Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-17, 20:00 Autor: Mariusz Majeran

Słoneczna Italia w obrazie i na fotografii w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [ZDJĘCIA]

Wystawa "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Miłośnicy słonecznych Włoch, a także obrazów i fotografii będą zadowoleni z wystawy dostępnej w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. Ekspozycja zatytułowana "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" składa się z wykonanych autorską techniką obrazów Krystyny Sojki i artystycznych fotografii Jerzego Stemplewskiego.
- W Liceum Plastycznym Krystyna Sojka była moją uczennicą - mówi opolski fotografik Jerzy Stemplewski. - Faktem jest, że przy tworzeniu wystawy pomocną stroną była tu wiedza, że ona była w Italii i ja byłem w Italii. Co prawda nie byliśmy razem, byliśmy w różnych okresach. I w 1991 roku byłem i drugi raz w 2019 roku. I dogadaliśmy się, że zrobimy wspólną wystawę.

- Chodziło nam po głowie przygotować wspólną wystawę - mówi malarka. - Bywaliśmy oboje we Włoszech. Ja wielokrotnie, więc pojawiły się takie prace. Po przejrzeniu fotografii profesora Stęplewskiego, ujęło mnie to, że byliśmy dokładnie w tych samych miejscach. Zresztą niektóre są rzeczywiście szablonowe dla poznawania Włoch. Zetknięcie się wspaniałych zdjęć profesora Stemplewskiego i moich wizji, myślę, że odbiło się tak a nie inaczej.

Wystawa jest dostępna w gmachu Collegium Maius. A ekspozycję można oglądać do 6 października, wtedy o godzinie 16.30 odbędzie się uroczysty finisaż z udziałem autorów.
Jerzy Stemplewski
Krystyna Sojka

Kultura i rozrywka

2021-10-17, godz. 14:34 Rękodzieło, miody, degustacje oraz występy zespołów. Jesienne targi w skansenie w Opolu Miód, rękodzieło, śląskie produkty kulinarne i występy zespołów folklorystycznych. To tylko część programu Jesiennych Targów Miodów i Rękodzieła… » więcej 2021-10-17, godz. 08:00 X Jubileuszowy Festiwal w Klimatach Bluesa i Rocka w Komprachcicach Już po raz dziesiąty w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach spotkali się wykonawcy bluesa i rocka. Lokalni miłośnicy bluesa i zarazem członkowie… » więcej 2021-10-16, godz. 22:15 Było ognisko i opowieści wspinaczy. Za nami 10. Opolski Festiwal Gór Zakończył się 10. Opolski Festiwal Gór. W ciągu czterech dni zorganizowano 13 prelekcji. Opole odwiedzili ludzie gór, pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej… » więcej 2021-10-16, godz. 17:51 Uczniowie szkoły muzycznej z koncertem "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" 'W hołdzie św. Janowi Pawłowi II' to koncert zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Opolu. Przed publicznością wystąpili uczniowie… » więcej 2021-10-16, godz. 11:30 Wystawa obrazów abstrakcyjnych dwóch artystów w Galerii "Pierwsze Piętro" w Opolu [ZDJĘCIA] Piotr Malarz i Romuald Jeziorowski postanowili zaprosić na swoją wspólna wystawę/ W Galerii Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu zobaczymy obrazy abstrakcyjne pod… » więcej 2021-10-16, godz. 10:00 11. OFF: portrety fotograficzne na wystawie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Opolskie Towarzystwo Fotograficzne pokazało w Filharmonii Opolskiej prace swoich członków na wystawie zatytułowanej 'Obecność'. Tym razem zobaczymy na pierwszym… » więcej 2021-10-16, godz. 08:29 11. OFF: O książce o fotografkach mówiła Monika Szewczyk-Wittek Monika Szewczyk-Wittek była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Dziennikarka przywiozła do Opola swoją… » więcej 2021-10-15, godz. 09:00 Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej przygotowuje wystawę na temat byłych mieszkańców Kresów Muzeum w Głubczycach przygotowuje wystawę pt. 'Kresowianie na Ziemi Głubczyckiej'. Na 28 planszach zaprezentowanych zostanie blisko 400 zdjęć i dokumentów… » więcej 2021-10-14, godz. 20:15 Wystartował 10. Opolski Festiwal Gór. Przed NCPP płonie ognisko! [FILM, ZDJĘCIA] Opowieść o pracy w obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu rozpoczęła 10. Opolski Festiwal Gór. Wydarzenie przyciągające miłośników pieszych… » więcej 2021-10-14, godz. 19:56 Sylwia Gawłowska napisała książkę o twórczości lidera Republiki Na rynku wydawniczym ukazała się książka dr Sylwii Gawłowskiej poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu. Pozycja zatytułowana 'Grzegorz Ciechowski - oblicza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »