Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-11-21, 16:15 Autor: Witold Wośtak

Gabriela Zapolska na srebrnej monecie kolekcjonerskiej w Teatrze im. Kochanowskiego. To seria "Wielkie aktorki"

Prezentacja monety kolekcjonerskiej z Gabrielą Zapolską [fot. Witold Wośtak]
Prezentacja monety kolekcjonerskiej z Gabrielą Zapolską [fot. Witold Wośtak]
Prezentacja monety kolekcjonerskiej z Gabrielą Zapolską [fot. Witold Wośtak]
Prezentacja monety kolekcjonerskiej z Gabrielą Zapolską [fot. Witold Wośtak]
K. Pasternak i P. Dobrowolski [fot. Witold Wośtak]
K. Pasternak i P. Dobrowolski [fot. Witold Wośtak]
Moneta kolekcjonerska z Gabrielą Zapolską [fot. Witold Wośtak]
Moneta kolekcjonerska z Gabrielą Zapolską [fot. Witold Wośtak]
Srebrną monetę kolekcjonerską z wizerunkiem Gabrieli Zapolskiej zaprezentowano dzisiaj (21.11) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
To trzecia moneta z serii "Wielkie aktorki", a nowy egzemplarz jest pokazywany raz na rok. Moment był nieprzypadkowy, bo po krótkiej prezentacji rozpoczął się spektakl pt. "Moralność Pani Dulskiej" autorstwa Zapolskiej. Krzysztof Pasternak, zastępca dyrektora oddziału okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Opolu, mówi o wyglądzie monety.

- Ogólna zasada jest taka, że na awersie mamy portret artystki, a na rewersie znajduje się orzeł i miejsce związane z Gabrielą Zapolską, czyli teatr. W każdym razie moneta jest srebrna o nominale 20 złotych. W ten sposób upamiętniamy największe aktorki polskie.

Paweł Dobrowolski, zastępca dyrektora Teatru im. Kochanowskiego w Opolu, podkreśla, że to kolejna odsłona współpracy teatru z NBP.

- Cieszymy się bardzo, że Narodowy Bank Polski wspiera teatr w różnych działaniach jako mecenas. Wizerunki monet kolekcjonerskich są ściśle związane z wielkimi i wybitnymi postaciami teatru. Do takich z pewnością należy Gabriela Zapolska. Mamy jej spektakl w repertuarze od wielu lat i on cieszy się wielką popularnością wśród widzów w Opolu. Tym większy jest dla nas zaszczyt, że możemy mieć Gabrielę Zapolską na monecie kolekcjonerskiej.

Pod jednym z foteli Małej Sceny ukryto nową monetę kolekcjonerską. Szczęśliwym znalazcą okazała się jedna z kobiet.
Krzysztof Pasternak
Paweł Dobrowolski

Kultura i rozrywka

2022-05-25, godz. 18:00 Podróżnicy spotkają się w Głogówku. Będzie sporo prelekcji! 15. Spotkanie Znajomych Podróżników rozpocznie się w piątek (27.05) w Głogówku i potrwa do soboty (28.05). W programie między innymi opowieści o podróżach… » więcej 2022-05-25, godz. 15:00 Nowy przekład "Boskiej komedii" Dantego poznamy w WBP Do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu przyjedzie Jarosław Mikołajewicz, autor nowego przekładu 'Boskiej komedii' Dantego Alighieri. » więcej 2022-05-25, godz. 10:00 Krzysztof Story spotkał się z czytelnikami w WBP Autor książki 'Stąd. 150 drzwi pod jednym adresem' Krzysztof Story gościł w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Dziennikarz postanowił wsiąść… » więcej 2022-05-24, godz. 17:36 Jolanta Kwaśniewska była gościem spotkania "Opolskie kobiety" O trudnej roli kobiet w społeczeństwie i fundacji 'Porozumienie bez barier' była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska opowiadała w Opolu. W spotkaniu 'Opolskie… » więcej 2022-05-24, godz. 14:24 Młodzież uczy się historii od świadków. Lekcja w CMJW Spotkania 'Tak było? Sprawdzam' to pomysł Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu na ciekawe lekcje historii. Dziś (24.05) młodzież z Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2022-05-23, godz. 13:02 Opolscy seniorzy prezentują swoją twórczość na wystawie w NBP w Opolu Nigdy nie jest za późno, by zacząć malować - to hasło padało wielokrotnie z ust opolskich seniorów na piątkowym (20.05) otwarciu wystawy malarskiej w… » więcej 2022-05-22, godz. 23:05 W oczekiwaniu na powrót "Pegaza" można się zapoznać z życiem i twórczością Mariana Nowaka [ZDJĘCIA] Plenerowa wystawa 'Nie tylko Pegaz... Opolski rzeźbiarz Marian Nowak (1921-2000)', ilustrująca twórczość opolskiego artysty, została oficjalnie otwarta… » więcej 2022-05-22, godz. 16:08 Moszna: "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" kwitnie i przyciąga nowych słuchaczy Za nami dwa z czterech recitali mistrzowskich przewidzianych w ramach trwającego od piątku (20.05) XXXVIII Festiwalu 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im… » więcej 2022-05-22, godz. 11:40 Niesamowita historia bez precedensu, czyli jak kupowano skarby Württembergów z Pokoju O kulisach aukcji i rzeczach podarowanych przez potomków rodu Württembergów mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej 2022-05-21, godz. 10:00 Dzień z Pegazem na placu Teatralnym w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu przygotowała kilka atrakcji w ramach Dnia z Pegazem w najbliższą niedzielę. Wszytko odbędzie przed siedzibą galerii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »