w Pr… » więcej 2022-01-18, godz. 18:00 Opole przekazało dary na tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy [ZDJĘCIA] Spektakl dla najmłodszych, skrypty aktorskie z podpisami do filmu 'Behawiorysta', kolacja w Zamku Górnym czy własny koncert w Narodowym Centrum Piosenki - to… » więcej 2022-01-18, godz. 15:25 Kamil Kowalczyk prezentuje grafiki. Nowa wystawa w oddziale NBP w Opolu Grafiki Kamila Kowalczyka można oglądać w oddziale Narodowego Banku Polskiego w Opolu. Artysta ukończył studia licencjackie w dziedzinie komunikacji wizualnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »