Radio Opole » Patronaty - polecamy
2021-11-29, 15:17 Autor: materiały wydawnictwa / oprac. AL / oprac. JK

"Widzenie Eneasza" - zobacz rozmowę Witolda Sułka z Piotrem Goćkiem [FILM]

"Widzenie Eneasza" - zobacz rozmowę Witolda Sułka z Piotrem Goćkiem
Nakładem Oficyny Wydawniczej Volumen ukazał się autorski wybór wierszy Piotra Goćka, znanego pisarza i publicysty, który jako poeta debiutował poza zasięgiem cenzury PRL, w drugoobiegowej „Kulturze Niezależnej”. Książkę w połowie tworzą wiersze nowe, a w połowie utwory z niedostępnych dziś, unikatowych arkuszy i tomików. 24 listopada w Klubie Księgarza na Rynku Starego Miasta w 22/24 w Warszawie odbył się wieczór poetycki z autorem. Na miejscu było także Radio Opole, a Witold Sułek porozmawiał z Piotrem Goćkiem o jego książce w ramach audycji "Wszystko o literaturze" w Radiu Opole 2 KULTURA (DAB+).
Z noty wydawcy:
To poetyckie życie sekretne, któremu za motto mogłyby służyć słowa Tadeusza Borowskiego: „Być poetą – znaczy mówić światu «nie»”. Dawniej był to bunt przeciw komunistycznej władzy i tyranii kłamstwa, potem przeciw bylejakości świata, teraz przeciw przemijaniu i śmierci. Patronami tych zmagań są autorzy bardzo różni, od Zbigniewa Herberta i Josifa Brodskiego po amerykańskich i brytyjskich poetów (nie tylko generacji pop)”.

Krzysztof Masłoń o tomie „Widzenie Eneasza”:
Jeśli czytelnik nie odnajdzie w wierszach Piotra Goćka samego siebie, to znaczy, że gdzieś po drodze zgubił wrażliwość, o ile w ogóle taką miał. Są w tym tomie wiersze o ogromnym ciężarze gatunkowym, także odnoszące się bezpośrednio do naszej współczesności z dnia na dzień stającej się historią, są refleksje nad lekturami, zamyślenia wręcz filozoficzne, dominuje jednak niezwykły a wyczuwalny niemal od pierwszej strofy nostalgiczny ton sprawiający, że liryka ta trafia do serca i wzrusza w sposób najprostszy z możliwych. Najskuteczniejszy.

O autorze:
Piotr Gociek – pisarz, krytyk, publicysta, radiowiec. Autor powieści „Demokrator”, zbioru opowiadań „Czarne bataliony” i kilku książek non-fiction, w tym eseju podróżniczo-historycznego „Kreta subiektywnie”. Związany w przeszłości z radiem RMF FM i Radiem Plus, współpracuje z Polskim Radiem i TVP Kultura. Autor kilku tysięcy artykułów, wywiadów i recenzji. Najważniejsze tytuły prasowe w których publikował to „Rzeczpospolita”, tygodniki „Ozon”, „Wprost” i „Uważam Rze”, miesięczniki „Kino”, „Czas Kultury”, „Focus Historia” i „Nowa Fantastyka” oraz kwartalnik „Fronda”. Jeden z założycieli i autorów tygodnika „Do Rzeczy”. Piotr Gociek na antenie Radia Opole w każdy wtorek po 12:00 w ramach audycji Loża Radiowa wraz z Piotrem Mocem analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce.

Publikacja "Widzenie Eneasza" powstała dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Literatury w ramach Tarczy dla Literatów. Radio Opole jest patronem medialnym książki.

Źródło: Oficyna Wydawnicza Volumen

Patronaty - polecamy

2022-01-12, godz. 11:37 "Hej! Kolęda, Kolęda"... W Komprachcicach po raz trzynasty odbędzie się Festiwal Kolęd i Pastorałek Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprachcicach zaprasza na XIII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Hej! Kolęda, Kolęda…”. Wydarzenie odbędzie… » więcej 2022-01-11, godz. 12:57 "Z chemią za pan brat". Weź udział w konkursie chemicznym! Uczniowie klas siódmych i ósmych ze wszystkich szkół podstawowych na Opolszczyźnie, ponownie będą mogli sprawdzić swoją znajomość chemii. Rusza bowiem… » więcej 2022-01-11, godz. 11:03 Motocykliści zapraszają do wspólnego kolędowania Już po raz 15. prudniccy motocykliści zrzeszeni w Opolskim Towarzystwie Motocyklowym zapraszają na wspólne kolędowanie. Spotkanie odbędzie się w najbliższą… » więcej 2022-01-05, godz. 15:57 Gale Noworoczne w Filharmonii Opolskiej Już w ten czwartek (06.01) w Filharmonii Opolskiej rusza cykl siedmiu koncertów, którymi muzycznie przywitamy 2022 rok. Od lat pierwsze dni stycznia w Filharmonii… » więcej 2022-01-04, godz. 20:54 "Dziadek do orzechów" w wykonaniu Polskiego Baletu Królewskiego już 19 stycznia w Filharmonii Opolskiej! Klasyka baletu w świątecznym spektaklu w wykonaniu Polskiego Baletu Królewskiego. Już 19 stycznia w Filharmonii Opolskiej będzie okazja obejrzenia 'Dziadka… » więcej 2021-12-21, godz. 22:05 Zbigniew Zamachowski i Maciej Miecznikowski w Filharmonii Opolskiej, czyli Sylwester z "Blues Brothers" Dla wszystkich, którzy jeszcze nie mają pomysłu, gdzie spędzić w tym roku Sylwestra, z pomocą przychodzi Filharmonia Opolska. Na ten wyjątkowy wieczór… » więcej 2021-12-20, godz. 15:34 „Tryptyk Śląski” Wojciecha Ciuraja na winylu już dostępny w formie ekskluzywnego boxu! Z okazji setnej rocznicy Powstań Śląskich, Wojciech Ciuraj - historyk z wykształcenia, Ślązak z urodzenia i twórca z pasji - postanowił połączyć swoje… » więcej 2021-12-14, godz. 14:17 XXXII Strzelecki Bieg uliczny im. Euzebiusza Ferta Już w sobotę (18.12) wystartuje 32. Strzelecki Bieg Uliczny im. Euzebiusza Ferta w Strzelcach Opolskich. Przed uczestnikami 15-kilometrowa trasa. Bieg wystartuje… » więcej 2021-12-14, godz. 10:57 Chór Filharmonii Narodowej pierwszy raz w Opolu. Szykują się dwa koncerty! Już w najbliższy piątek (17.12) i sobotę (18.12) filharmonia zaprasza na dwa specjalne koncerty adwentowe. Wystąpi piątka solistów, pierwszy raz w Opolu… » więcej 2021-12-08, godz. 16:37 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na IV Kiermasz Bożonarodzeniowy Co zrobić by poczuć atmosferę zbliżających się świąt? Przyjechać w sobotę (11.12) do Muzeum Wsi Opolskiej i wziąć udział IV Kiermaszu Bożonarodzeniowy!… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »