Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-11-08, 18:45 Autor: Katarzyna Doros

Do Muzeum Lamp Rentgenowskich na politechnice trafiła lampa zaprojektowana na potrzeby NASA. To prezent na 10-lecie muzeum

Nowa lampa w muzeum PO zaprojektowana na potrzeby NASA do łazika [fot. mat. PO]
Nowa lampa w muzeum PO zaprojektowana na potrzeby NASA do łazika [fot. mat. PO]
10-lecie Muzeum Lamp Rentgenowskich [fot. Katarzyna Doros]
10-lecie Muzeum Lamp Rentgenowskich [fot. Katarzyna Doros]
Prof. Jerzy Skubis. Jubileusz 10-lecia Muzeum Lamp Rentgenowskich na Politechnice Opolskiej [fot. Maria Oleksy]
Prof. Jerzy Skubis. Jubileusz 10-lecia Muzeum Lamp Rentgenowskich na Politechnice Opolskiej [fot. Maria Oleksy]
Dr Grzegorz Jezierski. Jubileusz 10-lecia Muzeum Lamp Rentgenowskich na Politechnice Opolskiej [fot. Maria Oleksy]
Dr Grzegorz Jezierski. Jubileusz 10-lecia Muzeum Lamp Rentgenowskich na Politechnice Opolskiej [fot. Maria Oleksy]
Bliźniacza siostra lampy rentgenowskiej stworzonej do poszukiwania śladów życia na Marsie zasiliła zbiory muzeum Politechniki Opolskiej. To prezent z okazji 10-lecia Muzeum Lamp Rentgenowskich PO. Utworzenie takiego muzeum było możliwe dzięki prywatnej kolekcji dr. Grzegorza Jezierskiego.
- To unikatowe muzeum w skali światowej. Jest doceniane przez wiele zagranicznych pism - mówi prof. Jerzy Skubis, były rektor uczelni. - To muzeum jest atrakcyjne dla studentów nie tylko naszej uczelni, ale przyjeżdżają tutaj także studenci akademii medycznych, którzy wykorzystują te narzędzia w swojej diagnostyce. Przyjeżdża także bardzo dużo studentów z wydziałów fizyki praktycznie ze wszystkich miast akademickich z Polski.
Kolekcja jest różnorodna, bo zastosowań promieni Rentgena jest bardzo dużo. Nie ma dziedziny życia, w której nie byłyby wykorzystywane lampy rentgenowskie. Np. w trakcie kontroli samochodów ciężarowych na autostradzie prześwietlana jest naczepa nawet w trakcie jazdy.

Dr Grzegorz Jezierski, twórca muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej podkreśla, że zawsze miał do czynienia z promieniowaniem rentgenowskim. Pierwszą lampę otrzymał zaraz po powodzi w 1997 roku. Z kolei we wrześniu tego roku do muzeum trafiła największa lampa rentgenowska na świecie.

- Najnowszym eksponatem jest lampa zaprojektowana na potrzeby NASA do łazika. My mamy siostrę tej lampy. Jedna pracuje na Marsie, a druga jest u nas w Opolu - mówi Grzegorz Jezierski. - Pod względem technologicznym ona nie robi wizualnie wrażenia, ale jest na tyle skomplikowana i cenna, że może pracować przy bardzo małej mocy, bo na Marsie nie możemy dysponować dużą mocą. Do czego służy aparat rentgenowski na Marsie? On ma zbadać ewentualne ślady życia na Marsie.

Dodajmy, że w Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej znajduje się ponad 1400 eksponatów, w tym także aparaty rentgenowskie czy mierniki.
prof. Jerzy Skubis
dr Grzegorz Jezierski

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:45 Prudnicki Salonik Teatralny zadebiutuje przed lokalną publicznością Pierwszy swój spektakl wystawi Prudnicki Salonik Teatralny, który działa przy ośrodku kultury. Będzie to tragifarsa „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli… » więcej 2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą" Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »