Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-11-21, 16:15 Autor: Witold Wośtak

Gabriela Zapolska na srebrnej monecie kolekcjonerskiej w Teatrze im. Kochanowskiego. To seria "Wielkie aktorki"

Prezentacja monety kolekcjonerskiej z Gabrielą Zapolską [fot. Witold Wośtak]
Prezentacja monety kolekcjonerskiej z Gabrielą Zapolską [fot. Witold Wośtak]
Prezentacja monety kolekcjonerskiej z Gabrielą Zapolską [fot. Witold Wośtak]
Prezentacja monety kolekcjonerskiej z Gabrielą Zapolską [fot. Witold Wośtak]
K. Pasternak i P. Dobrowolski [fot. Witold Wośtak]
K. Pasternak i P. Dobrowolski [fot. Witold Wośtak]
Moneta kolekcjonerska z Gabrielą Zapolską [fot. Witold Wośtak]
Moneta kolekcjonerska z Gabrielą Zapolską [fot. Witold Wośtak]
Srebrną monetę kolekcjonerską z wizerunkiem Gabrieli Zapolskiej zaprezentowano dzisiaj (21.11) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
To trzecia moneta z serii "Wielkie aktorki", a nowy egzemplarz jest pokazywany raz na rok. Moment był nieprzypadkowy, bo po krótkiej prezentacji rozpoczął się spektakl pt. "Moralność Pani Dulskiej" autorstwa Zapolskiej. Krzysztof Pasternak, zastępca dyrektora oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Opolu, mówi o wyglądzie monety.

- Ogólna zasada jest taka, że na awersie mamy portret artystki, a na rewersie znajduje się orzeł i miejsce związane z Gabrielą Zapolską, czyli teatr. W każdym razie moneta jest srebrna o nominale 20 złotych. W ten sposób upamiętniamy największe aktorki polskie.

Paweł Dobrowolski, zastępca dyrektora Teatru im. Kochanowskiego w Opolu, podkreśla, że to kolejna odsłona współpracy teatru z NBP.

- Cieszymy się bardzo, że Narodowy Bank Polski wspiera teatr w różnych działaniach jako mecenas. Wizerunki monet kolekcjonerskich są ściśle związane z wielkimi i wybitnymi postaciami teatru. Do takich z pewnością należy Gabriela Zapolska. Mamy jej spektakl w repertuarze od wielu lat i on cieszy się wielką popularnością wśród widzów w Opolu. Tym większy jest dla nas zaszczyt, że możemy mieć Gabrielę Zapolską na monecie kolekcjonerskiej.

Pod jednym z foteli Małej Sceny ukryto nową monetę kolekcjonerską. Szczęśliwym znalazcą okazała się jedna z kobiet.
Krzysztof Pasternak
Paweł Dobrowolski

Kultura i rozrywka

2022-10-02, godz. 16:00 "Wszystko, o czym nie pamiętamy". Spotkanie z niemiecką pisarką w Opolu W ramach 19. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zaprasza na spotkanie z niemiecką pisarką, która opisała… » więcej 2022-10-02, godz. 14:10 Przed nami finał 30. Śląskiego Festiwalu Beethovenowskiego w Głogówku Po tygodniowej przerwie, dziś (02.10) w Głogówku zabrzmi siódmy, a zarazem ostatni koncert tegorocznego 30. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena… » więcej 2022-10-01, godz. 19:35 Wystawy fotograficzne w MŚO. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii Osiem wystaw fotograficznych otwarto dziś (1.10) w Opolu. Pięć spośród nich można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego. Trwa 12. Opolski Festiwal Fotografii… » więcej 2022-10-01, godz. 17:30 Niecodziennym koncertem rozpoczyna się XII Dobrodzień Classic Festival Publiczność sama zdecyduje o przebiegu koncertu - tak niecodzienną koncepcję przyjął śpiewak Piotr Lempa, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Dobrodzień… » więcej 2022-10-01, godz. 14:15 Mocny początek sezonu w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera Z kompletem publiczności i długimi owacjami na stojąco - tak rozpoczął się 71. Sezon Artystyczny w Filharmonii Opolskiej imienia Józefa Elsnera, zrealizowany… » więcej 2022-10-01, godz. 12:30 Noc Bibliotek w MBP w Opolu. "Zapraszamy na szereg wydarzeń" Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu po raz kolejny włącza się w VIII ogólnopolską imprezę Noc Bibliotek. Sobotnie popołudnie i wieczór w bibliotece przebiegną… » więcej 2022-10-01, godz. 11:00 W Opolu trwa "Weekend seniora z kulturą" Rozpoczął się kolejny 'Weekend seniora z kulturą', który ma na celu udostępnić wydarzenia kulturalne seniorom bezpłatnie lub w obniżonej cenie. » więcej 2022-10-01, godz. 09:45 W Dniu Polskiej Muzyki warto pamiętać o rodzimych wykonawcach. Radio Opole włącza się w akcję promowania ich dor… - Chodzi o to, by w tym szczególnym dniu podkreślić rolę polskich wykonawców, polskich artystów - mówił w Dniu Polskiej Muzyki szef redakcji muzycznej… » więcej 2022-09-30, godz. 22:00 Lubelska formacja B6 zagrała w Studiu M imienia SBB w Radiu Opole [ZDJĘCIA] Wielokrotnie występowali w Opolu i okolicy, ale po raz pierwszy w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opolu. Lubelska formacja B6 dała koncert w studiu… » więcej 2022-09-30, godz. 20:15 Wystartował 12. Opolski Festiwal Fotografii [ZDJĘCIA] Oficjalne otwarcie 12. Opolskiego Festiwalu Fotograficznego nastąpiło w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Ale pół godziny wcześniej zaproszono na wernisaż… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »