Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-11-15, 16:39 Autor: Wiktoria Konieczna

Zapomniane czy odkrywane? Miejsca po niemieckich obozach jenieckich w Polsce pod lupą muzealników i naukowców

Zapomniane czy odkrywane? Miejsca po niemieckich obozach jenieckich w Polsce pod lupą [fot. materiały organizatora]
Zapomniane czy odkrywane? Miejsca po niemieckich obozach jenieckich w Polsce pod lupą [fot. materiały organizatora]
Zapomniane czy odkrywane? Miejsca po niemieckich obozach jenieckich w Polsce pod lupą [fot. materiały organizatora]
Zapomniane czy odkrywane? Miejsca po niemieckich obozach jenieckich w Polsce pod lupą [fot. materiały organizatora]
"Miejsca po niemieckich obozach jenieckich w Polsce. Zapomniane czy odkrywane?" - to tytuł dzisiejszej (15.11) trzeciej już ogólnopolskiej konferencji organizowanej przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Wydarzenie odbyło się w formie zdalnej. Wzięli w niej udział przedstawiciele placówek muzealnych, prawni opiekunowie miejsc pamięci, pracownicy naukowi i pasjonaci historii. Rozmawiano m.in. o ważnych miejscach poobozowych na mapie Polski, zwracając uwagę na to, czy, w jaki sposób i przez kogo są one współcześnie pielęgnowane.
- To europejskie zainteresowanie historią wzrosło w przeciągu dwóch ostatnich dekad - mówi Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. - Nasi prelegenci poświęcają swój wolny czas, aby dbać o lokalną historię. Nie zawsze spotykają się z należytym wsparciem. Chcemy stworzyć wspólną platformę, która pomoże wymieniać się informacjami dotyczącymi miejsc, które występują na terenie całej Polski. To jest nasz wniosek z tego spotkania - współpraca.

- Mamy jeszcze dużo do zrobienia w tej materii - zauważa Renata Kobylarz- Buła. - Podstawą jest ustalenie historii miejsca, bo ona pozostaje nieznana. To także otwarcie archiwów, dostęp online umożliwia prowadzenie szeroko zakrojonych badań. Chcemy tę historię popularyzować, docierać do coraz większej grupy odbiorców, m.in. do młodzieży, lokalnej społeczności oraz władz.

Pełen zapis konferencji dostępny jest na profilu facebookowym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.
Renata Kobylarz-Buła
Renata Kobylarz-Buła

Kultura i rozrywka

2022-08-14, godz. 08:43 Cztery ręce na jednym fortepianie w wykonaniu Ravel Duo Piano. "Takiego koncertu w Kluczborku jeszcze nie było" Cztery ręce grające na jednym fortepianie to propozycja na dzisiejsze (14.08) późne popołudnie w Kluczborku. » więcej 2022-08-13, godz. 15:45 Trwa V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki. Czas na przesłuchania konkursowe w Prudniku [FILM, ZDJĘCIA] V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki 'Opole 2022' przeniósł się do Prudnickiego Ośrodka Kultury. Drugi dzień imprezy to przesłuchania konkursowe. Uczestnicy… » więcej 2022-08-13, godz. 08:59 Czeską fotografię dokumentalną można już oglądać w Galerii Aneks w Opolu [ZDJĘCIA] Petr Zatloukal pokazuje swoje dokumentalne zdjęcia w Galerii 'Aneks' w Opolu. Podczas wernisażu opowiadał o pomyśle na ten cykl zdjęć. Mówił także o fascynacji… » więcej 2022-08-12, godz. 21:06 Pieśni patriotyczne podczas pierwszego koncertu Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki wybrzmiały w Opolu [ZDJĘCIA] W sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu odbył się pierwszy koncert V Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki 'Opole 2022'. Artyści z… » więcej 2022-08-12, godz. 08:45 Rusza V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki "Opole 2022" Koncertem w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu rozpoczyna się dziś (12.08) V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki 'Opole 2022'. To przegląd polskich… » więcej 2022-08-11, godz. 10:17 Do Olesna przyjedzie w niedzielę ciężki sprzęt wojskowy. To będzie atrakcja pikniku z okazji Święta Wojska Pols… Czołg Leopard, transporter Rosomak, wyrzutnia rakiet Langusta i moździerz samobieżny RAK. Między innymi taki sprzęt będzie można zobaczyć w Oleśnie podczas… » więcej 2022-08-10, godz. 16:57 Jeszcze w tym roku ma powstać muzeum militarne we Włodzieninie. Niebawem ruszą pierwsze prace budowlane W Parku Historii we Włodzieninie trwają ostatnie prace przygotowawcze do budowy hali, gdzie będzie eksponowany sprzęt wojskowy. Muzeum militarne ma powstać… » więcej 2022-08-10, godz. 08:40 Wystawa zdjęć czeskiego dokumentalisty w GSW w Opolu Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza na wernisaż czeskiego artysty fotografa. W piątek (12.08) zobaczymy w Galerii Aneks wystawę zatytułowaną '… » więcej 2022-08-09, godz. 17:01 Cztery zespoły i zabawa w jamajskich rytmach do białego rana. To będzie piątek z Pozytywnym Graniem obok Kluczborka Pozytywne Granie w Stolicy Polskiego Reggae powraca do Ośrodka Turystyczno-Wypoczynkowego w Bąkowie obok Kluczborka. Fani jamajskich brzmień mogą przyjechać… » więcej 2022-08-07, godz. 14:44 Haja wygrywa "Tarnogranie". Wrocławianie będą nagrywać w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wrocławska Haja z nagrodą główną części konkursowej tegorocznego Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej 'Tarnogranie' w Tarnowcu. Jurorzy przyznali zespołowi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »