Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-26, 11:30 Autor: Mariusz Majeran

Filmy o czarownicach i przyjaźni polsko-węgierskiej w kinie Studio MDK w Opolu

Film Od pomówienia do spalenia [Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy]
Film Od pomówienia do spalenia [Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy]
Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy przygotowała opolską premierę swoich najnowszych filmów. W sali kinowej Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu zobaczymy dwa obrazy wyprodukowane przez fundację z Opola.
- Pierwszy film to historia o czarownicach - mówi Grzegorz Kubaszko, reżyser i producent obrazu "Od pomówienia do spalenia". - Film poświęcony procesom o czary w Księstwie Nyskim w XVII wieku. Bardzo taki temat, można powiedzieć, uniwersalny, ponadczasowy, ale też nieodkryty do tej pory. Co jest troszeczkę takie zadziwiające. Chcemy przedstawić na przykładzie Nysy, jak doszło do tego, że kobiety, zresztą nie tylko kobiety, były pomawiane o czary.

- Drugi film to jest historia polsko-węgierska, o której mało wiemy - dodaje Kubaszko. - Za dużo nie wiemy o postaci Janosa Esterhazy'ego, który był Węgrem, ale też był w połowie Polakiem. To był węgierski hrabia, który podczas II wojny światowej ratował polskich uchodźców. Ratował też wojskowych. Tworzył kanały przerzutowe, komórki komunikowania się podziemia polskiego z rządem polskim na uchodźstwie. Też ratował Żydów. Bardzo barwna postać.

Projekcje filmów dziś (26.10) o godzinie 19.00 i 20.15 w kinie Studio Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. Wstęp wolny. Radio Opole jest patronem medialnym produkcji filmów.
Grzegorz Kubaszko cz. 1
Grzegorz Kubaszko cz. 2

Kultura i rozrywka

2021-12-09, godz. 13:45 "Straszny dwór" zagości na dwa dni w Opolu W Filharmonii Opolskiej przed nami kolejna koprodukcja. Tym razem usłyszymy operę 'Straszny dwór' Stanisława Moniuszki. Soliści, orkiestra i chór mają swoje… » więcej 2021-12-09, godz. 11:30 Nowa książka M.Ogórek o rabunku dzieł sztuki [ZDJĘCIA, FILM] 'Kat kłania się i zabija' - taki tytuł nosi kolejna książka dr Magdaleny Ogórek, której oficjalna premiera odbyła się podczas spotkania z czytelnikami… » więcej 2021-12-09, godz. 10:19 Prof. Stanisław Sławomir Nicieja spotka się z czytelnikami MBP w Kędzierzynie-Koźlu Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu organizuje spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją poświęcone kolejnej części książki… » więcej 2021-12-09, godz. 08:21 "Obiekty" - wystawa fotograficzna w Prudniku Opolski fotografik i filmowiec Wojciech Brzeszczak przygotował swoją nową wystawę fotograficzną w Prudniku. Tym razem nie będę to abstrakcja a artystyczne… » więcej 2021-12-08, godz. 18:00 Koncert Krzysztofa Kiljańskiego w NCPP w Opolu odwołany Z przyczyn niezależnych od organizatora i artysty został odwołany jutrzejszy (09.12) koncert Krzysztofa Kiljańskiego i Witolda Cisło. Panowie po ponad 15… » więcej 2021-12-08, godz. 08:30 "Badania ściśle tajne". Przed nami premiera sztuki z Katarzyną Herman w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Czy kodeks etyczny jest do stworzenia? I do czego zdolny jest człowiek? M.in. na te i inne pytania będą starali się odpowiedzieć bohaterowie nowego spektaklu… » więcej 2021-12-07, godz. 16:27 Studenci Uniwersytetu Opolskiego mają w czym wybierać. Trwają COOLturalia 2021 Seanse filmowe, koncerty, stand-upy, czy przeróżnego rodzaju warsztaty. To tylko część atrakcji, jakie czekają na studentów Uniwersytetu Opolskiego w ramach… » więcej 2021-12-07, godz. 11:41 Wystawa: o tradycjach dywanów kwietnych na Boże Ciało w środku zimy w Opolu Muzeum Wsi Opolskiej przygotowało plenerową wystawę mówiącą o 'Tradycjach dywanów kwietnych na procesje Bożego Ciała'. Wystawa fotograficzna stanie na… » więcej 2021-12-07, godz. 08:00 Opolski oddział TVP przygotuje film o historii diecezji opolskiej. "Będzie to produkcja na wysokim poziomie" Opolski oddział TVP w 2022 roku przygotuje film o historii diecezji opolskiej. Diecezja będzie wówczas obchodzić jubileusz 50-lecia. Po raz pierwszy w rolę… » więcej 2021-12-06, godz. 17:15 Ukazała się książka Józefa Chyżego zatytułowana "Krecha" [ZDJĘCIA] W Galerii Sztuki Współczesnej odbyło się podsumowanie projektu Krecha. Projekt rozpoczął się na początku pandemii, był odpowiedzią na potrzebę utrzymania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »