Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-10-22, 17:33 Autor: Katarzyna Zawadzka

Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu [fot. archiwum CMJW]
Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu [fot. archiwum CMJW]
Finaliści, organizatorzy i jury debaty [fot. archiwum CMJW]
Finaliści, organizatorzy i jury debaty [fot. archiwum CMJW]
Finałowa debata w Sali Senatu UO [fot. archiwum CMJW]
Finałowa debata w Sali Senatu UO [fot. archiwum CMJW]
Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku [fot. archiwum CMJW]
Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku [fot. archiwum CMJW]
Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu Fundacji Polska Debatuje. Tuż przed rozpoczęciem starcia drużyny z poszczególnych szkół losowały, która z nich będzie bronić tezy, a która spróbuję ją obalić. Teza finałowej debaty brzmiała "Powinnością polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej było uniknięcie niewoli za wszelką cenę".
- To było bardzo ciekawe doświadczenie - mówi Maciej Korbaś ze zwycięskiej drużyny. - Na pewno jest to jedyne takie w swoim rodzaju. Ja bardzo lubię rozmawiać, więc była to taka możliwość podyskutowania na poziomie, który musiał być. Bardzo ważne było dla mnie to, że robiliśmy to wszystko razem. Spotkaliśmy się w szkole i ćwiczyliśmy. Przygotowywaliśmy to wszystko po kolei, nie tak, że ja przygotowuję jakąś cześć sam, tylko wszystko robiliśmy razem. Wycieczki do muzeum też nam dużo dały. Dużo się z tego zapamiętało, bo to bardzo obrazowy sposób przedstawienia informacji - dodaje.

Co to znaczy być przekonywającym? -pytamy dr Marcina Pietrzaka z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Opolskiego, który był członkiem jury. - To znaczy bardzo wiele, przede wszystkim dopasować sposób argumentacji do tematu, dobrać argumenty. Jak dla mnie, same argumenty nie są do końca czymś przekonywującym. Ważne, aby mówić na temat w odpowiedni sposób, wyrażać się się jasno, robić dobre wrażenie. Argumenty to rzecz drugorzędna. Zawsze kontrargument można sformułować, to kwestia refleksu - dodaje.

- Starałam się wychwycić najbardziej merytoryczne argumenty z każdej strony i tak na chłodno zważyć, co faktycznie, która drużyna udowadnia i dlaczego miałoby być to ważne - mówi Jacek Ruszar, przedstawiciel Fundacji Polska Debatuje i juror. - Myślę, że trzeba jednak trochę poznać, nauczyć się w jakiś sposób rozpoznawać te argumenty. Trzeba bardzo analitycznie nauczyć się podchodzić do rzeczy i selekcjonować, na ile ta osoba, która coś mówi, skąd ona może to wiedzieć, jak bardzo jest to prawda i na przykład nie popadać w emocjonalne argumenty - dodaje.

- Debata oksfordzka ciekawi nas jako narzędzie edukacyjne - mówi dyrektorka Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych - dr Violetta Rezler-Wasielewska. - Ciekawość nas nieustannie w naszej działalności edukacyjnej popycha do tego, aby sięgać po nowe pomysły. Przekonaliśmy się także, że jest to bardzo ciekawy sposób na uczenie się wielu rzeczy, w tym tak zwanych kompetencji miękkich, ale też zdobywania wiedzy, bardzo konkretnej wiedzy, a przede wszystkim umiejętności rozmawiania - dodaje.

Finałowa debata oksfordzka to część projektu o nazwie: "Wojna, niewola i potyczki na słowa" realizowanego w ramach programu "EDUKO - bardzo młoda kultura 2019-2021".
Maciej Korbaś
dr Marcin Pietrzak
Jacek Ruszar
dr Violetta Rezler-Wasielewska

Kultura i rozrywka

2021-11-29, godz. 19:10 Zakończył się 11. Opolski Festiwal Fotografii [ZDJĘCIA] Ostatnim spotkaniem autorskim w Galerii Sztuki Współczesnej, w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii, była opowieść Magdy Hueckel o 'Menadach'. » więcej 2021-11-29, godz. 19:00 Jutro Gala Nagród Mediów Publicznych. Wśród nominowanych jest Józef Skrzek Jutro (30.11) wieczorem w telewizyjnej Jedynce TVP Gala Nagród Mediów Publicznych. W kategorii Muzyka nominowany jest Józef Skrzek. Związany z Radiem Opole… » więcej 2021-11-29, godz. 14:00 Harcerze z Głubczyc zorganizowali integracyjne "Andrzejki" Zuchy i harcerze z komendy hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach, wspólnie z wychowankami miejscowego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego… » więcej 2021-11-28, godz. 12:01 Mieszkańcy Brzegu zajrzeli za kulisy Watykanu. Magdalena Wolińska-Riedi opowiedziała o swojej pracy i życiu w najmniejszym… Jak wygląda codzienne życie za 'spiżową bramą' i jak w świecie zdominowanym przez mężczyzn odnajdują się kobiety. Odpowiedzi między innymi na te pytania… » więcej 2021-11-28, godz. 08:52 "Śladami Prymasa Tysiąclecia". Nowa publikacja upamiętniająca kardynała Stefana Wyszyńskiego - Postać kardynała Stefana Wyszyńskiego zawsze była obecna w mojej pamięci, a prowadząc wycieczki po Prudniku, zawsze mnie ta historia wzruszała - powiedział… » więcej 2021-11-27, godz. 16:00 Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na Mikołajki. Zaplanowano w sumie dwa spotkania w niedzielę (5.12) o godzinie 10.00 i 14.00. W wydarzeniu mogą wziąć… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego będzie koncertować w Głubczycach Głubczyce już przygotowane na dzisiejszy (27.11) koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Starania o przyjazd zespołu rozpoczęły… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »