Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-04-30, 17:36 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Włochy w obiektywie i spod pędzla opolskich artystów - nowa wystawa w opolskim oddziale NBP [ZDJĘCIA]

Otwarcie wystawy "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Otwarcie wystawy "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wystawa "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" [fot. plakat wydarzenia]
Wystawa "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy" [fot. plakat wydarzenia]
Tuż przed majowym weekendem (30.04), w blasku słońca, choć w bardzo kameralnym gronie, odbyło się otwarcie wystawy "Italia - oczami Mistrza i Uczennicy", ukazującej zarówno fotograficzne, jak i malarskie ujęcia włoskich scenerii. Skromny wernisaż zorganizowany został z zachowaniem warunków sanitarnych pod siedzibą okręgowego oddziału Narodowego Banku Polskiego w Opolu, czyli w instytucji, w której od dziś (30.04) przez cały maj będzie można podziwiać tę podwójną wystawę, na którą składają się fotografie opolskiego artysty Jerzego Stemplewskiego i obrazy Krystyny Sojki - artystki również silnie związanej z Opolszczyzną. Warto przy tym zaznaczyć, że tytuł wystawy zainspirowany został faktem, że Krystyna Sojka była uczennicą Jerzego Stemplewskiego.
- Bardzo się cieszę, że możemy w tych trudnych, pandemicznych czasach pomagać takim ludziom, których istotą życia jest przekazywanie swoich emocji szerszej publiczności - mówił podczas otwarcia wystawy prof. Paweł Frącz, dyrektor opolskiego oddziału NBP. - Jestem z tego niezmiernie dumny, że Narodowy Bank Polski - Oddział Okręgowy w Opolu może pomóc właśnie opolskim artystom. Cieszę się także, że młodzi ludzie nas tutaj wspierają, mówię tutaj o pani Marii Zmarzłej [kuratorze wystaw w NBP - przyp. red.]. Te zdjęcia i obrazy naprawdę zapadają człowiekowi w głąb duszy.

- Ja dwukrotnie miałem okazję być we Włoszech - wspomina fotograf Jerzy Stemplewski. - Pierwszy raz byłem w 91' roku, z taką pielgrzymką się udałem. Zdjęć mam naprawdę dużo i część z nich mogłem wykorzystać na tę właśnie wystawę.

- Mnie Włochy również są bardzo bliskie, jeździłam tam wielokrotnie - dodaje malarka Krysta Sojka. - Włochy dostały pierwszy ten cios pandemii, więc to jest taki nasz wspólny ukłon z profesorem Jerzym Stemplewskim. Myślę, że te obrazy i fotografie to są takie nasze spojrzenia i interpretacje.

Dodajmy, że jest to już szósta wystawa zorganizowana w opolskim oddziale NBP, a zarazem pierwsza, w której pojawiają się prace nie jednego, a dwóch artystów. Prace Jerzego Stemplewskiego i Krystyny Sojki, które pierwotnie miały się pojawić w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, można podziwiać w hallu wejściowym NBP w Opolu do końca maja. Już teraz wiadomo, że jeśli tylko sytuacja pandemiczna na to pozwoli, wystawa ukazująca Włochy "spod pędzla i w obiektywie" trafi zgodnie z początkowym założeniem na Uniwersytet Opolski, na razie nie wiadomo jednak kiedy mogłoby to nastąpić. A więcej na ten temat w czwartkowej (06.05) audycji "Rewiry kultury".
prof. Paweł Frącz, Jerzy Stemplewski, Krystyna Sojka

Kultura i rozrywka

2021-11-28, godz. 12:01 Mieszkańcy Brzegu zajrzeli za kulisy Watykanu. Magdalena Wolińska-Riedi opowiedziała o swojej pracy i życiu w najmniejszym… Jak wygląda codzienne życie za 'spiżową bramą' i jak w świecie zdominowanym przez mężczyzn odnajdują się kobiety. Odpowiedzi między innymi na te pytania… » więcej 2021-11-28, godz. 08:52 "Śladami Prymasa Tysiąclecia". Nowa publikacja upamiętniająca kardynała Stefana Wyszyńskiego - Postać kardynała Stefana Wyszyńskiego zawsze była obecna w mojej pamięci, a prowadząc wycieczki po Prudniku, zawsze mnie ta historia wzruszała - powiedział… » więcej 2021-11-27, godz. 16:00 Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza na Mikołajki. Zaplanowano w sumie dwa spotkania w niedzielę (5.12) o godzinie 10.00 i 14.00. W wydarzeniu mogą wziąć… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego będzie koncertować w Głubczycach Głubczyce już przygotowane na dzisiejszy (27.11) koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Starania o przyjazd zespołu rozpoczęły… » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 "Kochanowski" zaprasza najmłodszych na poranek filozoficzno-teatralny Budują poczucie własnej wartości, rozbudzają ciekawość, otwartość, dodają odwagi i wrażliwości na otaczający świat. Mowa o porankach teatralno-filozoficznych… » więcej 2021-11-26, godz. 20:00 Ukazała się płyta z utworami z festiwalu Żytstoock 2021 W lipcu pod naszym patronatem odbyła się w Żytniowie trzydniowa impreza kulturalna promująca młodych artystów. Festiwal Żytstoock miał także swoją muzyczną… » więcej 2021-11-26, godz. 17:00 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Od Islandii po Amerykę Południową Trwa 7. Opolski Festiwal Podróżniczy. Dzisiejsze (26.11) prelekcje odbywają się w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W programie między innymi 'Raport… » więcej 2021-11-26, godz. 15:00 Wiolonczelista w "Strefie Gwiazd" na dzisiejszym koncercie w filharmonii Filharmonia Opolska zaprasza na dzisiejszy koncert z cyklu 'Strefa Gwiazd'. Opolscy filharmonicy pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna wykonają cztery utwory… » więcej 2021-11-26, godz. 07:00 Opole: wręczono nagrody w dziedzinie kultury, rekordowa liczba laureatów [ZDJĘCIA] 25. jubileuszowa gala wręczenia nagród w dziedzinie kultury Miasta Opole za nami. Tym razem była rekordowa liczba nominowanych, ale także rozdano rekordową… » więcej 2021-11-25, godz. 20:47 Godzinna lekcja połączona z koncertem. Czas na otwartą próbę generalną w Filharmonii Opolskiej Po raz kolejny w tym wyjątkowym wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci i młodzież nie tylko z opolskich szkół. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »