Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-01-18, 10:29 Autor: Roman Juranek

TVP3 Opole wyprodukowała film biograficzny o działalności opozycyjnej, pracy aktorskiej i zagadkowej śmierci Jacka Zejdlera

Znamy go m.in. z kultowego w latach 70. XX wieku serialu dla młodzieży "Stawiam na Tolka Banana". Po nim stał się idolem swojego pokolenia. Gdyby żył, jutro (19.01) skończyłby 66 lat. Młody aktor zmarł w styczniu 1980 roku w Opolu w wieku zaledwie 25 lat w tragicznych okolicznościach. Mowa o Jacku Zejdlerze. Opolski oddział TVP3 przygotował film jemu poświęcony. Jego autorami są Zbigniew Górniak i Dariusz Deberny.
Jak mówił w Porannej Loży Radiowej współtwórca Dariusz Deberny, film w dużej mierze pokazuje też pracę teatralną Jacka Zejdlera. - Pomimo, że żył krótko i grał w Teatrze Jaracza krótko, to zagrał w 12 przedstawieniach. Zagrał również w sumie w 5 filmach, przy czym jedna rola to był epizod jeszcze w dzieciństwie w "Niewiarygodnych przygodach Marka Piegusa", a później zagrał jeszcze w 4 filmach fabularnych.

Film jednak przede wszystkim prezentuje jego mniej znaną działalność opozycyjną. - Chyba połowę filmu poświęcamy jego działalności opozycyjnej, gdyż był on w latach 70. XX w. współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, a to wtedy była bardzo wąska grupa. Samych członków KOR-u to było kilkadziesiąt osób w całej Polsce, a współpracowników KOR-u było wtedy około 250 osób.

- Pomysł powstania filmu powstał w rocznicę śmierci aktora - powiedział Mateusz Magdziarz, dyrektor oddziału TVP3 Opole. - Dokładnie rok temu w rocznicę śmierci Jacka Zejdlera ją przypomniałem po prostu na Twitterze, o tym, że taki aktor przedwcześnie w bardzo owianych tajemnicą okolicznościach zmarł w Opolu. Odzew w mediach społecznościowych, odzew w mediach ogólnopolskich był bardzo szeroki i tak duży, i to był taki impuls.

Premiera filmu „W starej koszuli. Z odwagą w sercu” odbędzie się we wtorek o godzinie 19.00.
Dariusz Deberny
Dariusz Deberny
Mateusz Magdziarz

Kultura i rozrywka

2021-03-09, godz. 08:00 Kto wymyśli najciekawszą nazwę dla branickiego parku? Trwa konkurs Trwa konkurs na nazwę zrewitalizowanego parku w Branicach. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze tylko do 15 marca. » więcej 2021-03-08, godz. 19:00 Plakaty sztuk w Teatrze Jana Kochanowskiego na wystawie [ZDJĘCIA] Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowała wystawę retrospektywnych plakatów przedstawień granych w Teatrze imienia Jana Kochanowskiego w Opolu. » więcej 2021-03-08, godz. 18:00 „Proszę, pani doktor! - historia Clary Immerwahr”, komiksowa opowieść o pierwszej kobiecie, która otrzymała tytuł… Wyemancypowana pionierka ze Śląska jest bohaterką komiksu z serii „Stąd do przyszłości. Śląskie żywoty”. » więcej 2021-03-08, godz. 16:19 Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektrycznych zagrała z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet dla podopiecznych hospicjum… W opolskim hospicjum Betania ruszyła ogólnopolska kampania 'Pola nadziei'. W ramach wydarzenia i jednocześnie przypadającego Międzynarodowego Dnia Kobiet… » więcej 2021-03-08, godz. 14:08 Wołczyński Ośrodek Kultury czeka na propozycje swojego loga wiosennego. Konkurs dla uczniów szkół podstawowych Trwa konkurs na wiosenne logo Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Mogą wziąć w nim udział uczniowie klas 1-6 szkół podstawowych. Technika prac jest dowolna… » więcej 2021-03-06, godz. 19:00 Nysa: wystawa fotograficzna Tadeusza Parceja przyciągnęła spragnionych kontaktu ze sztuką [ZDJĘCIA] Wystawę prac opolskiego fotografa Tadeusza Parceja można od dziś (06.03) oglądać w Powiatowym Muzeum w Nysie. Ekspozycja prezentujące czarno-białe fotografie… » więcej 2021-03-06, godz. 12:45 Komiksowo o historii Polski. Muzeum Regionalne w Praszce zaprasza na nową wystawę 'Historia Polski według komiksu' to nowa wystawa czasowa w praszkowskim Muzeum Regionalnym. Dzieje ojczyzny zostały przedstawione w ciekawy sposób - przystępny… » więcej 2021-03-06, godz. 10:00 Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Opolu zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Bezpiecznie… Celem XI konkursu kierowanego do uczniów wiejskich szkół podstawowych jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z przebywaniem i zabawą dzieci w obrębie… » więcej 2021-03-05, godz. 20:00 Laureaci VII Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych nagrodzeni Daty, pseudonimy i biografie Niezłomnych mają w małym palcu. Uczestnicy tegorocznej edycji Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych musieli wykazać… » więcej 2021-03-05, godz. 17:30 Oglądaj eksponaty z Powstań Śląskich w Muzeum Czynu Powstańczego bez wychodzenia z domu Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy III Powstania Śląskiego Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przygotowało specjalna wystawę on-line… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »