Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-27, 17:00 Autor: Katarzyna Doros

Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej wzbogaciło się o największą lampę rentgenowską na świecie [FILM]

Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej
Jedna z największych lamp rentgenowskich na świecie trafiła do Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej. Lampa została wyprodukowana w latach trzydziestych XX wieku przez firmę General Electric i była wykorzystywana w medycynie.
- Konstruktorem tej lampy był tzw. ojciec lamp rentgenowskich William Coolidge, amerykański wynalazca - mówi Grzegorz Jezierski z Muzeum Lamp Rentgenowskich przy Politechnice Opolskiej. - Mieliśmy już wcześniej jego jedną lampę, która jest dość popularna i sprzedawana komercyjnie. Lampy określamy wielkością wysokiego napięcia, tamta była na 200-250 kilowolt, natomiast ta najnowsza pozyskana należy do największych pod względem nie parametrów, ale wielkości. Jest bardzo ciężka, z grubego szkła, ma długość128 cm. Dla bieguny "+" i "-" są oddalone od siebie, żeby nie było przebicia w powietrzu, ponieważ prawdopodobnie ona pracowała przy bardzo wysokim napięciu.

Do tej pory znaleziono informacje o jeszcze dwóch takich lampach na świecie w Belgii i Stanach Zjednoczonych.

Dla porównania najmniejsza lampa na świecie, także będąca w zasobach Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej ma średnicę około centymetra. Była tworzona dla misji kosmicznych i wykorzystywana do analizy składu chemicznego, a do jej zasilania wystarczyła 9-voltowa bateria.

Dodajmy, że nie jest to jedyny nowy eksponat w muzeum. Razem z największą lampą na świecie kolekcję Politechniki Opolskiej zasiliło 27 innych lamp. W sumie znajduje się tam ponad 1400 eksponatów.
Grzegorz Jezierski

Kultura i rozrywka

2021-10-17, godz. 14:34 Rękodzieło, miody, degustacje oraz występy zespołów. Jesienne targi w skansenie w Opolu Miód, rękodzieło, śląskie produkty kulinarne i występy zespołów folklorystycznych. To tylko część programu Jesiennych Targów Miodów i Rękodzieła… » więcej 2021-10-17, godz. 08:00 X Jubileuszowy Festiwal w Klimatach Bluesa i Rocka w Komprachcicach Już po raz dziesiąty w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach spotkali się wykonawcy bluesa i rocka. Lokalni miłośnicy bluesa i zarazem członkowie… » więcej 2021-10-16, godz. 22:15 Było ognisko i opowieści wspinaczy. Za nami 10. Opolski Festiwal Gór Zakończył się 10. Opolski Festiwal Gór. W ciągu czterech dni zorganizowano 13 prelekcji. Opole odwiedzili ludzie gór, pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej… » więcej 2021-10-16, godz. 17:51 Uczniowie szkoły muzycznej z koncertem "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" 'W hołdzie św. Janowi Pawłowi II' to koncert zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Opolu. Przed publicznością wystąpili uczniowie… » więcej 2021-10-16, godz. 11:30 Wystawa obrazów abstrakcyjnych dwóch artystów w Galerii "Pierwsze Piętro" w Opolu [ZDJĘCIA] Piotr Malarz i Romuald Jeziorowski postanowili zaprosić na swoją wspólna wystawę/ W Galerii Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu zobaczymy obrazy abstrakcyjne pod… » więcej 2021-10-16, godz. 10:00 11. OFF: portrety fotograficzne na wystawie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Opolskie Towarzystwo Fotograficzne pokazało w Filharmonii Opolskiej prace swoich członków na wystawie zatytułowanej 'Obecność'. Tym razem zobaczymy na pierwszym… » więcej 2021-10-16, godz. 08:29 11. OFF: O książce o fotografkach mówiła Monika Szewczyk-Wittek Monika Szewczyk-Wittek była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Dziennikarka przywiozła do Opola swoją… » więcej 2021-10-15, godz. 09:00 Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej przygotowuje wystawę na temat byłych mieszkańców Kresów Muzeum w Głubczycach przygotowuje wystawę pt. 'Kresowianie na Ziemi Głubczyckiej'. Na 28 planszach zaprezentowanych zostanie blisko 400 zdjęć i dokumentów… » więcej 2021-10-14, godz. 20:15 Wystartował 10. Opolski Festiwal Gór. Przed NCPP płonie ognisko! [FILM, ZDJĘCIA] Opowieść o pracy w obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu rozpoczęła 10. Opolski Festiwal Gór. Wydarzenie przyciągające miłośników pieszych… » więcej 2021-10-14, godz. 19:56 Sylwia Gawłowska napisała książkę o twórczości lidera Republiki Na rynku wydawniczym ukazała się książka dr Sylwii Gawłowskiej poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu. Pozycja zatytułowana 'Grzegorz Ciechowski - oblicza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »