Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-11-24, 16:44 Autor: Mariusz Majeran

IPN docenił opolska produkcję filmową. Obraz „W starej koszuli, z odwagą w sercu” nagrodzony

Gala IX edycji konkursu na Najlepszą Audycję Historyczną Roku - Białystok [fot. Mikołaj Bujak IPN]
Gala IX edycji konkursu na Najlepszą Audycję Historyczną Roku - Białystok [fot. Mikołaj Bujak IPN]
Film dokumentalny produkcji TVP3 Opole „W starej koszuli, z odwagą w sercu”, którego autorami są Zbigniew Górniak i Dariusz Deberny zdobył główną nagrodę im. Ryszarda Kaczorowskiego w kategorii „Losy” w ramach IX edycji konkursu na najlepszą „Audycję Historyczną Roku” Instytutu Pamięci Narodowej.
Nagroda została wręczona podczas uroczystej gali w Białymstoku. W drodze powrotnej do Opola Dariusz Deberny rozmawiał z naszym reporterem.

- To opowieść o aktorze Jacku Zajdlerze, odtwórcy roli Tolka Banana, aktorze wyrzuconym z Teatru im. Jaracza w Łodzi za działalność opozycyjną. Dzięki staraniom kolegów aktorów został przyjęty do opolskiego teatru - mówi reżyser. - Początkowo dyrektor nie wiedział, że on taką działalność w Komitecie Obrony Robotników prowadził i za to został zwolniony. W Opolu zagrał w jednej sztuce teatralnej, to "Sztuka chłopska". I został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu na osiedlu, na ulicy Koszyka. Nie do końca wszyscy wierzyli, że to była śmierć samobójcza. i wtedy już wkrótce po tym pojawiło się masę spekulacji, plotek, że ktoś mógł Jackowi Zajdlerowi pomóc.

Film można zobaczyć na stronie internetowej TVP Opole. Link poniżej. Film bierze udział w XXVII Ogólnopolskim Niezależnym Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2021 w Kielcach. W piątek poznamy laureatów tego konkursu.» więcej
Dariusz Deberny

Kultura i rozrywka

2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej 2021-11-26, godz. 07:00 Opole: wręczono nagrody w dziedzinie kultury, rekordowa liczba laureatów [ZDJĘCIA] 25. jubileuszowa gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury Miasta Opole za nami. Tym razem była rekordowa liczba nominowanych, ale także rozdano rekordową… » więcej 2021-11-25, godz. 20:47 Godzinna lekcja połączona z koncertem. Czas na otwartą próbę generalną w Filharmonii Opolskiej Po raz kolejny w tym wyjątkowym wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież nie tylko z opolskich szkół. » więcej 2021-11-25, godz. 19:38 "Jestem jak motyl". Andrzej Grabowski spotkał się z czytelnikami WBP Andrzej Grabowski był gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Znany aktor opowiadał o swojej biografii, której podtytuł brzmi 'Jestem jak motyl'… » więcej 2021-11-25, godz. 15:45 Andrzej Grabowski gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Andrzej Grabowski, aktor teatralny, telewizyjny i kabaretowy jest ostatnim bohaterem tegorocznego cyklu 'Zaczytane Opolskie'. » więcej 2021-11-25, godz. 13:15 Rozpoczyna się tydzień chrześcijańskiej kultury studenckiej w Opolu - 28. Dni Xaverianum Bal, dzień absolwenta oraz uroczysta gala ''Żar Serca'' uwieczniona koncertem - to główne elementy programu 28. Dni Xaverianum, które dziś (25.11) o godzinie… » więcej 2021-11-25, godz. 12:00 Dziś poznamy laureatów nagrody w dziedzinie kultury Miasta Opola 49 kandydatów w siedmiu kategoriach zostało nominowanych do 25. Jubileuszowych Nagród Miasta Opola za Osiągnięcia w Dziedzinie Kultury 2021. » więcej 2021-11-25, godz. 11:15 Jeszcze więcej kulturalnych inicjatyw dla opolskich studentów Samorząd Studencki Uniwersytetu Opolskiego otwiera się na współpracę z instytucjami kulturalnymi w stolicy naszego regionu. Żacy podpisali już dwa listy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »