Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-07-05, 16:00 Autor: Mariusz Majeran

Wystawa plenerowa rysunków Andrzeja Hamady na 96. urodziny opolskiego architekta

Wernisaż rysunków Andrzeja Hamady na opolskim rynku [fot. Mariusz Majeran]
Wernisaż rysunków Andrzeja Hamady na opolskim rynku [fot. Mariusz Majeran]
Wernisaż rysunków Andrzeja Hamady na opolskim rynku [fot. Mariusz Majeran]
Wernisaż rysunków Andrzeja Hamady na opolskim rynku [fot. Mariusz Majeran]
Zakochany w Opolu Andrzej Hamada - nestor opolskich architektów - przez lata rysował zabytki stolicy województwa. W ubiegłym roku architekt obchodził 95. urodziny, Z tej okazji Opole chciało zorganizować mu wystawę plenerową. Ze względu na pandemię jej otwarcie przesunięto o rok.
- Chcemy uhonorować opolanina, który przyjechał do nas z Gdańska - podkreśla Łukasz Śmierciak z opolskiego magistratu. - Wystawa "Opole, to moja pasja" przygotowana przez Miasto Opole i Miejską Bibliotekę Publiczną. Są to rysunki pana Andrzeja Hamady, opolanina, opatrzone jego komentarzami. Są to najbardziej charakterystyczne obiekty w mieście. Pan Andrzej jest żywą legendą Opola. Od 1952 roku mieszka w Opolu, pracuje w Opolu i tutaj działa.

- Jestem ciekawy, które wybrano na wystawę - mówił podczas otwarcia Andrzej Hamada. - Bo ja zrobiłem rysunków z Opola ponad dwieście. Rysowałem też w Krakowie, w Paryżu, gdzie się dało. Nawet w Irlandii. Wszystkie style architektoniczne mamy w Opolu. W dobrym wydaniu.

Wystawa będzie dostępna na opolskim rynku przez trzy tygodnie. A 8 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkanie z Andrzejem Hamadą.
Łukasz Śmierciak
Andrzej Hamada

Kultura i rozrywka

2021-09-17, godz. 12:00 45. OKT: dziś premiera przedstawienia "Amator 2020" naszego rodzimego teatru Teatr Opole w koprodukcji z Teatrem Śląskim w Katowicach przy okazji 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka żywa' przedstawi opolską premierę przedstawienia… » więcej 2021-09-17, godz. 10:00 Jury 23. Oleskiego Konkursu Fotograficznego do końca października czeka na zdjęcia amatorów Można już zgłaszać zdjęcia do 23. Oleskiego Konkursu Fotograficznego. Jak co roku, mogą wziąć w nim udział ludzie z całej Polski. » więcej 2021-09-16, godz. 21:10 Opo Festival zamiast Opole Songwriters Festival. Pierwsze koncerty w ścisłym centrum miasta już w piątek i sobotę Przed nami pierwszy weekend z Opo Festival, czyli klubową wersją Opole Songwriters Festival. Jednym z głównych celów jest promocja muzyki alternatywnej. » więcej 2021-09-16, godz. 19:00 Sto fotografii sprzed stu lat na wystawie w opolskim skansenie Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza na otwarcie wystawy, która jest pokłosiem badań historycznych i wywołania stu fotografii utrwalonych na szklanych kliszach przez… » więcej 2021-09-16, godz. 16:30 Muzyka organowa zabrzmi w Nowej Cerekwi w ramach międzynarodowego festiwalu Kurs mistrzowski z udziałem wybitnego czeskiego organisty, zakończony koncertem, odbędzie się w piątek (17.09) w Nowej Cerekwi, w ramach 6. Międzynarodowego… » więcej 2021-09-16, godz. 14:00 45. OKT: wystawa fotograficzna towarzysząca konfrontacjom [ZDJĘCIA] W tym roku Opolskie Konfrontacje Teatralnie nie wychodzą poza Teatr Opole. Wyjątkiem jest wystawa fotograficzna na placu Teatralnym. » więcej 2021-09-16, godz. 13:00 Gmina Pokój: jesienna odsłona festiwalu weberowskiego już w ten weekend Przed nami 18. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju w jesiennej odsłonie. Podobnie jak rok temu, chcąc uniknąć… » więcej 2021-09-16, godz. 10:52 Ewa Lipska w Ogrodzie Literatury MBP. Odsłonięcie rzeźby zadedykowanej poetce Ewa Lipska ma swoją rzeźbę w Ogrodzie Literatury Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Pracę wykonaną przez Roberta Suchińskiego poetka odsłoniła osobiście… » więcej 2021-09-16, godz. 09:02 Poplenerowa wystawa w Galerii Nad Odrą [ZDJECIA] W Galerii Nad Odra można oglądać poplenerową wystawę projektu 'Moszna - widok z niemiecką historią w tle'. Plener na początku czerwca zorganizowała Fundacja… » więcej 2021-09-16, godz. 09:00 Czy beton nas uszczęśliwia? Jan Mencwel o książce "Betonoza" opowie w klubokawiarni społecznej OPO Czy 'zalewanie' miejskich placów betonem można nazwać rewitalizacją? To pytanie w książce 'Betonoza - jak się niszczy polskiej miasta' stawia Jan Mencwel… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »