Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-11-13, 19:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Powstania śląskie ujęte w synkretyczne brzmienia. Koncert w Studiu M im. SBB [ZDJĘCIA, FILM]

Koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem w Studiu M im. SBB.
Historia powstań śląskich opowiedziana za pośrednictwem muzyki. Za nami koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem w Studiu M im. SBB. Wydarzenie zorganizował Instytut Śląski.
Lider grupy to Ślązak z urodzenia, historyk z wykształcenia, a z pasji muzyk. O historii rodzimej ziemi opowiedział za pośrednictwem trzech płyt. Łączy w nich różne style i gatunki. Wiele miejsca poświęca jazzowym brzmieniom. - Sporo rzeczy takich pozornie niepasujących do siebie spotyka się w tym jednym dużym projekcie - mówi Ciuraj. - Bardzo zależało mi na tym, aby pokazać śląską scenę muzyczną taką, jaka ona jest, czyli bardzo szeroka i bogata. Pojawiają się zarówno nestorzy polskiej sceny jak Apostolis Anthimos, Józef Skrzek czy Marian Dziędziel, który jest lektorem na pierwszej płycie tryptyku, ale też młodzi rockmeni, jazzmani, bluesmani. To wszystko wymieszane w jednym kotle, oddaje obraz tego śląskiego brzmienia.

- Drugi raz wystąpiłem w tym legendarnym miejscu - mówi o Studiu M im. SBB Wojciech Ciuraj. - To jest mój drugi raz w tym legendarnym miejscu. Pierwszy raz grałem z zespołem Walfad w 2017 roku. Grałem już w wielu studiach Polskiego Radia w Lublinie, Katowicach, w Rzeszowie, ale tu w Opolu jest specyficzny mikroklimat sprzyjający graniu muzyki - dodaje.

Koncert pt. "Tryptyk śląski" zorganizowany przez Instytut Śląski został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całość będzie retransmitowana na antenie Radia Opole 17 listopada po godz. 22:00 w audycji "Tak było naprawdę".
Wojciech Ciuraj cz. 1
Wojciech Ciuraj cz. 2
koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem w Studiu M im. SBB [fot. Maciej Marciński]
koncert Wojciecha Ciuraja z zespołem w Studiu M im. SBB [fot. Maciej Marciński]

Kultura i rozrywka

2022-07-05, godz. 13:30 Ruszyło wakacyjne kino na placu Teatralnym Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu w poniedziałek wieczorem (4.07) zainaugurowała kino na placu Teatralnym w Opolu. Bezpłatne emisje filmów odbywają się… » więcej 2022-07-05, godz. 11:00 Joanna Siek opowiadała o zamku, którego... nie było Na podstawie swojej pracy licencjackiej, pod kierunkiem prof. Anny Pobóg-Lenartowicz Joanna Siek napisała książkę 'Zamek górny w Opolu'. Prezentowała swoją… » więcej 2022-07-05, godz. 07:44 Muzyka filmowa zabrzmiała w amfiteatrze [ZDJĘCIA] Filharmonicy opolscy zagrali przeboje muzyki filmowej w amfiteatrze. Muzykami dyrygował Przemysław Neumann. Orkiestrze towarzyszył chór Filharmonii Opolsk… » więcej 2022-07-04, godz. 15:00 W głubczyckim muzeum otwarto wystawę prac Zdzisława Wiatra W Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej do końca wakacji można oglądać prace Zdzisława Wiatra - urodzonego w tym mieście znanego rysownika, grafika, malarza… » więcej 2022-07-04, godz. 12:48 Domy kultury mogą wnioskować o pieniądze na projekty internetowe. Drugi nabór Narodowego Centrum Kultury Samorządowe instytucje kultury mogą starać się o unijne granty na konwersję cyfrową. Narodowe Centrum Kultury ogłosiło drugi nabór, gdzie można aplikować… » więcej 2022-07-03, godz. 16:00 Pracownia konserwatorska w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu będzie nowoczesna. Ruszył remont W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu ruszył długo wyczekiwany remont pracowni konserwatorskiej. Zyska ona nie tylko nowy sprzęt i oświetlenie, ale przede… » więcej 2022-07-03, godz. 12:00 Niedzielne koncerty w Muszli Leśnej umilą letnie spacery po Parku Zdrojowym w Głuchołazach Letnie niedzielne koncerty przez całe wakacje wypełnią Muszlę Leśną w Parku Zdrojowym w Głuchołazach. Najbliższy wystartuje już dziś (03.07) o godzinie… » więcej 2022-07-03, godz. 09:00 Praszkowskie muzeum zaprasza w wakacje na wystawę zainspirowaną przyrodą. Są obrazy i rzeźby Muzeum w Praszce prezentuje nową wystawę czasową, pt. 'Inspiracje przyrodą'. » więcej 2022-07-02, godz. 11:45 Domy kultury mogą aplikować o pieniądze z NCK. Tym razem chodzi o cyfryzację Nawet 200 tysięcy złotych mogą otrzymać samorządowe domy kultury, centra sztuki czy biblioteki z Narodowego Centrum Kultury. Ruszył drugi konkurs grantowy… » więcej 2022-07-02, godz. 08:25 Zespół Pieśni i Tańca Opole obchodził swoje 70. urodziny [ZDJĘCIA] Koncertem w Amfiteatrze Opolskim Zespół Pieśni i Tańca Opole uczcił swoje 70-lecie. Mieliśmy okazję zobaczyć tańce z różnych stron Polski w wykonaniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »