Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-11-15, 16:39 Autor: Wiktoria Konieczna

Zapomniane czy odkrywane? Miejsca po niemieckich obozach jenieckich w Polsce pod lupą muzealników i naukowców

Zapomniane czy odkrywane? Miejsca po niemieckich obozach jenieckich w Polsce pod lupą [fot. materiały organizatora]
Zapomniane czy odkrywane? Miejsca po niemieckich obozach jenieckich w Polsce pod lupą [fot. materiały organizatora]
Zapomniane czy odkrywane? Miejsca po niemieckich obozach jenieckich w Polsce pod lupą [fot. materiały organizatora]
Zapomniane czy odkrywane? Miejsca po niemieckich obozach jenieckich w Polsce pod lupą [fot. materiały organizatora]
"Miejsca po niemieckich obozach jenieckich w Polsce. Zapomniane czy odkrywane?" - to tytuł dzisiejszej (15.11) trzeciej już ogólnopolskiej konferencji organizowanej przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Wydarzenie odbyło się w formie zdalnej. Wzięli w niej udział przedstawiciele placówek muzealnych, prawni opiekunowie miejsc pamięci, pracownicy naukowi i pasjonaci historii. Rozmawiano m.in. o ważnych miejscach poobozowych na mapie Polski, zwracając uwagę na to, czy, w jaki sposób i przez kogo są one współcześnie pielęgnowane.
- To europejskie zainteresowanie historią wzrosło w przeciągu dwóch ostatnich dekad - mówi Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. - Nasi prelegenci poświęcają swój wolny czas, aby dbać o lokalną historię. Nie zawsze spotykają się z należytym wsparciem. Chcemy stworzyć wspólną platformę, która pomoże wymieniać się informacjami dotyczącymi miejsc, które występują na terenie całej Polski. To jest nasz wniosek z tego spotkania - współpraca.

- Mamy jeszcze dużo do zrobienia w tej materii - zauważa Renata Kobylarz- Buła. - Podstawą jest ustalenie historii miejsca, bo ona pozostaje nieznana. To także otwarcie archiwów, dostęp online umożliwia prowadzenie szeroko zakrojonych badań. Chcemy tę historię popularyzować, docierać do coraz większej grupy odbiorców, m.in. do młodzieży, lokalnej społeczności oraz władz.

Pełen zapis konferencji dostępny jest na profilu facebookowym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.
Renata Kobylarz-Buła
Renata Kobylarz-Buła

Kultura i rozrywka

2022-01-17, godz. 21:15 Premiera filmu "Religie i wyznania Śląska Opolskiego" w MBP [ZDJĘCIA] Opolska Fundacja Filmowa przygotowuje filmy, które przybliżają nam historie i kulturę naszego regionu. Najnowsza produkcja rozpoczyna nowy cykl zatytułowany… » więcej 2022-01-17, godz. 12:45 WBP: Spotkanie autorskie z pisarką z Brazylii, ale na odległość W ramach cyklu 'Spotkania bez granic' Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu proponuje spotkania z pisarkami i pisarzami, którzy nie pojawiają się w Polsce… » więcej 2022-01-16, godz. 08:54 Motocyklowe Kolędowanie w Prudniku-Lesie. "Kolęda dla nieobecnych" w tym roku zabrzmi dla Andrzeja Nowaka Już po raz 15. odbędzie się Motocyklowe Kolędowanie. Spotkanie jest organizowane w Prudniku-Lesie, gdzie znajduje się Sanktuarium św. Józefa. - Nasze spotkania… » więcej 2022-01-14, godz. 21:20 Twórcy i aktorzy ''Behawiorysty'' odwiedzili Opole. Opowiadali o dwóch pierwszych odcinkach ekranizacji powieści Remigiusza… Twórcy i aktorzy serialu ''Behawiorysta'' odwiedzili dziś (14.01) Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Na spotkaniu opowiadali o wrażeniach po pierwszych… » więcej 2022-01-14, godz. 09:00 Artyści spotkają się z opolanami. Grupa Ościenia zaprasza do GSW Tomasz Chmielewski i Zbigniew Natkaniec z grupy Ościenia spotkają się w sobotę (15.01) z opolanami w Galerii Sztuki Współczesnej w stolicy regionu. Wydarzenie… » więcej 2022-01-13, godz. 09:52 Andrzej Nowak będzie pochowany w Warszawie. Spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Pogrzeb Andrzeja Nowaka, założyciela zespołów TSA i Złe Psy odbędzie się 28 styczna w Warszawie. Informacja na ten temat pojawiła się na profilu zmarłego… » więcej 2022-01-12, godz. 12:13 Nowe wydawnictwo Muzeum Śląska Opolskiego. Książka o Marii Bujakowej poprzedzi wystawę Muzeum Śląska Opolskiego postanowiło - nietypowo - najpierw wydać książkę, która będzie towarzyszyła wystawie, a dopiero później zorganizować ekspozycję… » więcej 2022-01-12, godz. 09:50 Wspólne opolskie granie i śpiewanie Fundacja 'Czas Podróżników' zaprasza na wspólne granie i śpiewanie w najbliższy piątek w Opolu. Miłośnicy piosenki turystycznej i podróżniczej a także… » więcej 2022-01-11, godz. 11:00 Trwa nabór prac na Salon Wiosenny w Galerii Sztuki Współczesnej Tylko jeszcze przez miesiąc można się zgłaszać do udziału w Salonie Wiosennym - przeglądzie twórczości plastycznej artystów z naszego regionu. Po raz… » więcej 2022-01-08, godz. 14:51 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w opolskim dramacie Pięć osób uwięzionych w tajemniczych okolicznościach w centrum miasta próbuje wydostać się z pułapki. To fabuła książki Jakuba Żulczyka pt. 'Instytut'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »