Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-04-30, 17:36 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Włochy w obiektywie i spod pędzla opolskich artystów - nowa wystawa w opolskim oddziale NBP [ZDJĘCIA]

Otwarcie wystawy "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Otwarcie wystawy "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wystawa "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" [fot. plakat wydarzenia]
Wystawa "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" [fot. plakat wydarzenia]
Tuż przed majowym weekendem (30.04), w blasku słońca, choć w bardzo kameralnym gronie, odbyło się otwarcie wystawy "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy", ukazującej zarówno fotograficzne, jak i malarskie ujęcia włoskich scenerii. Skromny wernisaż zorganizowany został z zachowaniem warunków sanitarnych pod siedzibą okręgowego oddziału Narodowego Banku Polskiego w Opolu, czyli w instytucji, w której od dziś (30.04) przez cały maj będzie można podziwiać tę podwójną wystawę, na którą składają się fotografie opolskiego artysty Jerzego Stemplewskiego i obrazy Krystyny Sojki - artystki również silnie związanej z Opolszczyzną. Warto przy tym zaznaczyć, że tytuł wystawy zainspirowany został faktem, że Krystyna Sojka była uczennicą Jerzego Stemplewskiego.
- Bardzo się cieszę, że możemy w tych trudnych, pandemicznych czasach pomagać takim ludziom, których istotą życia jest przekazywanie swoich emocji szerszej publiczności - mówił podczas otwarcia wystawy prof. Paweł Frącz, dyrektor opolskiego oddziału NBP. - Jestem z tego niezmiernie dumny, że Narodowy Bank Polski - Oddział Okręgowy w Opolu może pomóc właśnie opolskim artystom. Cieszę się także, że młodzi ludzie nas tutaj wspierają, mówię tutaj o pani Marii Zmarzłej [kuratorze wystaw w NBP - przyp. red.]. Te zdjęcia i obrazy naprawdę zapadają człowiekowi w głąb duszy.

- Ja dwukrotnie miałem okazję być we Włoszech - wspomina fotograf Jerzy Stemplewski. - Pierwszy raz byłem w 91' roku, z taką pielgrzymką się udałem. Zdjęć mam naprawdę dużo i część z nich mogłem wykorzystać na tę właśnie wystawę.

- Mnie Włochy również są bardzo bliskie, jeździłam tam wielokrotnie - dodaje malarka Krysta Sojka. - Włochy dostały pierwszy ten cios pandemii, więc to jest taki nasz wspólny ukłon z profesorem Jerzym Stemplewskim. Myślę, że te obrazy i fotografie to są takie nasze spojrzenia i interpretacje.

Dodajmy, że jest to już szósta wystawa zorganizowana w opolskim oddziale NBP, a zarazem pierwsza, w której pojawiają się prace nie jednego, a dwóch artystów. Prace Jerzego Stemplewskiego i Krystyny Sojki, które pierwotnie miały się pojawić w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, można podziwiać w hallu wejściowym NBP w Opolu do końca maja. Już teraz wiadomo, że jeśli tylko sytuacja pandemiczna na to pozwoli, wystawa ukazująca Włochy "spod pędzla i w obiektywie" trafi zgodnie z początkowym założeniem na Uniwersytet Opolski, na razie nie wiadomo jednak kiedy mogłoby to nastąpić. A więcej na ten temat w czwartkowej (06.05) audycji "Rewiry kultury".
prof. Paweł Frącz, Jerzy Stemplewski, Krystyna Sojka

Kultura i rozrywka

2021-06-24, godz. 19:21 "Walczyli głównie młodzi". W MBP w Opolu odbyło się spotkanie z uczestnikami strajku poznańskiego 1956 roku 'Zbuntowane i rozstrzelane miasto - 65 lat od Poznańskiego Czerwca'. Pod takim właśnie hasłem odbyło się dzisiaj (24.06) w Miejskiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2021-06-24, godz. 18:00 Kolejna wystawa poświęcona III Powstaniu Śląskiemu do obejrzenia w Opolu. "Staramy się pokazać, jak i czym zajmowali… Przed siedzibą Instytutu Śląskiego w Opolu pojawiła się już trzecia wystawa z cyklu „Ślązacy dla Niepodległej”. Na 26 planszach przedstawiona jest… » więcej 2021-06-24, godz. 15:00 Wybij własną monetę. GSW w Opolu zaprasza na rodzinne warsztaty i spotkanie autorskie Jeszcze tylko przez kilka dni w ramach projektu Najpiękniejsze Monety Polskie na placu Jana Pawła II w Opolu można oglądać wystawę, która składa się z… » więcej 2021-06-24, godz. 08:45 Dlaczego zabiła siostrę? Przed nami premiera "Balladyny" w OTLiA 'Balladynę' Juliusza Słowackiego w reż. Konrada Dworakowskiego zobaczą widzowie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Spektakl, którego premiera była wielokrotnie… » więcej 2021-06-24, godz. 08:00 Pierwsza odsłona jarmarku staroci startuje w Głubczycach W Głubczycach ruszy jarmark staroci i osobliwości. Pierwsza edycja odbędzie się w najbliższą niedzielę (27.06). Impreza ma mieć charakter cykliczny i będzie… » więcej 2021-06-23, godz. 18:15 Festiwal Placu Teatralnego w Opolu potrwa 2 miesiące Galeria Sztuki Współczesnej przygotowała szereg inicjatyw artystycznych pod wspólnym tytułem Festiwal Placu Teatralnego. Podczas festiwalu odbędą się spotkania… » więcej 2021-06-23, godz. 16:00 Spotkanie online z holenderskim pisarzem proponuje WBP Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu rusza z nowym cyklem spotkań autorskich 'Rozmowy bez granic'. Czytelnicy będą mogli spotykać się poprzez internet… » więcej 2021-06-23, godz. 14:28 Poezja, fotografia i muzyka na spotkaniu autorskim Marcina Weissa [ZDJĘCIA] Spotkanie poetyckie połączone z prezentacją zdjęć i muzyką graną na żywo odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W ramach spotkań… » więcej 2021-06-23, godz. 13:00 Ostatni dzień, by stworzyć "Amfiteatr Oczami Dziecka" Dziś (23.06) ostatni dzień, aby wziąć udział w konkursie „Amfiteatr Oczami Dziecka” organizowanym przez Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Ten… » więcej 2021-06-23, godz. 11:11 W Opolu trwa Strefa Mocy. "Jestem tutaj z powodu wdzięczności" Opole jeszcze dziś (23.06) będzie przystankiem 'Strefy Mocy'. Te plenerowe rekolekcje, które odbywają się w różnych częściach kraju, składają się między… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »